Hosszú Katinka újabb Európa-, Cseh László újabb magyar csúccsal döntős

Cseh László. MTI Fotó: Kovács Anikó

Hosszú Katinka délelőtti Európa-csúcsát tovább javítva a legjobb idővel jutott a 200 méter vegyes hétfői döntőjébe a kazanyi vizes világbajnokság úszóversenyeinek nyitónapján, míg Cseh László 50 méter pillangón módosította tovább a selejtezőben elért országos csúcsát.

Hosszú, a szám címvédője több mint négy tizedet faragott a vasárnap délelőtti 2:07.30 perces idejéből, s 2:06.84 perccel – a legjobb teljesítménnyel – diadalmaskodott úgy, hogy gyakorlatilag már az első hossz után nem volt ellenfele, pedig az olimpiai bajnok kínai Je Si-ven is ott volt a mezőnyben.

„Nagyon örülök, persze megnézzük még a részidőket, de ez már egy jó idő” – nyilatkozta Hosszú Katinka. „Ha valaki a vb előtt azt mondja, hogy 2:06.80 a vége, akkor aláírtam volna, de mivel most még a döntő előtt vagyunk, szeretnék majd jobbat úszni.”
Hozzátette, hogy elődöntős úszása jobban össze volt rakva, mint délelőtt a selejtezőben, a fordulók jobban jöttek ki, és jobban tudott koncentrálni.
 „Hasonlóan jól éreztem magam, mint délelőtt, de a végét jobban megnyomtam” – mondta.

A másik elődöntőben szereplő Jakabos Zsuzsanna az előfutamban úszott idejéhez képest (2:12.38 perc) javított, végül azonban 2:11.91 perces ideje a 11. helyhez volt elég, a döntőhöz nem.

Cseh László az 50 méter pillangó elődöntőjében 26 századot javított a délelőtt felállított országos rekordján, így 23.06 másodperces idejével az összetett harmadikjaként került a hétfői fináléba.
„Azért három tizedet javítani nagyon jó dolog, de remélem, holnap sikerül 23 másodpercen belül úsznom. Úgy néz ki, pillangón gyorsabb vagyok, mint gyorson” – értékelt Cseh László. „A rajtot elkönyvelem annak, hogy én így tudok rajtolni, de nem ez a lényeg, hanem hogy az 50 métert ki milyen gyorsan ússza le.”

A magyarok közül Bernek Péter szerepelt elsőként döntőben Kazanyban: a 23 éves versenyző 400 méter gyorson – amelyben a szám rövidpályás világbajnokaként állt rajthoz – nagyon „bekezdett”, ugyanakkor a dobogós helyezésekbe nem tudott beleszólni. Délelőtti idejét (3:46.83) ezzel együtt megjavította, s 3:46.29 perccel az ötödik helyen végzett. A számot az olimpiai bajnok kínai Szun Jang nyerte.
„Ennél azért jobb időt terveztem, bár sokkal jobbal sem biztos, hogy előrébb kerülök” – összegzett Bernek Péter. „Viszont még szoknom kell a négyszázat nagymedencében. Ez még csak a harmadik komolyabb verseny, szükségem van némi tapasztalatra, de jövőre jobb lesz.”

A nyitónap másik magyar érdekeltségű döntőjében, női 400 méter gyorson Kapás Boglárka 4:08.22 perccel nyolcadikként végzett.