Hosszú Katinka új világcsúccsal világbajnok

Hosszú Katinka_440Hosszú Katinka 55.03 másodperces világcsúccsal aranyérmet nyert 100 méter háton az úszók rövidpályás világbajnokságán, Dohában. Verrasztó Dávid 400 vegyesen szerzett bronzérmet, míg Kapás Boglárka 800 gyorson délelőtt idejével lett negyedik.

Az év női úszójának választott, és a vb szerdai nyitónapján – 200 méter pillangón és 400 méter vegyesen – ezüstérmet szerző magyar versenyző a szerdai előfutamból 55.70 másodperces világbajnoki csúccsal lépett tovább, majd aznap délután 56.65-tel biztosította helyét a fináléban.

A nyolcas döntőben 75 méterig együtt tempózott az ausztrál Emily Seebohmmal és az ukrán Darina Zevinával, az utolsó fordulóhoz azonban már elsőként érkezett, majd a negyedik 25 méteren látványosan elhúzott közvetlen riválisaitól.

Hosszú Katinka – aki a normál medence mellett most már rövid pályán is háromszoros világbajnok – a japán Szakai Siho 2009-ben, Berlinben úszott 55.23-as világrekordját döntötte meg.
 „Azért ezt odatettem, szépen! Na, most elképesztően jól érzem magam” – lelkendezett a 100 méter vegyes elődöntője és a 800 méter gyors előtt – amint az a szövetség Facebook-oldalán olvasható.

Bronzérmes Verrasztó Dávid 400 méter vegyesen

A 25 méteres medencében ebben a számban kétszeres Európa-bajnok, 2012-ben világbajnoki harmadik Verrasztó Dávid a táv elején, pillangón az ötödik-hatodik helyen tempózott, háton a harmadik-negyedik helyen haladt, mellúszás közben pedig már volt második is, végül két japán riválisa mögött végzett harmadikként.

A délelőtti előfutamban 4:02.97 perccel vívta ki a jogot, hogy ott legyen a délutáni nyolcas fináléban, ahol 4:01.82 perces eredménnyel szerezte meg a bronzérmet. A japán Szeto Daija 3:56.33 perccel nyert, Hagino Koszuke 4:01.17-tel lett második.

Verrasztó a negyedik helyezett, dél-afrikai Sebastien Rousseau-t 18 századmásodperccel előzte meg.
Végül is nem volt rossz, a hát-mell jól sikerült, akkor már páran feladták” – idézte a bronzérmest a Magyar Úszó Szövetség facebook-oldala. Hozzátette, ilyen jó időt még nem úszott, ez nagypályán 4:11, decemberben, „az remek szerintem”. Elmondta, hogy a végén lehetett volna kicsit keményebb, de talán nem hitt eléggé a második helyben, pedig Haginót most megfoghatta volna.

Kapás negyedik, Hosszú kilencedik 800 méter gyorson

Kapás Boglárka a délelőtti programban szerepelt, amelyben a nevezési idők alapján a lassabb futamokat bonyolították le ezen a távon. 8:16.32 perces idejével akkor a leggyorsabbnak bizonyult, és este a legerősebb futamból is csak hárman előzték meg őt.

Utóbbiban úszott Hosszú Katinka, aki előzőleg 100 méter háton világcsúccsal győzött. A hétfőn a világ legjobbjának választott magyar úszó 400 méterig tartotta a lépést az élbollyal, akkor negyedik volt a világcsúcstartó és később győztes spanyol Mireia Belmonte Garcia, valamint a brit Jazmin Carlin és a holland Sharon van Rouwedal mögött. Később még egy ellenfele megelőzte őt, és 8:20.71 perces eredményénél négyen még a délelőtti mezőnyből is jobbat értek el.

A Dohában már a harmadik vb-elsőségét begyűjtő Belmonte Garcia 8:03.41 perccel, magabiztosan végzett az élen.