Hargitay András: Egyszerűen Gyárfásnak volt igaza

Shares
Hargitay András. Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

Hargitay András. Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

Vb-ről, Bienerthről, a feladathalmozó Sós Csabáról, Gyurtáékról, Katinkáról és persze Gyárfásékról is beszélt a Magyar Nemzetnek adott nagy interjújában az úszásból kivonult volt szövetségi kapitány.

Részletek Bucsy Levente interjújából

– Amikor ön kapitánykodott, még „csak” a Magyar Úszó Szövetség ellen „háborúskodott” Hosszú Katinka, mára viszont emelte a tétet. Azért egy kicsit örül, hogy már nem visel tisztséget a jelenlegi viszonyok között?
– Két dolgot válasszunk külön! Katinka viszonyulását a FINA-hoz ismerjük, azonban viszonya a magyar szövetséggel a váltás óta szerintem nem változott, az a célja, hogy Magyarországot képviselje a nagy nemzetközi versenyeken. Nekem pedig nem volt vele problémám…

– …csak Shane Tusuppal?
– Az egy másik kérdés. De Katinka jelezte, hogy mikor hol akar szerepelni, probléma nem volt ebből, legfeljebb a riói olimpián, amikor századra ugyanolyan nevezési ideje volt 200 pillangón, mint Jakabos Zsuzsannának, mégis ő indulhatott, majd visszalépett a versenyzéstől, amire azért joggal zsörtölődött egy kicsit Jakabos.

– Annak idején mennyire érzékelte, hogy Katinka „forradalma” ön ellen is irányul, nem csak az elnök Gyárfás Tamás ellen? A követelések egyike az volt, hogy mindenki távozzon.
– Egy idő utánvilágossá vált számomra, hogy Gyárfás Tamás a célpont. Hogy ellenem irányult volna bármi is, nem éreztem. Ami miatt én is sorra kerültem, az az, hogy mellette álltam. De azért tettem így, mert az adott vitás kérdésekben egész egyszerűen neki volt igaza.

Nézzük A jövő bajnokai programot! A múlt heti ifjúsági Európa-bajnokság tizenegy aranya, nyolc ezüstje és két bronza ennek köszönhető. Egyetlen elv mellett álltam ki, az pedig az volt, hogy kinek van igaza. Amikor a múlt év végi windsori rövid pályás világbajnokságon az edzőbizottság azt akarta, hogy tegyem be a váltóba Hosszú Katinkát, nem tettem, mert a csapat érdeke azt diktálta, hogy egyéniben minél jobban szerepeljen. Objektív próbáltam lenni. Ha ebből úgy tűnt, hogy Gyárfás Tamást támogattam, akkor ez van. Ha a labdarúgó-mérkőzésen helyesen ítél a bíró, de ellenünk, az már csak hülye lehet. Ma is állítom, hogy Gyárfás Tamásnak nem kellett volna mennie a magyar úszósportból. Megjegyzem, távozása után különféle okokból többen ott is maradtak.

– Például a legfontosabb pozíciókban, szakmai alelnökként és szövetségi kapitányként Sós Csaba. Az új felállásban miért nem rehabilitálta önt? A Magyar Nemzetnek adott első kapitányi interjújában kifejezetten kérte Sós, hogy „a Haresról” ne tegyünk fel kérdéseket. Mi történt?
– Már elhatároztam a januári változáskor, hogy nem akarok maradni semmilyen pozícióban. Elfogadtam, hogy az új elnök majd másokkal akar dolgozni, és az elnökség sem erősített meg a pozíciómban. Hozzáteszem, egy rendkívül sikeres évről számoltam be a múlt év végén kapitányként, és így váltottak le. Az másik kérdés, hogy az a Sós Csaba is ott maradt összevont kapitányi szerepben, aki benne volt az előző időszak minden döntésében. Azt hittem, akkor újraosztják a feladatokat, nem így történt. Hogy Sós Csaba akkor nem akart rólam nyilatkozni semmit, szép gesztus volt, de azért jót mondhatott volna. Mindegy.

(…)

– Nem lehet, hogy a politika túlzott befolyása a többi sportági szövetség után a MÚSZ-ba is megérkezett, és ezért nem akart senki már az elején szembeszállni egy, a kormányoldal felől jött elnökkel?
– Amikor Bienerth Gusztáv aspirált, meghívott engem egy beszélgetésre. Azt mondtam neki, hogy bátran támaszkodjon Gyárfás Tamásra, a kettejük közti viszony lehetne felhőtlen is. Egy 23 éves tapasztalattal bíró, világviszonylatban is komoly sportdiplomáciai potenciálú vezető segítségével mindenre képes lehet! Javasoltam neki, hogy ne Gyárfással szemben határozza meg magát.

– És mit mondott?
– Folyamatosan minden nyilatkozatában az köszön vissza, hogy bezzeg így, meg bezzeg úgy. Ez nem jó. A kisebb döntéseiben is visszatükröződik ez, például amikor Csurka Gergelyt nem jelölte a médiabizottságba, és helyette senkit sem. Ez nagy hiba, pozícióvesztés. És halljuk ezeket a pufogtatásokat, hogy kihullanak a csontvázak, hát nem fog kihullani semmi. Fél éve tart a vizsgálat, és nem találtak semmit. Hogy a politika hogyan avatkozott bele a folyamat egészébe, nem tisztem megítélni, egy biztos, Bienerth Gusztáv „valahonnan” előkerült. Úgy látom, nincs köze az úszósporthoz, bár ettől még lehetne jó vezető, és azzal, hogy Gyárfás Tamással rossz a viszonya, nem tesz túl jót a sportágnak, és a vb előtt ilyen kevéssel sem arról kellene beszélni, hogy milyen visszaélések történhettek, ez méltatlan!

(…)

– Ússzunk egy kicsit még a végén! Mi lesz a medencében július utolsó hetében?
– Azt szeretném, hogy minden álmunk, ami az olimpián volt, valóra váljon. Túl Katinka győzelmein Cseh Lászlótól, Kenderesi Tamástól, Kapás Boglárkától érmet szeretnék, rajtuk kívül pedig van két ember és két váltó, amely sikeres lehet. Verrasztó Dávid, Szilágyi Liliána, a férfivegyesváltó és a női 4×200-as gyorsváltó.

Teljes interjú a Magyar Nemzetben