Ifj. Tomhauser István az ideális arányt keresi

Shares

Immár négy, kiemelkedő magyar gátfutó edzéseit irányítja ifj. Tomhauser István, aki 2014-es indulása óta a Magyar Atlétikai Szövetség gátfutó programját is vezeti. Beszélgettünk vele Baji Balázs mellett valamennyi tanítványáról, az edzői stábhoz csatlakozott Kiss Dánielről, az előző évről és az előttünk álló fedett pályás szezonról.

ifj.tomhauser István és Baji Balázs (fotó: atlétika.hu)

Elégedett Baji Balázs tavalyi évével?

Az ember persze szeretné átélni újra a különösen sikeres 2017-es év eufóriáját, de ez nem lehet kiindulási pont, mert el kell fogadni, hogy kivételes volt. Viszont a földön járva a 2018-as évről is azt mondhatom, hogy sikeres volt, főleg ha arra gondolok, hogy Balázs 2014 és 2016 után újra bejutott az Európa-bajnoki döntőbe, így ő az egyetlen rövid gátas a kontinensen, akinek ez sikerült. Ugyan nem voltunk elégedettek a nyolcadik hellyel, de ilyen is van a gátfutásban. Egy jó felkészülés után nem sikerült kifuttatni a szezont, de már elég korán megkerestük az okokat és levontuk a konzekvenciát.

Mi lenne az?

Balázs két lábon áll, állatorvosként is dolgozik, nekünk pedig meg kell találnunk az ideális arányt az élsport a munka között, ami tavaly nem sikerült tökéletesen. Ő is rájött, hogy akármennyire szeretné, nem lehet egy fenékkel két lovat megülni, ő ugyanis olyan típus, hogy ha csinál valamit, azt nagyon komolyan veszi. Nincs mese, ezt szabályozni kell.

Hogyan készülnek a fedett pályás szezonra?

Most is egy tíznapos edzőtáborban vagyunk Székesfehérváron az ország tizenöt legjobb gátfutójával, együtt dolgozunk a tizenhét évestől a felnőtt sportolókig mindenkivel, akik idén nagy valószínűség szerint képviselni fogják hazánkat a világversenyeken. Itt vannak azok az atléták, akik már indultak tavaly nyáron, a berlini kontinensbajnokságon, Balázson kívül Kerekes Gréta, Kozák Luca, a Koroknai-testvérek, Tibor és Máté, Szeles Bálint, Sorok Klaudia és Szűcs Valdó is csatlakozott, aki sérülés miatt volt kénytelen kihagyni az Eb-t.  És persze azok a fiatalok, akik már utánuk jönnek, Huller Dani és Eszes Dani.

Egészen pontosan milyen edzőtábor ez?

A Magyar Atlétikai Szövetségnek 2014 óta van egy gátfutó programja, amelyet én vezetek, és amelynek évről évre nő a létszáma. A fiatalokat is beleértve ma már összesen negyven sportolóval foglalkozunk.

Baji Balázs, Kerekes Gréta, Koroknai Tibor és Máté személyében négy kiemelt gátfutó edzéseit irányítja. Nem sok ez együtt?

Gréta csatlakozása előtt egy kicsit valóban elgondolkodtam, menni fog-e, hogy tudok-e figyelni kellőképpen mindegyikre, de nagyon jól működik a dolog. És sokat jelent az is, hogy nem akárkivel bővült a szakmai stáb, már egykori tanítványom, az Európa-bajnoki bronzérmes Kiss Dániel is segíti a munkánkat.

Ő hogyan csatlakozott önhöz?

