Hosszú arany-, Bernek ezüstérmes

Az egyformán címvédőként indult Hosszú Katinka aranyérmet nyert 400 méter vegyesen, Bernek Péter pedig második lett 400 méter gyorson a koppenhágai rövidpályás úszó Európa-bajnokság szerdai nyitónapján.

Hosszú Katinka. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú sikeréhez kétség sem férhetett, fölényes rajt-cél győzelmet aratott. Ez volt pályafutása 11. aranyérme a rövidpályás kontinensviadalokon.

Hosszú Katinka: “Nem volt annyira inspiráló a négyszáz vegyes döntője a sok hiányzó miatt, úgymond rossz volt az igazi nagy ellenfelek nélkül versenyezni. Maga az úszás tetszett, elégedett vagyok vele, a száz háttal is. Az eredményhirdetésen kicsit belegabalyodtunk a puszikba, nálunk kettőt szokás, a franciáknál hármat, de fő a jó hangulat

Bernek jól rajtolt, de már féltáv előtt átvette a vezetést tőle az orosz Alekszandr Krasznih, aki a célig fokozatosan növelve előnyét elsőként csapott a célba magyar riválisa előtt.

Bernek Péter. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

Bernek Péter„3:36-ot mondtam délelőtt, közel volt, de a 3:35 nem ment volna most – ahhoz jobban rá kellett volna feküdni a gyorsra, ami az idén amúgy sem ment úgy, mint Netanyában vagy Dohában. Egyáltalán nem vagyok elkeseredve, hogy most nem sikerült nyernem, a lényeg úgyis holnap jön, a négyszáz vegyes!”

A finálékban érdekelt további magyarok közül a Lobanovszkij Maxim, Gyárfás Bence, Kozma Dominik, Takács Krisztián összeállítású 4×50 méteres gyorsváltó 1:25.55 perces eredménnyel ötödik lett úgy, hogy 49 századot faragott délelőtt elért országos csúcsán, míg Földházi Dávid 200 méter háton, Kapás Boglárka 400 méter vegyesen végzett hetedikként.

Takács Krisztián: „Kétszer megdöntöttük az országos csúcsot, ami azért elég jól mutatja, hogy itt mindenki mindent kiadott magából. Ötveneken ennyi a maximum, bár picit úgy voltunk vele, nem lenne rossz érmet nyerni, de erre – be kell látni – nem volt reális esélyünk. Annak személy szerint örülök, hogy 21 másodperc környékén jártam, ez jót ígér a folytatásra.”

Az elődöntők kellemetlen meglepetése volt magyar szempontból, hogy a rövidpályás Eb-k történetének legeredményesebb úszója, Cseh László nem jutott be a csütörtöki fináléba 100 méter pillangón. A 32 éves sportoló címvédőként csak a 11. helyen zárt 50.87 másodperccel. Szintén lemaradt a fináléról Sebestyén Dalma, aki 50 méter mellen 30.74 másodperccel a 15. legjobb időt érte el.

Hosszú Katinkának viszont nem okozott gondot az elődöntő az aranyérem megszerzése után sem, ugyanis 100 méter háton – melyben szintén címvédő – 56.88 másodperccel futamgyőztesként, de a második legjobb idővel szerepelhet majd a csütörtöki éremcsatában.