Gyurta papa megfenyegette Hargitay Andrást

Shares
Fotó: Balogh Dávid / Magyar Nemzet

Fotó: Balogh Dávid / Magyar Nemzet

Hargitay András úszókapitány nem tagadja: személyesen ő akadályozza meg Gyurta Gergely decemberi rövid pályás vb-szereplését abban a számban, amelyben Rióban, nagymedencében ő volt a legjobb magyar.

A lapunknak adott interjújában részletesen meg is magyarázza, miért. A sportoló szerint viszont átverte őt a szövetség, Virth Balázs edző pedig elmondta: kiáll versenyzője mellett. Ami pedig tény: a 400 m vegyes- és az 1500 m gyorsúszás versenyének csak az előfutamai lesznek egy napon, a döntő nem.

úszás_Virth Balázs, 440Virth Balázs nincs könnyű helyzetben (Fotó: JochaPress.hu)

– Hosszasan lapozgatták együtt a rövid pályás országos bajnokság időeredményeit Nagy Józseffel, a Kanadából pár hónapja hazatelepült mellúszóedzővel. Ennyire számít rá máris?
– Aki a leginkább számít rá, az nem én vagyok, hanem Gyurta Dániel, aki nála folytatja a pályafutását, és én ezt örömmel veszem. A Virth Balázs, Kovácshegyi Ferenc, Széles Sándor trióval is szép eredményeket ért el Dani, de most valahogyan megállt. Nagy Józsefnél keresve sincs jobb lehetőség. A világhírű úszószakember pedig remélem, nem csak Gyurtának segít majd. Ezt egyébként fel is ajánlotta.

– Vége az ob-nak, hátravan viszont még egy nagy feladat, a decemberi világbajnokság. Mi lesz a keret kijelölésével?
– Bennem már összeállt a csapat gerince, ami két részből áll. Viszünk egyrészt fiatalokat, akik az elmúlt évben az ifi Eb-n kimagaslóan szerepeltek. Az ő dolguk a tapasztalatszerzés lesz, nem lesznek eredménykényszer alatt. Még Késely Ajna sem, aki egy 6. hellyel jött haza Rióból, és a londoni felnőtt-Eb-n váltóbeli aranyat nyert. A fiataloknak különösen is nagy segítség lesz, hogy mindegyikük edzője is utazik. A felnőtteknél az olimpikonokra támaszkodunk, akik megúszták az induláshoz szükséges szintet.

– Verrasztó Dávid utazik? Úgy tűnik, megjött az étvágya, hogy 400 m vegyesen és 200 m pillangón világranglista top 10-es időeredményt úszott Százhalombattán.
– Igen, mostanra eldőlt, hogy feldolgozva a riói rossz élményeket, utazik (világbajnokként már az előfutamok során búcsúzott az olimpián 400 m vegyesen, ezért további versenyeit félretolva hazajött – a szerk.). Cseh László viszont nincs abban a készültségi állapotban, hogy velünk tartson, de ezt előre tudtuk. Az én meglátásom szerint ha nem lenne a budapesti vizes-vb jövő nyáron, Laci visszavonult volna, viszont motiválja, hogy itthon lássák. Gyurta Dániel sem megy Windsorba, de ezzel is számoltunk. 16 fő így is meglesz, a jövő szerdán véglegesül a névsor.

– Rajta azzal a Gyurta Gergellyel, aki lehet, hogy mégsem lesz boldog, hiszen 400 m vegyesen és 1500 m gyorson is benne van a legjobb kettő között, mégis csak utóbbi számban állhat rajthoz, ha önön múlik.
– Erről dönteni kapitányi jogkör. Nem egy kellemes feladat, volt ilyen az olimpián is. Nem lehetséges, hogy mindenkinek jó legyen.A szombati edzőbizottsági ülésről kijőve viszont, nem szépítem, egy fenyegetés történt a Gyurta „papa” részéről, hogy meg ne próbáljuk másként, mint ahogy ők elgondolták. Ez nem vezet jó irányba. Azzal, hogy apaként egyben az újpesti úszószakosztály vezetője, különösen is vigyáznia kellene. Ezt tetézte, hogy Gyurta Dániel is felhívott az ügyben, igaz, ő inkább barátilag.

