Röplabda Eb: hatalmas siker a női válogatott továbbjutása

Fotó: hunvolley.hu

Kötél Dóra, Sándor Renáta, Horváth Dóra, Széles Petra Lídia, Pallag Ágnes és Tálas Zsuzsanna. Fotó: hunvolley.hu

Jan De Brandt szövetségi kapitány szerint a magyar női röplabda-válogatott rászolgált az azeriek felett aratott hétfő esti győzelemre, amivel kiharcolta a továbbjutást a belga-holland közös rendezésű Európa-bajnokságon.

„Végig domináltunk a mérkőzésen, egyedül a második játszma végén veszítettünk kicsit az önbizalmunkból, ezért kezdtük gyengébben a harmadik szettet, de szépen visszajöttünk” – mondta a belga szakember. „Remekül nyitottunk, kiválóan fogadtunk, tisztában voltunk vele, hogy ez az év meccse számunkra, és jobban kell teljesítenünk, mint az előző találkozókon”.

A szakvezető két alkalommal is kulcspillanatban kérte a videobírót, mindkét alkalommal sikerrel tette: „Egyszerűen láttam a labdákat, tudom, hogy a bíróknak nagyon nehéz dolguk van egy-egy esetnél, de szerencsére erre van a challenge.”

A válogatott a keddi pihenőnap után szerdán a németekkel játszik a negyeddöntőbe jutásért. De Brandt szerint „azzal a mérkőzéssel még túl korai foglalkozni”, most először pihenni kell és inni egyet erre a sikerre.
„Ez óriási siker Magyarországnak, nagyon büszke vagyok rá, hogy én is a részese lehetek” – tette hozzá büszkén Jan De Brandt, aki korábban hazája válogatottjával szerepelt kontinenstornán.

A csapat egyik legjobbja Horváth Dóra volt, akinek személyesen is sokat jelentett a siker: „Nekem ez nagy álmom volt, hiszen Azerbajdzsánban játszottam, és nem éppen szépen végződött a dolog” – mondta a kiváló ütőjátékos, aki a Rabita Baku együttesében szerepelt, de nem kapott annyi lehetőséget, amennyit szeretett volna, így Olaszországba, a Modenához igazolt. „Erre készültünk az elmúlt négy, de inkább öt hónapban, szerencsére az azeriek rossz napot fogtak ki, nekünk pedig sikerült elcsípnünk őket. Végig ott voltunk fejben, még az elvesztett második szett sem tört meg minket”.

Horváth külön kiemelte csapattársát, Pallag Ágnest is:
„Egyszerűen tökéletesen játszott, gyönyörűen védekezett, sáncolt, ütött, de mindenki nagyszerű volt”.

Hozzátette, nagy örömöt jelent neki, hogy végre ilyen sikereket ünnepelhet a nemzeti csapattal, mivel tíz éve kerettag, és végre nemcsak kötelező győzelmeket aratnak B csoportokban, hanem egy Európa-bajnokságon tudtak nyerni.

B csoport, 3. forduló:

Magyarország-Azerbajdzsán 3-1 (16, -26, 22, 16)
Antwerpen, Lotto Arena, v.: van Gompel (holland), Markov (orosz)
Magyarország: Tálas 10, Horváth D. 14, Dobi 12, Vacsi 6, Sándor 20, Pallag 12. Cserék: Kötél D., Lévai (liberók), Szakmáry, Széles 2, Liliom. Szövetségi kapitány: Jan De Brandt.
Azerbajdzsán: Poznyak 7, Kurt 10, Bayramova, Zhidkova 3, Karimova 4, Rahimova 29. Cserék: Mammadova (liberó), Kiselyova, Aliyeva , Azizova 5, Yagubova 1, Abdulazimova. Szövetségi kapitány: Bülent Karslioglu.

Álomszerűen kezdett a magyar csapat, Vacsi Evelin nyitásaival megszenvedtek az azeriek, legnagyobb bombázójuk, a 197 centiméter magas Polina Rahimova pedig az első percekben csak hibázni tudott (4-0). Bülent Karslioglu, az azeriek török szövetségi kapitánya rögtön időt is kért. Sikerült felráznia tanítványait, de csak néhány pillanatig, a magyarok ugyanis rendkívül pontosan és fegyelmezetten játszottak, így jelentős előnyt szereztek (11-5). Az azeriek mintha fejben feladták volna a játszmát, ráadásul sérülés miatt elvesztették kapitányukat, Okszana Kurtot. A magyarok így magabiztosan nyerték az első szettet.

A mintegy száztagú magyar szurkolótábornak köszönhetően szinte hazai környezetben érezhette magát a nemzeti színekben pályára lépő válogatott. Az azeriek viszont kezdtek magukhoz térni, különösképpen Rahimova, akire megpróbáltak szinte minden akciót kijátszani csapattársai. Fej fej mellett haladtak a csapatok (9-9). A második technikai szünethez érve a magyarok Dobi Edina jó pillanatai után egy ponttal vezettek (16-15).

A rövid pihenő a magyaroknak jött jobban, két gyors pontjuk után pedig az azeri kapitány gyorsan időt kért (18-15). Amikor egy apró figyelmetlenséget kihasználva minimális lett a különbség (19-18), Jan De Brandt kért szünetet. A belga szakember ezután fontos pillanatban hívta a videobíró segítségét, sikerrel, így döntetlen helyett két ponttal vezetett együttese (20-18). Tálas Zsuzsanna hibátlan nyitása után óriási lehetőséghez jutott (21-18) a magyar válogatott. Az azeriek szerencséjére Rahimova adogathatott, egyenlítettek is, de 22-22-nél éppen ő rontott el egy leütést. Elsőként a magyarok jutottak el szettlabdáig, de az azeriek hárítottak, a másodiknál pedig Sándor Renáta nyitása bizonyult hosszúnak. Az első azeri szettlabdát Horváth „lőtte le”, a másodiknál azonban éppen őt sáncolták, ezzel egy 34 perces játszmában egyenlített a rivális.

A harmadik szettben az azeriek 4-0-ával kezdtek, de gyorsan felkapaszkodott a magyar válogatott, amely már csak kétpontos hátrányban volt az első technikai szünetben (8-6). A két csapat között nagyjából állandósult a különbség, az azeriek egyre magabiztosabban fejezték be akcióikat, és a második pihenőnél négy ponttal vezettek (16-12). A szünet jót tett a magyar csapatnak, amely a trükkös megoldások egész sorát bemutató Tálas Zsuzsanna révén egy pontra felzárkózott (17-16). Az azeriek újra Rahimovának köszönhetően kerültek lépéselőnybe, de Tálas nyitásai után egyenlítettek a magyarok (19-19). Ezután Pallag Ágnes nagy pillanatai következtek, majd Horváth ásza után két pontra volt a magyar csapat a második szett megnyerésétől. Erre Sándor Renáta ütése után három lehetőség volt: a második már nem maradt kihasználatlanul.

A negyedik játszma elején önbizalomtól duzzadóan játszott a magyar csapat, amely az első technikai szünetben négy ponttal vezetett. A folytatásban Kötél Dóra sérülése miatt kissé megtorpant a válogatott, de így is őrizte előnyét (11-9). Jan De Brandt ismét sikeresen kérte a videobírót, így újra négypontosra nőtt a különbség (15-11). Ekkor néhány labdamenetben már a szerencse sem hagyta el a magyarokat, akik rendkívül magabiztosan jutottak el a mérkőzéslabdáig, amelyet Pallag és Dobi közös sáncával értékesítettek.