Mivel a csoportom létszáma nőtt, rögtön felmerült, hogy kell valaki, aki segít nekem, én pedig elsőként Danira gondoltam. Vissza akartam hozni a sportágba, és csak megerősített, hogy ő is nagyon örült a felkérésnek. Kézenfekvő választás volt, mert huszonkét évig dolgoztunk együtt, jól ismerjük egymás gondolatait, megvan a bizalmi viszony, hasonló a szemléletünk, az elképzeléseink.Bár továbbra is én irányítom a csoportot, egyáltalán nem beosztottként, hanem kreatív asszisztensként tekintek Danira, aki heti háromszor dolgozik velünk, és a tapasztalatával rengeteget tud segíteni.A munka így ugyan kicsit több tervezést igényel, de többen figyelnünk a sportolókra. Arról nem beszélve, hogy szerintem mindig jó, ha valaki új lendületet, új energiákat hoz az edzői munkába, és úgy gondolom, időben el kell kezdeni keresni és kiképezni az edzői utánpótlást is.

Mi a helyzet a tavaly szép szezont teljesítő, négyszáz gátas Koroknai-testvérekkel?

Tibor fejlődése szép ívet írt le az elmúlt két évben, Berlinben hatalmas egyéni csúcsot futott, és nem sok kellett volna neki, hogy bejusson a döntőbe. Szerintem idén is jó eredményeket érhet el. Az öccse, Máté alig tudott futni tavaly a sérült Achilles-ina miatt, de így is kijutott az Európa-bajnokságra, ahol ment még egy kört. Az Eb után pihentettük, gyógytornával kezeltük, de nem javult jelentősen, ezért a műtét mellett kellett döntenünk tavaly decemberben, bár nem szívesen tettük. De nem volt más választásunk sem nekünk, sem neki. Egy sportolónak lelkileg sem tesz jót, ha egész évben elvégzi a kiszabott munkát, de egy makacs sérülés miatt minden erőfeszítése hiábavaló.

Akkor neki még jól is jöhet, hogy idén később rendezik a világbajnokságot?

Neki igen, így nem kell sürgetni, hiszen további másfél hónapja van, hogy regenerálódjon a dohai versenyig. Ez a csúszás azonban mindenképpen szokatlan, mert a vébét hiába rendezik augusztus helyett ősszel, szeptember-októberben, maga az éves versenynaptár nem változik. Ez sok kérdőjelet vet fel, hiszen a formát most másfél hónappal későbbre kell időzíteni, és a versenynaptár vége és a világbajnokság kezdete közötti időszakot valahogy ki kell tölteni.

A Koroknai-testvérekkel ezúttal is kihagyják a fedett pályás szezont?

Igen, de ennek jó oka van, a nagy sebességgel való futás a megnövekedett terhelés miatt sérülésveszélyesebb a döntött, szűk kanyarokban, ami náluk sokat számít. Tavaly is kihagytuk a fedett pályás szezont, és bejött, így idén is csak felkészülésnek tekintjük ezt az időszakot. A síkformát igyekszünk javítani hatszáz méteres edzésversenyekkel, a célunk, hogy meglegyen a jó alap, így lesz miből építkezni a szabadtéri szezonra.

Milyen a közös munka a decemberben csatlakozott Kerekes Grétával?

Nagyon nagy motiváció dolgozik benne, és a futásában is vannak biztató jelek. Voltak kifejezetten jó részeredményei az edzéseken, amelyek azt mutatják, jól reagált a közös munkára, a síkforma tekintetében pedig előre is lépett. A fedett pályás szezonban komolyabb céljai vannak, és mivel most fordultunk rá a célegyenesre, már éles edzéseket tartunk, és azt gondolom, jó szezonnak nézhet elébe.

Mit vár Baji Balázstól a február-márciusi fedett pályás szezonban?

Ez érdekes, mert Balázs 2017-ben, egy felemás felkészülés után elképesztő formában volt, a fedett pályás Európa-bajnokság előtt 7.53-as országos csúcsot futott, Belgrádban mégsem jött ki neki a lépés. Most jó és fegyelmezett felkészülésen vagyunk túl, de bene van a pakliban az is, hogy esetleg kicsit gyengébb lesz a fedett pályás szezon. Nem lehet tudni, de egy biztos, Balázs nagyon keményen beleállt a munkába, és nagy benne az elszántság, hogy jó eredményeket érjen el.

(Magyar Edzők Társasága / Vincze Szabolcs)