Ilyen irányítót nem látott még a kosárvilág

Shares
kosárlabda_Russel Westbrook, Bulent KilicBulent Kilic,

Russel Westbrook. Fotó: Bulent Kilic / AFP

Az amerikai kosárlabdaliga legsokoldalúbb játékosának lenni talán soha nem volt akkora teljesítmény, mint manapság. Évről évre erősödik az NBA egyébként is bivalyerős nyugati konferenciája, és az idén szintén remeklő Golden State dominanciája mellett egy emberről beszél az egész tengerentúli sajtó. 

Russell Westbrookról, aki annyi tripla duplát hozott össze az alapszakaszban, amennyit még soha senki ebben a sportágban. Ezzel alighanem ki is bérelte magának az MVP-címet.

A tripla dupla a statisztikamániás amerikai sportágak egyik legtöbb figyelmet kapó adathalmaza, de jelentősége a kosárlabda szakmai szemmel történő vizsgálatában valóban kiemelkedő, hiszen aki három kulcsstatisztikában is két számjegyűt tud felmutatni, az mindenféleképpen a csapat legfontosabb játékosa az adott meccsen.

Ennek megfelelően a tripla duplákat általában a leghatékonyabb, védekezésben és támadásban egyaránt kimagasló kosarasok szokták szállítani. Russell Westbrook irányítóként, „mindössze” 191 centisen állított be új alapszakaszrekordot azzal, hogy egy idény alatt 42 tripla duplát hozott össze. A Cincinnati Royals egykori klasszisa, Oscar Robertson tartotta az eddigi csúcsot 41 tripla duplával, melyet még az 1962-es szezonban ért el.

Az elképesztő teljesítményére Westbrook az ünnephez méltó módon tette fel a koronát, hiszen – magyar idő szerint hétfő hajnalban – a Denver Nuggets ellen egy távoli hármassal az utolsó másodpercben, konkrétan a dudaszó pillanatában fordította meg a meccset, megszerezve az Oklahoma City Thunder 46. idei győzelmét, amivel már biztosan bejutottak a playoffba.

A világ egyik legjobb irányítójaként nem meglepő egyébként, hogy Westbrook szinte mindegyik meccsén 10 pont és assziszt felett „termel”, de a lepattanóknál mutatott hatékonysága már valóban klasszisát igazolja. A fantasztikus rugókkal rendelkező 28 éves Westbrook sokak szerint a liga legatlétikusabb játékosa, ami nem kis szó annak tükrében, hogy a Clevelandben még mindig csúcsformaközeli módon pattogtatja a labdát minden idők egyik legjobb kosarasa, LeBron James.

Ha már szóba került a clevelandi óriás, a jelenleg aktív játékosok közül ő áll a legközelebb a karrier tripla duplák (53) tekintetében, de lemaradása valószínűleg behozhatatlan a nála fiatalabb Westbrookhoz (78) képest. Ebben a statisztikában Oscar Robertson az összesen 181 rögzített tripla duplájával még jócskán Westbrook előtt áll.

Robertson egyébként az amerikai kosár hőskorszakának egyik legfontosabb alakja volt, hiszen amellett, hogy sokoldalú irányítóként aktuális csapatainak húzóembere volt (több mint 10 éven át volt NBA All Star-válogatott, a bajnoki gyűrűt is megszerezte a Milwaukee Bucks színeiben, illetve volt a szezon MVP-je is), annak idején a játékosok érdekvédelmi szervezetének elnökeként elévülhetetlen érdemei voltak a profi kosárlabdázók jogainak kiterjesztésében.

„Hatalmas megtiszteltetés, hogy egy napon említenek Oscar Robertsonnal. Egyáltalán azért játszhatom ezt a nagyszerű játékot, amiért ő másképp csinált bizonyos dolgokat a pályán” – nyilatkozta Westbrook, amikor épp Robertson egykori csapata, a Milwaukee ellen beállította a 41 meccses rekordot.

