Ismét elsőosztályú a Norwich City!

Cameron Jerome és Nathan Redmond. Fotó: canaries.co.uk

A „Kanárik” egy év után visszajutottak a Premier League-be, a Norwich City ebben a szezonban a másodosztályú angol labdarúgó-bajnokság 3. helyén végzett és végül a papírformának megfelelően a rájátszásban kiharcolta a feljutást.

Egy évvel ezelőtt a Norwich City zsinórban három hazai veresége után a 18. helyen zárt a Premier League-ben, a kanárik mindössze három ponttal maradtak el a bennmaradó West Bromwich Albiontól.

A Championshipben idén a Norwich City az utolsó fordulóban 4-2-re győzte le a Fulham gárdáját és ezzel a Premier League-be feljutott AFC Bournemouth és a Watford mögött megszerezte a harmadik helyet.

Az angol szabályok szerint azonban a harmadik feljutó helyért még meg kellett küzdenie a „Kanáriknak”. Az első körben a Norwich City 4-2-es összesítéssel múlta felül az Ipswich Town-t, míg a másik ágon a Middlesbrough kétszer győzte le a Brentfordot.

A rájátszás fináléját hétfő este a londoni Wembley-stadionban rendezték meg 86 656 néző jelenlétében.

Az alapszakaszban a Middlesbrough kétszer is győzte le a Norwich City-t úgy, hogy Aitor Karanka csapata gólt sem kapott.

A 9. percben Bradley Johson 16 méterről, ba lábbal bombázott a felső lécre, egy perccel később a másik oldalon a belga Jelle Vossen szintén a keresztlécet találta telibe.

A 12. percben a bal szélen Cameron Jerome és Daniel Ayala csapott össze,  a spanyol hátvéd szerencsétlenül esett el, íg Jerome kapura vezethette a labdát, majd Konsztantopulosz mellett a rövid, jobb alsó sarokba helyezett (0-1).

Három perccel később Steven Whittaker tette be a labdát a 16-oson belülre, Nathan Redmond átvette a játékszert, majd jobbal kilőtte a bal alsó sarkot (0-2).

Amit kevesen gondoltak volna ekkor, több gól már nem esett így a Norwich City jutott fel a Premier League-be. Az 59. percben Patrick Bamford lövését hárította John Ruddy, majd  a 69. percben Bamford ígéretes helyzetben nem tudta eltenni a labdát Rudy mellett. A 82. percben egy Boro-szöglet után Daniel Ayala fejelte kapura, ám a csereként beállt Grabben blokkolt a kapu előtt.

A feljutás óriási siker a skót Alex Neilnek, aki csak januárban vette át a csapatot és mindössze 33 éves menedzserként visszajutatta az első osztályba a Norwich City-t.

Elődjét Neil Adamsot azután menesztették, hogy a csapat január 3-án kiesett az FA Kupából, a harmadosztályú Preston North End két Paul Gallagher találattal ejtette ki a „Kanárikat”.

Alex Neil rögtön a későbbi bajnok AFC Bournemouth otthonában elért győzelemmel mutatkozott be a Norwich City kispadján. A skót tréner 25 mérkőzéséből 17-et megnyert a Norwich City idén csak a Brentfordtól, a Wigan Athletictől és a Middlesbrough-tól kapott ki. Érdekesség, hogy mindhárom vereség hazai pályán csúszott be, míg idegenben veretlen maradt Alex Neil csapata.

A 2009/10-ben Ligue One bajnoki címet szerző Norwich City a következő szezonban a Championship második helyen végzett, így két év alatt jutott fel a harmadosztályból a Premier League-be. Grant Holt abban a két szezonban 53 gólt szerzett. A Norwich City 2013-ban a Premier League 11. helyén végzett, ám egy évvel később a „Kanárik” kiestek az elsőosztályból.