Gyurta GergelyGyurta Gergely nehezen mond le a 400 vegyesről

– Lehetetlen, hogy a „kis” Gyurta elinduljon mindkét számban?
– Részemről igen. Nekem a magyar úszósport érdekeit kell néznem. Hogy mindenki értse: itt nem egy Hosszú Katinkáról van szó, aki simán megcsinál két-három versenyszámot, hanem Gyurta Gergőről, akinek van egy 400 m vegyese, amiben még csak nyerési esélye sincs, és utána néhány számmal következik az 1500 m gyors. Na most, hogy ő egy erős 400 vegyes után nem fog tudni jól úszni 1500 gyorson, az biztos. Gyorson ráadásul jobb helyezést úszna, mint vegyesen.

– Ezek szerint Verrasztó Dávid és Bernek Péter indul a leghosszabb vegyesúszó számban.
– Igen. De ha nem is így volna, akkor sem engedném Gyurta Gergelyt elindulni, mert a két szám, amiben indulna, nem úszható egymás után, arra pedig nincs lehetőség, hogy a helyszínen lépjen vissza.

– Amit szabad Hosszú Katinkának és Cseh Lászlónak, ezek szerint nem szabad Gyurta Gergelynek.
– Gyurtáék azt állítják, hogy beszéltek Katinkával és Lacival is, és mindketten azt javasolták, hogy Gege (Gyurta Gergely) vállalja el a két számot. Hát, én nem így tudom, Cseh László edzője, Plagányi Zsolt azt mondta, hogy ő ott állt ennél a beszélgetésnél, és nem ez hangzott el, hanem hogy vannak olyan esetek, amikor el kell engedni számokat. Cseh László pontosan erre nagyon jó példa, hisz azzal, hogy a 200 m pillangót választotta, lemondott arról, hogy 200 vegyesen olimpiai bajnok legyen.

– Talán békésebb vizek: feltűnő, hogy a mostani világkupa idényben sokkal több magyar versenyzett, mint a tavalyiban. Csak nem tanult valamit a szövetség Hosszú Katinkától?
– A szövetségnek ehhez nincsen köze, ez a klubok belügye, hogy kit versenyeztet a világkupában. Nézze, a világkupával pénzt lehet keresni, ezzel saját bevételként számolhatnak a versenyzők. Hosszú Katinka példája annyit mutat meg, hogy így is lehet felkészülni. Voltak, akik ettől ódzkodtak, voltak, akik azt mondták: miért ne? Az kétségtelen, hogy nagyon jó szakmai lehetőség a megmérettetésre, és keresni is lehet vele, de sokan vitatják ennek a szakmai értékét, mert nem teljes a mezőny.

– A közvéleményt igen megmozgatta, hogy már csak egyetlen rövid pályás országos csúcs, az 1500 m gyorsé nincs Hosszú Katinka birtokában. Szervez a szövetség még olyan versenyt, amiben módja lesz ezt megdönteni Katinkának? Az ob-n nem lehetett, és a világbajnokságon sincs ilyen versenyszám.
– Az Eb-n volt rá lehetősége, és szerintem vannak még ilyen versenyek máskor is. A kiíráson múlik.

– Megpendítette a média, hogy esetleg a battai rövid pályás ob-n a férfiak között indulva megdönthette volna a rekordot.
– Nincs mód jegyzett versenyen, hogy Katinka a férfiakkal ússzon együtt, értelme sem sok. De láttam, ez is foglalkoztatta a sajtót.

– A versenyeztetési mizériát elcsitíthatja a jövő évi budapesti nagymedencés világbajnokság?
– Miután Magyarországon lesz a verseny, ezért akit csak lehet, el fogunk indítani, aki szintet úszik.

– Nyilvánvalóan az élsport egy „kirakat”. De van-e társadalmi hasznossága, túl azon, hogy mi, magyarok itthon büszkék vagyunk egy-egy nemzetközi sportsikerre?
– Úgy látom, az élsport mozgatja a tömegsportot. Magam is nem egyszer szem- és fültanúja voltam, hogy egy-egy olimpiai vagy vb-szereplés után érezhetően megnő az érdeklődés az egyesületeknél. És azért a pszichés hatások mellett sem kell elmenni. Gondoljunk bele, hogy megbolydult az ország, micsoda összetartás volt, amikor a labdarúgó-Eb-n szerepelt a válogatott nyáron. Éreztük, hogy győztünk; túlmutat a sporton ez, gondoljunk az 1956-os melbourne-i olimpián a szovjetek elleni vízilabdasikerre.

(mno.hu / Bucsy Levente)