Hargitay András magabiztos

Shares

Hargitay_HosszuElőször az „Öreg” szava, aztán a „hangja” jelentett késztetést Hargitay Andrásnak. Az egykori világcsúcstartó ma csak egy másodpercet verne Hosszú Katinkára.

Dr. Hargitay András, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya úgy gondolja, hogy a csapat húzóemberei úgy is elhozhatnak a londoni Európa-bajnokságról vagy féltucat érmet, hogy a csúcsformájukat Rióra időzítve edzéskönnyítés nélkül készülnek a versenyek május 16-án kezdődő rajtjára. A posztjára csaknem három évtized (!) eltelte után visszatérő szakember számításai szerint egymaga Hosszú Katinka „behúzhat” hármat, és valószínűleg Cseh László és Verrasztó Dávid sem fog „tétlenkedni”, ám a felsorolás így sem teljes. A négy évvel ezelőtti, 26 éremmel, köztük 9 arannyal szolgáló debreceni Európa-bajnokságot viszont nem tekinti mércének, már csak azért sem, mert Gyurta Dániel kihagyja ezt az erőpróbát.

A Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának nyilatkozó egykori háromszoros világbajnok – „civilben” állatorvos – szerint elképesztően nagyot változott az úszóvilág az óta, hogy 1985 és 1988 között az első kapitányi korszakát élte, hát még ahhoz képest, amikor ő volt a 400 vegyes világcsúcstartója.

„Az 1974-ben felállított 4: 28.89 perces világrekordom a maga idejében kiemelkedő teljesítménynek számított, ma viszont már csak arra lenne jó, hogy „papíron” kereken egy másodpernyi előnyt tudjak kimutatni az idén 4:29.89-cel Európa-csúcsot felállító Hosszú Katinkával szemben. Igaz, mi a maiakhoz képest „kőkorszaki” úszófelszerelésben versenyeztünk, 1972-ig azt sem tudtuk, hogy mi az a feszített víztükör, a mellúszásnál tilos volt a fejet a vízbe dugni, de a digitalizált világ, a mobiltelefon és a légkondíció előnyeit sem élveztük…” 

[Customads id=646335]

Az „Öreg” tanácsai és intelmei

Hargitay András nem adott még úgy interjút, hogy legalább egyszer ne hozta volna fel egykori mestere, Széchy Tamás nevét, és ne idézett volna valami örökérvényűt az „Öregtől”. Aki óva intett a sportági belviszályoktól, a versenyzőket elbizonytalanító pengeváltásoktól.

Mostanában aztán kétszeresen is igaz az, hogy az Európa-bajnokságra, az olimpiára, de egyben már a jövő évi budapesti FINA világbajnokságra készülő úszóknak teljes nyugalomra van szükségük, a sportágon belül pedig békés egyetértésre. Amikor Tamás bácsi (60 esztendősen is így emlékezik a magyar „úszó-pápára”) először győzött meg arról, hogy ne riadjak vissza a kapitányi tiszt betöltésének kihívásától, arra figyelmeztetett, hogy minden borulhat, ha csatazajtól hangos az uszoda.

A megalkuvás nélküli feladat-teljesítésre pedig ezekkel a szavakkal figyelmeztetett bennünket: „Nem azzal kell foglalkozni, hogy mit miért nem kell elvégezni, hanem azzal, hogy mit igen. Nála, az ő tanítványaként, vagy munkatársaként senki sem bújhatott ki a munka alól, és a kifogásokra sem volt igazán kíváncsi.”

Az utolsó roham 

Amikor először állt kötélnek, olyan úszóknak lett a szövetségi kapitánya, akikkel éveken át együtt versenyzett és aratott sikereket. Elég Darnyi, Szabó, Wladár és Vermes nevét említeni.

„Akkor Tamás bácsi azt mondta, hogy sokkal jobban tud dolgozni a versenyzőivel, ha én vagyok a szövetségi kapitány. Erre egyszerűen nem lehetett nemet mondani. Amikor viszont két éve utánpótlás kapitánynak kértek fel, és ez már a mostani megbízatásom „előszobája” volt, ismét az ő hangját véltem hallani, de az már az égből érkezett.”

Mostani felkérése viszont vészesen viharos időkben érkezett. Rajta kívül valójában csak egy szakember neve jött számításba, de úgy tudni, hogy Sós Csaba szövetségi alelnök is Hargitay kinevezését támogatta.  Biztos a dolgában, nem a nehézségeket sorolja, és azt sem tartja szükségesnek, hogy nap, mint nap ott álljon az egyesületi edzők háta mögött. Örül annak, hogy a budapesti világbajnokságot nem 2021-ben, hanem már jövőre megrendezik, mert ez az utolsó olimpiájukra készülő versenyzőket még a „rendszerben tartja” és megadja nekik a lehetőséget arra, hogy az utolsó rohamra hazai közönség előtt indulhassanak.

Telekom Sporthír Szolgálat – Szalay Péter