Kérdés Vetési Ivánhoz: Mikor lesz a Török Bódog Emléktorna?

Shares

Török Bódog, 440

Örömmel olvasom, hogy a korán eltávozott Karl-Erik Böhn – aki egy Európa-bajnoki bronzérmet szerzett a magyar női válogatottal – bronz mellszobra már át is költözött a vadonatúj győri sportcsarnokba. 

Arról is értesülhettünk, hogy jövőre Karl-Erik Böhn Emléktornát is rendezünk – ez mind szép és jó. De ha mindez így van, akkor a logikus kérdést megint nem hagyhatom elsikkadni. A címzett természetesen Vetési Iván, az MKSZ elnöke, aki korábban számos emailomra nem válaszolt. Így nyilvánosan tudakolom: mikor lesz Török Bódog Emléktorna Magyarországon?

A kisebb létszámú, de annál markánsabb ellenzék már mondja is a magáét: mit akar még ez a pasas Török Bódogtól? Elvégre huszonhárom évig ott ücsöröghetett a magyar női kézilabda válogatott kispadján, s ez idő alatt „csak” a következő sikereket érte el: világbajnok (1965), Vb-második (1957), Vb-harmadik háromszor (1971, 1975, 1978), Vb-negyedik (1973), Vb-ötödik (1962), olimpiai harmadik (1976).

kezi_Böhn Karl-Erik 440

Karl Erik Böhnnek kevesebb idő adatott, ez tény. Ám mégis erősen megbillenne a mérleg nyelve, ha a két serpenyőbe feltennénk az egyik és a másik oldal által elért sikereket. Talán szégyellenem kellene, de eddig soha nem jutott eszembe felvetni a Török Bódog Emléktorna ötletét. Most viszont megteszem és várom Vetési úr megszokott, villámgyors válaszát: mi az akadálya annak, hogy az eddig elég nagy fölénnyel abszolút legsikeresebb magyar kézilabdaedző, Török Bódog is legalább olyan elismerésben részesüljön haló poraiban (ha már életében egyáltalán nem kényeztette el őt a mindenkori szövetségi vezetés), mint a nemzeti együttesünknél egy évig tevékenykedett, és sajnálatosan korán eltávozott Karl-Erik Böhn?

kezi_Vetési Iván 440

Igazságtalan lennék, ha nem idézném Vetési Iván úr pozitív lépéseit is. Éppen ma három hónapja, hogy fel merészeltem említeni egy sajtótájékoztatón a Török Bódognak kijáró egész alakos szobor ötletét. A máskor oly nagy hatalmú elnök egyszemélyi döntés helyett a Kegyeleti Bizottsághoz irányított, mondván: majd ők adnak választ a felvetésemre.

Felhívtam hát Suti Endrét, a bizottság vezetőjét, aki azonnal helyesbítéssel kezdte.

„Kérem, az nem Kegyeleti, hanem Emlékbizottság! Egyébként én egy kis porszem vagyok, mindenféle döntési jog és főleg pénz nélkül. Hallottam róla, hogy az elnökség állítólag döntött egy emléktábla felállításáról Török Bódoggal kapcsolatosan, de részleteket még nem tudok. Ám amíg a tábláról többet megtudunk, s főleg a helyére is kerül, lenne nekem is néhány ötletem a Török Bódoghoz méltó megemlékezéssel kapcsolatosan. Alapítsanak Török Bódog díjat és az Év Játékosai például ezt kapják az évzáró ünnepségen. És azt is el tudom képzelni, hogy a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia is felvehetné Török Bódog nevét!”

Suti Endre azt is elárulta, ő már korábban is felvetett néhány javaslatot, de ezek mind elakadtak. Hát itt tartunk jelenleg: Böhn úr alig nyolc hónappal a halála után már jóval korábban bronz mellszobrot kapott, meg emléktorna is őrzi majd egyéves kapitánysága tényét. A magyar női kézilabdázás első számú sikerembere pedig két évvel halálát követően eljutott egy táblácska elvi döntéséig.

Pedig aligha vitathatja bárki: talán egy árnyalattal többet is érdemelne, mint a norvég mester. Ám a Török Bódog Emléktorna még senkinek nem jutott eszébe! Arról pedig végképp halálos bűn elmélkedni, hogy esetleg ő lehetne a névadója a Kézilabda Akadémiának.

Igaz, a világszerte ismert és elismert Bogyi bácsi még csak két esztendeje hunyta le a szemét… Ö még ráér, várja ki a sorát…