Jöhetnek a határon túli birkózók

Shares
A kárpátaljai Horváth Viktor és Németh Szilárd

A kárpátaljai Horváth Viktor és Németh Szilárd

A Magyar Birkózó Szövetség elnöksége úgy döntött: minden, magyar állampolgársággal rendelkező, határon túli versenyző részt vehet az országos bajnokságon. 

„Terjesszük ki a magyar birkózást az egész Kárpát-medence területére, mi több, a szövetség az idén induló Kozma István Nemzeti Birkózó Akadémia működését is szeretné kiszélesíteni, hogy a tehetséges magyar birkózók a lakóhelyükön is ideális körülmények között tudjanak készülni, edzeni „– fejtegette Németh Szilárd, az MBSZ elnöke a Szász Jenővel, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökével tartott közös sajtótájékozatatón.

A szövetség 2015-ben stratégiai megállapodást kötött az intézettel, és már akkor megfogalmazódott, hogy a határon túli magyarok jöjjenek, versenyezzenek a magyar bajnokságokon.

Hirdetés

A Kárpátaljáról érkezett Horváth Viktor és a szabadkai Balázs Lehel egyaránt magyar állampolgár, ők már részt vehetnek a magyar országos bajnokságon.

– Kettős szerepet játszol, hiszen egyszerre birkózol és edzősködsz is. Könnyen össze lehet hangolni a két ténykedést?

Horváth Viktor: – Nem nehéz, valóban játékos-edző vagyok. Sokszor jövünk át versenyre a gyerekekkel, most éppen a kaposvári kadet rangsorversenyre visszük őket. Én magamTiszaújhelyről jöttem Kárpátaljáról, ebből a kis faluból még 2010-ben. Balogh Vilmos és a Niké sportegyesület szakmai stábja megbeszélést tartott Kárpátalján, és ezek után kerültünk át Magyarországra akkor ősszel. Akkor mintegy száz külhoni magyar fiatal jött át, és folytatta itt a tanulmányait.

Hirdetés

Balázs Lehel Szabadkáról jött, de amint hamarosan kiderül, vannak jócskán budapesti tapasztalatai is.

Balázs Lehel: – Immár lassan három éve, hogy az egyetemi mesterképzésen tanulok Budapesten, és itt is edzem. Szerbiában szoktam versenyezni, de ha itt Magyarországon is versenyezhetünk ezentúl, az egy jó lehetőség, mert összemérhetem a tudásomat azokkal, akik itt, Magyarországon versenyeznek. 

 – Kötöttfogás vagy szabadfogás?

– Szabadfogás, jobbára a 85 kilósok között birkózom.

 – Nem néznek rád ferde szemmel Szabadkán, hogy most Magyarország felé kacsintgatsz?

– Nem, dehogy. Senki nem tett szemrehányást, de hát elvégre magyar vagyok. Itt Magyarországon elsősorban azokat a birkózókat ismerem, akik világversenyeken szerepelnek.

Forrás: MBSZ