Háromszor többen sportolnak, mint hat éve

Shares

szabo_tunde„Ahhoz, hogy többet mozogjanak az emberek, a lakóhelyük közelében kell megfelelő körülményeket biztosítani. Minél több sportággal ismerkednek meg a diákok, annál nagyobb valószínűséggel találnak olyat, ami megkedvelteti velük a mozgást” – mondja dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár.

– Milyen súlyt képvisel a szabadidősport az EMMI sportpolitikájában? 

dr. Szabó Tünde: – Amikor a magyar kormány a sportot mint nemzeti stratégiai ágazatot kiemelten támogatni kezdte, nemcsak az élsport támogatására gondolt, hanem olyan szabadidős fejlesztéseket és programokat is elindított, amelyek kifejezetten a szabadidősportot, a tömegsportot, az egészséges életmód elterjedését támogatják és fejlesztik.  

Hirdetés

– A megelőzés vagy az egészségmegőrzés kap nagyobb hangsúlyt?

dr. Szabó Tünde: – Hat éve lesújtóak voltak a népegészségügyi helyzetre vonatkozó adatok. Egyre fiatalabb korcsoportoknál jelentek meg a krónikus fizikai és mentális egészségi problémák. Átalakítottuk a sport támogatását, 2011-től 2014 végéig 300 új sportlétesítményt adtunk át és 500-at újítottunk fel. Ez igazi befektetés, hiszen

minden sportra fordított forint háromszoros megtakarítást eredményez az egészségügyi kiadásokban.

Az erőfeszítéseink eredményét uniós felmérések igazolják: 2015-ben már a magyarok 15 százaléka sportolt, ami a legintenzívebb növekedés az Európai Unióban. Ehhez a fejlődéshez szervesen kapcsolódnak a szabadidősport-programok is.  

– Az oktatás keretein belül vagy egyesületi szinten lehetne inkább megalapozni a sportos életmódot? 

dr. Szabó Tünde: – Nem lehet egyértelműen állást foglalni egyik vagy másik mellett. A mindennapos testnevelés révén iskolai keretek között minden gyerekhez eljut a sport. Minél több sportággal ismerkednek meg a diákok, annál nagyobb valószínűséggel találnak olyat, ami megkedvelteti velük a mozgást. Olyannyira, hogy már nemcsak a tanórán mozognak, hanem a szabadidejükben is. Egyesületi keretek között a rendszeresség, a versenyzés, a jobb eredmények utáni vágy motiválhatja a fiatalokat. Ez is segít abban, hogy szabadidejüket aktívan töltsék el. 

– Gondolkodnak-e központosított kedvezményekben, támogatásban, amellyel a családok szabadidős aktivitását segíthetik elő? 

dr. Szabó Tünde: – Említettem, hogy ma már a felnőttek 15 százaléka sportol rendszeresen, ami nagyszerű eredmény a korábbi 5 százalékhoz képest. Ám még ez is kevés. És így is kialakulhatnak különböző korai egészségügyi problémák. Ahhoz, hogy többet mozogjanak az emberek, a lakóhelyük közelében kell megfelelő körülményeket biztosítani. Pályázati úton tervezzük szabadidős és egészségsportparkok létrehozását országszerte, ahol népszerűsíthető az egészséges életmód és a közösségi élet, ahol valamennyi korosztály aktívan töltheti el az idejét. Korosztálytól függetlenül minél több embert szeretnénk elérni.

– Korábbi élversenyzői formáját mutatja. Rendszeresen sportol? 

dr. Szabó Tünde: – A súlyom valóban ugyanannyi, mint amikor versenyeztem. Fontosnak tartom a mozgást, az egészséges életmódot. Igyekszem mindennap valamilyen aktivitást vinni az életembe, és ezt a környezetem felé is hangsúlyozom. 

– Lefutni a félmaratont vagy körbetekerni a Balatont?  

dr. Szabó Tünde: – Mivel minden napom a céljaim megvalósításával telik, olyan jellegű vágyam, hogy teljesítsem például az Ironmant, nincs. Korábbi élsportolóként szeretem azt tenni, amit a szervezetem diktál és kér. Figyelek rá, hogy az ízületeim – amelyek az átlagosnál lazábbak – mit bírnak, és ennek megfelelően választom ki a megfelelő mozgásformát. Tavaly egyébként elindultam a SPAR Maratonstafétán. Óriási élmény volt.

sport&move