Ismét ötödik a férfi vízilabda-válogatott

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 20. Vámos Márton (b), a görög Kosztantinosz Murikisz (k) és Zalánki Gergő (j) a riói nyári olimpia férfi vízilabdatornáján az 5. helyért játszott Magyarország – Görögország mérkőzésen a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 20-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

Vámos Márton (b), a görög Kosztantinosz Murikisz (k) és Zalánki Gergő (j) a riói nyári olimpia férfi vízilabdatornáján az 5. helyért játszott Magyarország – Görögország mérkőzésen. MTI Fotó: Illyés Tibor

Az ötödik helyen végzett a magyar férfi vízilabda-válogatott a riói olimpián.

A két csapat a csoportkörben 8-8-as döntetlent játszott egymással, míg a januári belgrádi Európa-bajnokságon a bronzmérkőzésen 13-10-es magyar győzelem született.

Az Olimpiai Uszodában elsősorban védekezésben remekelt az elején a magyar csapat, az első két görög emberelőnyt egyformán hatástalanítva. A gólok sorát Varga Dénes nyitotta meg, a másik oldalon viszont a harmadik görög fór már az egyenlítést eredményezte. A következő támadásban az olimpiai bajnok Hosnyánszky Norbert tartott rövid bemutatót elképesztő lövőtudásából, távolról, komolyabb erőkifejtés nélkül lőtt a hálóba.

A második negyed rögtön magyar góllal indult: a Pekingben szintén olimpiai aranyérmes Kis Gábor centerben könnyedén rázta le magáról emberét és lőtt a hálóba. Nem sokkal később hasonló helyzetben találta magát, s ezúttal gyönyörű csavarással továbbított a kapuba. A görögök kettős emberelőnyből csökkentették hátrányukat, de Varga Dénes akcióból mérnöki pontossággal pókhálózta ki a bal felső sarkot, visszaállítva ezzel a háromgólos különbséget (5-2). Szép megoldásból nem volt hiány, Angelosz Vlahopulosz ejtése hatalmas tapsot kapott a közönségtől. A görögök emberelőnyből közelítették meg a magyarokat, de Kis újabb szép megmozdulása által gyorsan jött a válasz. Egy perccel a negyed vége előtt Hrisztosz Afrudakisz lőtte ki a bal alsó sarkot hosszas lóbálást követően.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 20. Szivós Márton (b) és a görög Kosztantinosz Murikisz a riói nyári olimpia férfi vízilabdatornáján az 5. helyért játszott Magyarország – Görögország mérkőzésen a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 20-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

Szivós Márton (b) és a görög Kosztantinosz Murikisz összecsapása. MTI Fotó: Illyés Tibor

A harmadik nyolc perc elején Vámos Márton előbb távolról bombázott a hálóba, majd emberelőny végén – amikor a görög már visszatért – elhajlásból lőtte ki a rövid sarkot. A rivális újra csak emberelőnyből volt képes gólt szerezni, a magyaroknak azonban nem ment a fórok értékesítése. A görögök újabb jó előnymegjátszás végén jöttek fel, de Zalánki Gergő rendkívül váratlanul kilőtte a bal alsó sarkot (9-7). A görögök továbbra is sorra kapták az előnyöket, és éltek is a lehetőséggel (9-8).

Jól indult a riói olimpia magyar szempontból utolsó nyolc pólós perce: Zalánki fejezett be egy emberelőnyt – igaz, a kiállítás éppen lejárt -, a görögök azonban hasonló körülmények között jöttek fel újra. A rivális egy megúszásból egyenlíthetett volna, de Afrudakisz ziccerben csúnyán fölé ejtett. A nyolcadik magyar emberelőny előtt Benedek Tibor időt kért, a fór kimaradt ugyan, de Zalánki akcióból bődületesen nagy gólt lőtt (11-9). Két perccel a vége előtt Afrudakisz újabb emberelőnyös szituációt váltott gólra, a túloldalon azonban ezúttal Hárai Balázs, ha nagy szerencsével is, de szintén értékesítette az előnyt, eldöntve ezzel az összecsapást.

Így a magyarok, akárcsak négy évvel ezelőtt Londonban, az ötödik helyen zártak.

Férfi vízilabdatorna, az 5. helyért:

Magyarország – Görögország 12-10 (2-1, 4-4, 3-3, 3-2)
Olimpiai Uszoda, 6000 néző, v.: Koganov (azeri), Peila (amerikai)
Gól: Kis, Zalánki 3-3, Varga Dé., Vámos 2-2, Hosnyánszky, Hárai 1-1, illetve Vlahopulosz, Gunasz, Milonakisz, Afrudakisz 2-2, Fontulisz, Murikisz.

MTI Fotó: Illyés Tibor