Mielőtt meglett volna az a bizonyos 42. tripla dupla, Westbrook beállította Robertson másik rekordját is (amelyik szintén a tökéletesre sikerült 1961–62-es szezonjából származik), vagyis az alapszakasz meccsein tripla duplát átlagolt. Erre kettejükön kívül soha senki nem volt képes az NBA történetében. Ami ebben a tekintetben növeli Westbrook teljesítményét, az az a tény, hogy azóta több alapszakaszmeccset rendeznek, tehát hosszabb ideig kellett fenntartania ezt az őrületes teljesítményt.

Maga Westbrook azonban a pár nappal ezelőtti Phoenix Suns elleni találkozó után igazi csapatjátékos módjára nem ünnepeltette, hanem vádolta magát, hiszen az Oklahoma 120-99-re kikapott a Sunstól.

„Amióta idekerültem, az elsődleges célom az a bajnoki gyűrű megszerzése. A csapat vezéreként az a dolgom, hogy jó irányba tereljem a brigádot. A legjobbamat kell nyújtanom a csapattársaimért, de ma este úgy érzem, cserben hagytam őket” – mondta a meccs után Westbrook, aki ezt követően egy óráig maradt a csarnokban a dobásokat gyakorolva. Azzal tehát nem lehet vádolni, hogy saját rekordjait helyezte volna a csapat érdekei elé a szezon során, ezt pedig egy árulkodó statisztika bizonyítja: az OKC Thunder 32-10 arányban nyerte meg azokat a meccseit idén, amikor legjobb játékosuk tripla duplát ért el.

Álomkarrier a legjobb barát elvesztése után

Westbrook Los Angeles belvárosában nőtt fel, és kisgyermekkorától kosarasnak készült. Tinédzserkorát egy szörnyű tragédia árnyékolta be: legjobb barátja egy felkészülési meccsen a pályán veszítette életét. Khelcey Barrs III a sportolóknál nem ritka, hirtelen szívhalál áldozata lett, pedig Westbrookkal közösen terveztek bejutni a kaliforniai egyetem kosárcsapatába. Westbrook végül nélküle jutott el a csúcsig, a KB3 feliratú karkötőt pedig az eset óta minden meccsen hordja.

A főiskolai bajnokságban az UCLA színeiben játszott, eleinte az azóta több NBA-klubot is megjárt Darren Collisonnak volt a cseréje, ám hamar ő lett a kaliforniaiak irányítója, és minden szezonjában legalább a final fourig eljutott a csapatával. Még főiskolásként, 2008-ban, negyedik helyen draftolta az Oklahoma City Thunder (mely épp azon a nyáron alakult meg a Seattle SuperSonics jogutódjaként), Westbrook pedig azóta sem váltott klubot néhány korábbi társától eltérően. Kevin Durant épp tavaly igazolt el a Golden State Warriors együttesébe, és a két sztár között azóta is nagy a feszültség, mert Westbrook sérelmezte, hogy James Harden után egy másik klasszis csapattársa is a távozás mellett döntött.

Rekorddöntése után nem is igazán kérdés, hogy ki fogja megkapni az alapszakasz MVP-jének járó címet, a rájátszásban viszont közel sem biztos, hogy szárnyalni fog az OKC Westbrook földöntúli teljesítményétől függetlenül. Jelenleg úgy néz ki, hogy a hatodik helyen fognak továbbjutni a playoffba, és ugyan a keleti konferencia gyengébbnek tűnik, csapatszinten messze nem az Oklahoma a legerősebb az NBA-ben.

Az áhított bajnoki gyűrűhöz a társaknak is fel kell nőniük Westbrookhoz. Amennyiben nem jön össze a döntő és a győzelem, könnyen elképzelhető, hogy a 28 éves klasszis Harden és Durant után szintén a távozás mellett dönt, hogy egy olyan gárdához szerződjön, melynek színeiben végre bajnoki címet ünnepelhet.

(mno.hu / Énekes András Előd)