Harminc olimpiai bajnok Budapesten

Shares
Budapest, 2017. augusztus 30. Ungvári Miklós (fehérben) és a chilei Tomas Bringas a budapesti cselgáncs-világbajnokság férfi 73 kilogrammos súlycsoportjának versenyében a Papp László Sportarénában 2017. augusztus 30-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

Ungvári Miklós (fehérben) és a chilei Tomas Bringas a budapesti cselgáncs-világbajnokság férfi 73 kilogrammos súlycsoportjának versenyében. MTI Fotó: Kovács Tamás

Harminc akkreditált olimpiai bajnok érkezett Budapestre a hétfő óta tartó cselgáncs-világbajnokságra. Szerdán a 73 kilogrammos Ungvári Miklós és az 57 kilós Karakas Hedvig is kiesett.

A Magyar Olimpiai Bizottság által készített összesítés szerint az akkreditációval rendelkező versenyzők, VIP-vendégek, kísérők, csapatvezetők, szövetségi elnökök és funkcionáriusok között 111 olyan személy található, aki érmet szerzett az ötkarikás játékokon.

Hazai részről a szövetség mind a kilenc olimpiai dobogóst meghívta, köztük a sportág egyetlen magyar olimpiai bajnokát, a 25 éve Barcelonában diadalmaskodó Kovács Antalt – aki jelenleg a szövetség alelnöke -, továbbá versenyzőként jelen van a 2012-ben ezüstérmes Ungvári Miklós és a szintén Londonban harmadik Csernoviczki Éva.

Az 1992-ben bronzérmes Csősz Imre a nemzetközi szövetség ellenőreként dolgozik a Papp László Arénában, s a listán szerepel a barcelonai második Csák József és Hajtós Bertalan is. A bronzérmesektől a vb-re várják az első magyar dzsúdós medált 1976-ban Montrealban megszerző Tuncsik Józsefet, illetve a két moszkvai hőst, Kincses Tibort és Ozsvár Andrást is.

Magyar származású a vb-vendégek közül a bajai születésű, de ausztrálként olimpiai bronzérmes Pekli Mária, aki ezúttal edzőként érkezett Budapestre.

Az illusztris névsor legnépesebb nemzete a japán, a sportág őshazájának olimpiai dobogósai közül 13-an vannak jelen az első magyarországi vb-n. Köztük található a montreali bajnok Uemara Haruki, a sportágalapító Dzsigoro Kano által 1882-ben létrehozott tokiói Kodokan Intézet igazgatója, továbbá az 1984-es győztes Jamasita Jaszuhiro, aki sorozatban 203 meccset nyert meg, valamint a sydneyi bajnok Inue Koszej – Kovács Antal egykori riválisa -, aki három világbajnoki címmel büszkélkedhet.

A magyar főváros vendége Ezio Gamba is, aki olaszként diadalmaskodott a moszkvai játékokon, de jelenleg orosz állampolgár és az orosz válogatott kapitányaként tevékenykedik Budapesten.

Ungvári Miklós és Karakas Hedvig is búcsúzott

A londoni olimpián ezüstérmes Ungvári Miklós a 16 közé kerülésért a kazah Zsanszaj Szmagulovval csapott össze, pályafutása során először. A 2015-ös budapesti Grand Prix bajnoka alaposan felkészült a háromszoros Európa-bajnok ceglédi dzsúdósból, és rendre elkerülte a földharcot. A bíró kétszer is intette a 36 éves Ungvárit, majd jöhetett az első értékelt akcióig tartó hosszabbítás. Ebből két perc telt el, amikor a mérkőzésvezető lábra fogásért leléptette a hazai versenyzőt, aki – mivel nem jutott el a negyeddöntőig – már a vigaszágra sem kerülhet.

Ungvári Miklós a realitásról beszélt a búcsút követő nyilatkozatában.

„Most csak parázslott az a tűz, ami égni szokott bennem, nem tudtam igazán vad lenni. Az állóképességem mintha cserben hagyott volna, ami pedig a leléptetésemet illeti, sajnos kiszakadt egy akciónál a kezem, és ha a bírók lábra fogást láttak, akkor biztosan jogos volt. Eddig mindig leráztam magamról a lámpalázat, mint kutya a vizet, de most valahogy görcsös voltam, nem vagyok elégedett az indításaimmal” – mondta a ceglédi dzsúdós, a terveiről pedig annyit árult el, hogy két hét múlva elindul a Nemzeti Vágtán, de azt még nem tudja, hogy dzsúdózik-e még az idén.

Budapest, 2017. augusztus 30. Karakas Hedvig (kékben) és a benini Zinhoue Chantal Akogbeto a budapesti cselgáncs-világbajnokság női 57 kilogrammos súlycsoportjának versenyében a Papp László Sportarénában 2017. augusztus 30-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

Karakas Hedvig (kékben) és a benini Zinhoue Chantal Akogbeto a budapesti cselgáncs-világbajnokság női 57 kilogrammos súlycsoportjának versenyében. MTI Fotó: Kovács Tamás

Nem járt több szerencsével Karakas Hedvig sem. Ő a nyolcaddöntőért
a koszovói Nora Gjakovával csapott össze, akit eddig három találkozójukból kétszer legyőzött. A háromszoros Eb-harmadik ellenfél egy perc elteltével vazaarit érően vitte földre a világbajnoki bronzérmes magyart, és ezután magabiztosan őrizte előnyét.

A riói olimpia óta első nagy versenyén szerepelt Karakas szerint meglátszott a formáján a közelmúltbeli két műtét.

„Sajnos nem a csoda győzött, hanem a realitás” – kezdte értékelését az MTI-nek. „Nagyszerű volt itthon versenyezni, de most csak ennyi volt bennem. Az elmúlt egy évben csak két versenyen indultam, ráadásul más súlycsoportban, és két hónapja még az sem volt biztos, hogy egyáltalán dzsúdózhatok-e tovább. Ehhez képest gyors fejlődésnek indultam, és egy japán fizioterapeutának köszönhetően, hat év után végre mindkét lábamat tudom használni” – mondta, kifejtve, hogy újabban már nem lábfájdalmakkal ébred, és tud sprintelni, amire régóta képtelen volt.

A Honvéd sportolója közölte, nagyon motiváltnak érzi magát, három hét múlva ismét tatamira áll a zágrábi Grand Prix-n, majd az év végén Japánban a Kano Kupán is.

Edzője, Toncs Péter hozzátette, hat hete még kétséges volt a vb-szereplés, de tanítványa már egészséges.
„Az egyik lába még mindig kétszer akkora, mint a másik, hét kilót kellett leadnia, ráadásul a koszovói lány az egyik mumusa. Nekiállunk dolgozni, hogy visszajöjjön a csúcsforma” – jelentette ki.

Ezzel a magyarok számára véget ért a versenynap a Papp László Arénában.

(MTI)