Karatézóból lett szumó bíró, majd a szövetség alelnöke!

Shares

szumó_Szakály László, Elek Sándor, 429Szakály László nyilatkozik a Duna TV-nek

Magyarországon szerény múltja van a szumónak – érthető módon. A sportág ugyanis időben is rövid múltra tekinthet vissza, ami persze nem zárja ki azt, hogy akik űzik, ne lelkesedjenek érte maximális hőfokon. A sportág természetesen nincs a kiemelten támogatottak között, inkább a megtűrt kategóriában igyekeznek képviselői egyre szebb eredményeket elérni.

Ehhez persze aktív sportági vezetésre is szükség van. A Magyar Sumó Szakszövetség legújabb elnöke, Ancsin László a birkózásból érkezett, bár ő maga is belekóstolt – kiegészítő sportágként – a szumóba is. A nehézségek, a “megörökölt” adósságok lassú egyenlítgetése mellett Ancsin igyekszik megerősíteni a szakszövetség vezetését is. Így került képbe, s választották meg a közelmúltban Szakály Lászlót alelnöknek, aki – a változatosság kedvéért – szintén nem számít a szumózásban törzsgárdistának.

– Jómagam karatézek, mégpedig a Kertészeti Egyetem szakosztályában – említette mindjárt beszélgetésünk elején az új alelnök. – Természetesen a szumóról is elég sokat tudok. Közismert tény, hogy hazánkban a birkózók kezdtek vele foglalkozni a kilencvenes években. Itt talán a legismertebb név Rovnyai Jánosé, aki egykor a kötöttfogásúaknál nehézsúlyban aratta hazai és nemzetközi sikereit.

– Ha a karate a fő sportág, mégis hogy “tévedt” a szumózók közé?

– 1999-ban hívtak bennünket hetedmagammal, hogy vadidegenként, semmiféle személyes kötödések nélkül jőjjünk és bíráskodjunk. Ez – a semleges sarokból érkezve – nekünk nem okozott gondot, ezért ez a kapcsolat folyamatosan megmaradt és erősödött. Kilenc éve lettem a sportág főbírója, de már megelőzően is számos nemzetközi eseményen kaptam megtisztelő feladatokat. A premierem 2002-ben volt a Német Nyílt Bajnokságon, a következő esztendőben pedig már az aktuális Európa-bajnokságon működhettem közre.  Azóta összesen két világ-és kilenc Európa-bajnokságon bíráskodhattam.

szumó_Szakály lászló, Libor, 440Libor Dezső (balról), középen Szakály László

– Hogyan látja a hazai szumózás jelenét?

– Van amatőr világbajnokunk is a 220 kilós Libor Dezső személyében! Egyébként mintegy ötszáz igazolt versenyzőnk van, akik tíz klubban űzik kedvenc sportágukat. A legerősebb szakosztályt az érdiek és a dorogiak mondhatják a magukénak, de Szolnokon és Pestszentlőrincen is elég erős klubok működnek. Érdekesség, hogy az úttörőnek számító, Leányfalun élő Rovnyai Jánosnak ugyan nincs önálló szakosztálya, de mindig felnevel egy-két ügyes versenyzőt a sportágnak.

– Szakály László a karate edzések és a szumó bíráskodás mellett még milyen sportágnak hódol?

– Meg fog lepődni, de egy huszonvalahány fős baráti körrel minden héten egy-két alkalomra kibéreljük a káposztásmegyeri jégpályát, és nagyokat hokizunk. A bíráskodáshoz is kell a jó erőnlét…