Janurik Kinga szenzációsan védett

Janurik Kinga. Fotó: Rasmus Terkelsen

A magyar válogatott továbbjutott a középdöntőbe a svédországi női kézilabda Európa-bajnokságon, miután az első szakasz pénteki zárófordulójában 21-14-re legyőzte a montenegrói csapatot.

Ezzel eldőlt, hogy az esti, Dánia-Csehország összecsapás eredményétől függetlenül továbblépett Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttese, amely két vereséggel kezdte a kontinenstornát.

A magyarok az ötödik egymás elleni összecsapásukon harmadszor győzték le a montenegróiakat. A pénteki sikerben nagy szerepe volt a rendkívül hatékony védekezésnek.

A magyar kapuban Janurik Kinga 32 lövésból 19-et hárított, ami 59%-os védési hatékonyság. A magyar kapust választottá meg a mérkőzé legjobb játékosának.

A magyar válogatott ötödször találkozott a montenegrói együttessel, eddig mindkét fél kétszer győzte le a másikat. A legutóbbi összecsapást, egy világbajnoki csoportmérkőzést a montenegróiak fölényesen, 32-15-re nyerték Herningben 2012 decemberében.

A biztos továbbjutáshoz az kellett, hogy négy vagy több góllal nyerjen a magyar csapat, míg ennél kisebb különbségű győzelem csak akkor ért volna középdöntőt, ha a csehek pontot szereznek a dánoktól a csoport esti összecsapásán.

A találkozó elején Lukács előbb szélről, majd indításból talált be, míg hátul Janurik gondoskodott védéseivel arról, hogy öt és fél perc után szülessen csak meg az első montenegrói gól (2-1). Az együttesek fej fej mellett haladtak, ám a remekül védekező magyar csapat – amely 22 perc alatt mindössze öt gólt kapott – őrizte egy-két találatos előnyét. A 23. percben, 7-6-os magyar fórnál időt kért Kim Rasmussen. A taktikai megbeszélés megtette hatását, hatékony támadások és Janurik újabb bravúrjai nyomán 10-6-ra módosult az eredmény, és ez négy perccel a szünet előtt időkérésre ösztönözte a montenegróiakat. Az ellenfél azonban nem tudott felzárkózni, sőt ötgólosra nőtt a magyar előny a fordulásra. A közönség által éltetett Janurik 67 százalékos hatékonysággal védett az első félórában, amely után továbbjutásra állt a magyar válogatott.

[Customads id=646335]

A második félidő elején három góllal csökkentette hátrányát a feltüzelt montenegrói gárda (11-9), Kim Rasmussen időkéréssel próbálta felrázni támadásban és védekezésben egyaránt hullámvölgybe került csapatát. Erdősi emberelőnyben törte meg a hosszú magyar gólcsendet, és a 41. percre a magára találó magyar válogatott visszaállította a négytalálatos különbséget (13-9), sőt 13 perccel a végső dudaszó előtt ötre nőtt az előny (15-10). Az utolsó tíz percre pedig az addigi legnagyobb különbséggel fordultak a csapatok (17-11), így a montenegrói szövetségi kapitány időt kért. A magyarok ennek ellenére továbbra is remekül játszottak, az 54. percben 19-12 állt az eredményjelzőn. A különbség pedig a dudaszóig sem változott, így a magyar együttes kiharcolta a középdöntős szereplést, ahol a norvég, az orosz és a román csapat ellen lép pályára.

Kim Rasmussen szövetségi kapitány: „Ma nagyon sok minden működött, remekeltünk védekezésben, nyomást tudtunk helyezni a montenegrói átlövőkre, Janurik Kinga nagyszerűen védett, és mindenki hozzá tudott tenni még egy kis pluszt a játékhoz. Kaptunk újabb három mérkőzést, hogy tovább fejlődjünk, ráadásul a világ legjobbjai ellen léphetünk pályára és nincs rajtunk nyomás. Boldogok vagyunk!”

Schatzl Nadine: „Az utolsó lehetőségünket ragadtuk meg, nagyon örülünk, hogy sikerült kihasználni a lehetőségeinket. Ma a szerencse is velünk volt, de már az első félidőben meg tudtuk törni az ellenfelet, a védekezésünk pedig végig jól működött, erről mindent elmondott a 14 kapott gól. Úgy érzem, még mindig van bennünk tartalék.”

Kovács Anna: „A védekezést és a kapusteljesítményt tudom dicsérni, élveztük a pályán belül is. Az elején akadtak problémáink, de később támadásban is szét tudtuk szedni a montenegrói falat. Szeretnénk pontokat szerezni a középdöntőben is.”

Női kézilabda Európa-bajnokság, C-csoport, 3. forduló:

Montenegró – Magyarország 14-21 (6-11)
Montenegró: Rajcsics, Nenezics (kapusok), Despotovics 2, Grbics 2, Jaukovics 1, A. Klikovac 1, B. Klikovac, Lazovics, Malovics 1, Mehmedovics 2, Pavicsevics, Permovics, Raicsevics 1 (1), Ramuszovics 2, Toskovics 1, Ujkics 1.
Magyarország: Kiss É., Janurik (kapusok), Bódi 1, Dombi, Erdősi 1, Görbicz 5 (1), Hornyák D. 1, Kisfaludy, Klivinyi 3, Kovács A. 3, Lukács 2, Mészáros, Planéta, Schatzl 4, Szekeres, Triscsuk 1.

Forrás: facebook.com/kezivalogatott/MTI