Hat magyar öttusázó harcol az olimpiai kvótákért

Alekszejev Tamara. Fotó: Róth Tamás/pentathlon.hu

Amint csütörtökön a férfiak hagyományos versenyének selejtezőjéből, úgy pénteken a nőkéből is három magyar jutott be a döntőbe az angliai öttusa Európa-bajnokságon, Bath-ban. Földházi Zsófia, Kovács Sarolta és Alekszejev Tamara így vasárnap is versenyezhet, az egyéni induló Szávai Liliána viszont befejezte szereplését.

Az A csoportban Alekszejev Tamara második helyet érő, nagyon jó vívással alapozta meg a napját. Huszonhat ellenfeléből 19-et legyőzött, így a kombinált szám előtt azzal együtt is megőrizte második helyét, hogy legjobbjától három másodperccel elmaradva, 2:20.44-gyel 12. lett a 200 méteres úszásban. A lövészetekkel megszakított 4×800 méteres futásban magabiztos teljesítményt nyújtott, végig az élcsoportban haladt, és a végén elsőként futott a célba. Ideje 13:25.31 volt.

Szávai viszont csupán öt tust tudott adni az első számban, ezzel gyakorlatilag el is úszott számára a továbbjutás esélye. És nem csak azért, mert a 27. helyről kellett volna felkapaszkodnia, hanem mert az úszásban sem tartozik a legjobbak közé. 2:25.63 perces idejével 19. volt az uszodában, összetettben pedig 26., végül a kombinált számban 13:48.26 perccel egy helyet tudott előrelépni.

A B csoport úszással kezdett, Kovács Sarolta 2:11.68-cal harmadik, Földházi Zsófia 2:12.64-gyel ötödik volt. A vívás utóbbinak sikerült sokkal jobban, pedig eleinte inkább Kovács gyűjtögette a győzelmeket. Földházi a szám második és harmadik harmadában alig kapott ki, a lehetséges 26-ból 17 győzelmet gyűjtött be, amivel ötödik lett, összesítésben pedig felzárkózott a második helyre.

Kovács eleinte pozitív mérleggel állt, aztán sokáig a döntetlen körüli eredményt tartotta, az utolsó két asszójában viszont kikapott, így 12/14-es mutatóval végzett és a kilencedik helyre csúszott vissza. A kombinált számot Földházi végig kontrollálta, 33 másodperccel indult az éllovas francia Elodie Clouvel mögött, de már az első sorozat után elsőként jött ki a lőállásból és végül elsőként is ért célba. A kilencedikként rajtoló Kovács ugyancsak jól lőtt, de a környezetében hasonlóan teljesítettek többen is, így végül a 13. helyen fejezte be a napot. Ez ugyan nem ért közvetlen döntőbe jutást, de pontszáma bőven elegendőnek bizonyult a vasárnapi folytatáshoz. Földházi kombinált eredménye 13:35.20, Kovácsé 13:11.96 perc volt.

Marosi, Demeter és Kasza is döntős!

A négyből három magyar – Marosi Ádám, Demeter Bence és Kasza Róbert – bejutott a döntőbe az angliai öttusa Európa-bajnokság férfi hagyományos versenyében. Az egyéni induló Demeter Gergelynek ugyanez nem sikerült.

Az A csoportban Marosi Ádám jó vívással kezdett, 30 asszójából 17-et megnyert, ezzel tizedik volt az első szám után, majd a 200 métert 2:01.40 perc alatt úszta le, ami negyedik helyet ért, összesítésben pedig hatodikat. Demeter Bence “döntetlenre” hozta ki a vívást, 15 győzelmet aratott és 15 vereséget szenvedett el, ezzel éppen a 15. pozíciót foglalta el ekkor. Az 50 méteres fedett medencében 2:03.32 percre volt szüksége a 200 méter leküzdéséhez, de amint azt a medencéből kiszállva edzőjének megjegyezte, “maradt még benne”, nem úszta ki magát teljesen. Az uszodában a kilencedik legjobb eredményt érte el, amivel előrelépett, s a kombinált számnak 12.-ként vághatott neki.

A lövészetekkel megszakított 4×800 méteres futás különbözően alakult a két magyarnak. Marosi nagyon jó sorozatokat produkált, így a második lövészet után már második volt, a harmadikat és a negyediket követően pedig elsőként jött ki a lőállásból. A negyedik körét látványosan visszafogottan kezdte, tartalékolta erejét, s csak az utolsó métereket nyomta meg, így is elsőként ért a célba. Ideje 11:48.20 volt, de mivel csupán a befutási sorrend számított, ennek nem volt jelentősége. Demeter végig a még éppen a közvetlen továbbjutást érő 12. hely környékén futott, a második lövészete után, amely nem sikerült neki jól, 15. is volt, ezzel együtt neki sem kellett “megszakadnia”. Az utolsó kört jó pozícióból kezdte, s végül be is ért 12.-ként 11:40.52-es eredménnyel.

A B csoport úszással kezdett. Itt Kasza Róbert 2:03.31 perce hatodik helyet ért, Demeter Gergely 2:08.92-je pedig 20.-at. A pástokon Kasza 17, Demeter 16 győzelmet gyűjtött, ezzel előbbi hetedik, utóbbi tizedik volt ebben a számban. A kombinált versenyt Kasza nyolcadikként, Demeter pedig a 18. helyről kezdte meg, de a középmezőnyben kicsik voltak a különbségek, így kilézett küzdelemre lehetett számítani. Ebben végül Demeter Gergely nem tudott részt venni, nem bírta a tempót, fokozatosan visszacsúszott a 24. helyig, így pedig már pontszámmal sem férhetett be a legjobb 36 közé. Teljesítményét jelentősen befolyásolta, hogy egy nappal a versenye előtt megbetegedett, s csak szerda este dőlt el, hogy mégis tudja vállalni a csütörtöki szereplést. Kasza viszont magabiztosan oldotta meg a feladatát, jó lövészetekkel tartotta pozícióját, a végén pedig még egy hellyel előrébb is lépett, azaz hetedikként futott a célba. Az ő kombinált eredménye 11:52.99 perc volt, Demeteré pedig 12:14.69.