Házhoz mentek a parasportolók, hogy lemondassák az elnöküket

Shares
Sas Sándor. Fotó: Huszti István/index.hu

Sas Sándor. Fotó: Huszti István/index.hu

Négy parasportoló és edző nevét vállalva elhatárolódott annak a névtelen levélnek a tartalmától, amelyet parasportolók küldtek el szerdán a sajtónak az elnök és az elnökség lemondását követelve. Az index.hu tudósítása szerint a tiltakozó aláírók közül 17-en csütörtökön megjelentek a Sportok Házában.

Csütörtök délután a Magyar Sport Házába hívták a sajtót a szerdai levél írói, hogy ezúttal névvel is nyilatkozzanak. Sas Sándor erőemelő elmondta, több mint száz parasportoló jelezte, hogy eljön, de a helyszínen végül tizenheten írták csak alá a nyilatkozatot, amit aztán Gömöri Zsoltnak is átadtak.

Sas szerint nem véletlenül voltak csak ilyen kevesen: többen hátsó ráhatások miatt maradtak távol. Úgy vélték, a Gömöri körül kirobbant botrány a riói paralimpiára való felkészülésre is rosszt fényt vet.

Az egyik parasportoló elmondta, azért is érzik megfélemlítve magukat, mert a riói kerettagok szerződésében benne van, engedély nélkül nem szabad nyilatkozniuk. Tudnak olyan esetről, hogy ezért vettek elő sportolót, mert megszegte.

Volt, aki Gömöri számlájára írja azt is, hogy milyen kevés támogatást kapnak a MOB-tól a riói felkészülésre. Egymilliárdból csak 33 millió jut a parasportolónak. Úgy tudják, azért csak ennyi, mert Borkai Zsolt MOB-elnöknek személyes problémái vannak Gömörivel.

Az MPB elnöke a Magyar Sportok házában fogadta a petíciót aláírókat. Gömöri Zsolt a bizottság eredményeit sorolta, azt, hogy az elnöksége alatt mennyivel növekedtek a parasportra fordított támogatások, és hogy a nyilatkozatot aláíró sportolók mennyi mindent köszönhetnek az MPB-nek.

Korábban az MTI-nek küldött közleményben Aranyosi Péter, a paralimpiai bajnok asztaliteniszező, Pálos Péter edzője, Schiller-Kertész Judit, a magyar paraatlétika-válogatott szakvezetője, valamint Zborai Gyula és Csonka Adrás paralimpiai ötödik asztaliteniszező kifejtette: „a nyilatkozatot az általunk ismert, tisztességes paralimpikonok nem írhatták, hiszen a parasportolók a fair play szellemében élő sportemberek, akik véleményüket nyíltan vállalják”. Egyben elutasították „a magyar parasport körül kialakított hecckampányt, valamint a paralimpiai mozgalom szellemiségével való visszaélést”.

A korábban a sajtóban megjelent levélben paralimpikonok és paralimpiai bajnokok anonim követelték Gömöri Zsoltnak, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökének, továbbá az elnökségnek a lemondását, illetve hogy a Magyar Olimpiai Bizottság vegye át az MPB ideiglenes irányítását. Emellett hangoztatták, hogy az elnöknek és az elnökségi tagoknak társadalmi munkában kellene végezniük az MPB-nél a tevékenységüket, valamint kérik, az ügyészség, az Állami Számvevőszék és a MOB indítson azonnal vizsgálatot.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) csütörtöki közleményében jelezte, szolidaritását fejezi ki Magyarország paralimpiai bajnokaival, parasportolóival, akik az MPB elnökének és munkatársainak végtörlesztése kapcsán hangot adtak elégedetlenségüknek és segítséget kértek helyzetük rendezéséhez. A MEOSZ „arra kéri a Magyar Olimpiai Bizottságot és a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a sportolók nyugodt, rendezett körülmények között készülhessenek a versenyekre, biztosítsa az ehhez szükséges ösztöndíjakat, anyagi forrásokat. Teremtse meg mindazokat a feltételeket, amelyek között a hazánknak dicsőséget szerzett bajnokok, kiváló sportolók a jövőre esedékes riói olimpián, és a többi versenyen további kiemelkedő eredményeket érhetnek el.”

Az ügy közvetlen előzményeként Gömöri Zsolt kedden bejelentette, hogy visszafizette a devizahitelének végtörlesztésére felvett hárommillió forintos támogatást az MPB-nek. Hozzátette, szerinte 2012-ben jogszerűen vette fel a vissza nem térítendő támogatást, hiszen ez a lehetőség akkor minden köztisztviselőt megilletett. Korábban kiderült, az MPB elnöksége 2012-ben Deutsch Tamásnak, a szervezet alelnökének a javaslatára ítélte meg Gömöri Zsoltnak a vissza nem térítendő támogatást. Arra, hogy az MPB elnökségének azon tagjai, akik hasonló juttatásban részesültek, szintén visszafizették-e a támogatást, Gömöri Zsolt nem adott egyértelmű választ.

Az ügy kipattanását követően az MSZP és a Jobbik is lemondásra szólította fel a bizottság teljes elnökségét, Gömöri Zsoltot és Deutsch Tamást is.

A nyilatkozatot változtatás nélkül itt közöljük:

Mi, Magyarországparalimpiai  bajnokai, paralimpikonjai, parasportolói, az alábbi nyilatkozatot tesszük:

„Az évek óta etikátlanul működő MPB elnök és a vezetés, az elmúlt napokban kiderült erkölcsi visszásságok, valamint a paralimpiai mozgalom rossz hírbe hozása miatt azonnal követeljük az alábbi pontok teljesítését:

  1.  Az elnök, az elnökség, valamint a felügyelőbizottság mondjon le, ha nem, rendkívüli közgyűlés összehívását kérjük.

  2. A MOB vegye át az MPB ideiglenes irányítását az új elnökség felállításáig

  3. Kérjük, az Ügyészség az Állami Számvevőszék és a MOB indítson azonnali vizsgálatot

  4. Követeljük, hogy az elnök és az elnökségi tagok társadalmi munkában végezzék az MPB tisztségükben betöltött szerepüket

  5. Minden sportági szakszövetség határolódjon el a jelenlegi MPB elnök és elnökség tevékenységétől

  6. Követeljük, hogy az MPB működése átlátható, nyílt legyen, valamint visszamenőleg, személyes és anyagi felelősséget vállaljon a jelenlegi MPB elnök és elnökség

  7. Kérjük a parasportot támogató Magyar kormány, a Miniszterelnök úr, és a Köztársasági Elnök úr  segítségét, hogy a jövőben biztosítsa a fogyatékkal élő sportolók felkészülését és versenyekre való kijutását.

  8. A szövetségi kapitányok, edzők, szakemberek és sportolók részesüljenek anyagi megbecsülésben. Megfélemlítve, kiszolgáltatva tengetjük napjainkat, nem mondhattuk el véleményünket, mi ennek ellenére megtesszük most, és megtesszük ezt egyenként vagy közösen”

MTI/index.hu