Kézilabda Eb: vereség a franciáktól, hatodik a magyar válogatott

Kovacsicz MónikaHatodik lett a magyar női kézilabda-válogatott a magyar-horvát közös rendezésű Európa-bajnokságon, miután a pénteki helyosztón 26-25-re kikapott a francia csapattól a budapesti Papp László Arénában.

A találkozó kétezer néző előtt kezdődött, a szünetre négyezren lettek a lelátón, később pedig még többen érkeztek.

Eleinte felváltva estek a találatok, a magyaroktól vagy Mayer lőtt gólt, vagy ő harcolt ki hétméterest. Később két átlövő, Tomori és Bulath vette át ezt a szerepet. A 12. percben, a szellősebb hazai védekezés miatt lépéselőnybe kerültek a franciák, akik negyedóra után már 10-7-re vezettek. Aztán 12-8-as hátránynál Németh András szövetségi kapitány kénytelen volt időt kérni.

Kisst Bíró váltotta a kapuban, de Nze Minko ellen neki sem volt fegyvere, a többiek ziccerét viszont szépen védte. A támadójáték legalább feljavult – különösen Triscsuk volt ekkor elemében -, és a 22. percben, 13-11-es előnyüknél már a vendégek szakvezetője próbálta meg rendezni a sorokat. A pihenőre 16-13-mal vonultak el az öltözőkbe a csapatok. A szünetben Bódi rosszul érezte magát, kivizsgálásra kórházba szállították.

Tomori Zsuzsanna

Tomori Zsuzsanna (b) és a francia Nina Kamto Njitam küzdelme. MTI Fotó: Kovács Anikó

A második félidő Szamoránsky kiállításával és Bíró két védésével indult, így nem változott az állás. Leveque büntetése alatt Kovacsicz lábsérülést szenvedett, de így is a két perc alatt sikerült felzárkózni 16-15-re. Időt kértek a franciák, majd Tomorit kiállították, ennek eredményeként pedig hamarosan visszaállt a háromgólos különbség.

Akadozott a magyar csapat játéka, a kapitány erre lendületesebb akciókat kért a játékosaitól. Nemsokára újra szoros lett az állás, főleg Triscsuk találatainak köszönhetően. Az 51. percben aztán összejött az egyenlítés (22-22) is, kisvártatva pedig először vezetett a meccsen a magyar együttes. Erre időt kért a rivális szövetségi kapitánya. Ezt követően Tomorit küldték ki a szigorú játékvezetők, a franciák pedig fordítottak.

Az utolsó percben Németh kért időt, hátha sikerül egyenlíteni, a bírók azonban elvették a labdát, amit a hátralévő másodpercekben a franciák már nem adtak ki a kezükből, így övék lett az ötödik hely.

A magyar szövetségi kapitány a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy a norvégok elleni szerdai meccs legjobbjai most nem tudtak ugyanolyan jó teljesítményt nyújtani, így cserélni kellett.
 „Ezért folyamatosan hátrányban voltunk, és csak egy rövid szakaszra tudtuk átvenni a vezetést. Így pedig a franciák megérdemelten nyertek”.

A szakvezető összességében elégedett a hatodik hellyel, amint azt kiemelte: a célt teljesítették, mindhárom magyarországi helyszínen szerepeltek, és feltűntek olyan fiatalok, akikre a jövőben is lehet támaszkodni.
„Minden találkozónkon szoros eredmény született, és sajnos a felkészülés alatt ezekhez hasonlókat nem tudtunk vívni, ráadásul akkor még Görbicz is a csapattal volt. Ami igazán hiányzott ebből a csapatból, az az igazi vezér” – tette hozzá Németh András, aki reméli, hogy sikerül majd kijutni a riói olimpiára. Ugyanakkor jelezte: a vb-selejtezőt még biztosan Görbicz Anita nélkül kell megvívni jövő nyáron, de a vb-n talán már játszhat a győri világklasszis.
Hozzátette: szó sincs arról, hogy az idősebb játékosokról lemondanának, hiszen Bulath és Triscsuk teljesítményével elégedett volt.

Bíró Blanka ugyancsak örült annak, hogy a csapat Budapesten is játszhatott, de úgy fogalmazott, csapattársaival csalódottak is egyben, hogy a zárómeccset nem nyerték meg.
 „A védekezésünk néha kicsit szétesett, pedig mindenki küzdött, harcolt. Sajnos így alakult” – jegyezte meg a kapus.

„Fontos volt nekünk, hogy ötödikek legyünk, lehet, hogy ezzel könnyebb lesz kiharcolni egy olimpiai selejtezős helyet” – nyilatkozott Alain Portes, a franciák szövetségi kapitánya, aki még hozzátette: csalódás volt a számukra, hogy nem jutottak elődöntőbe.

A sajtótájékoztatón elmondták, hogy a szünetben mellkasi fájdalmakra panaszkodó Bódi még a csarnokban EKG-vizsgálaton esett át, aminek az eredménye negatív lett. Ennek ellenére elővigyázatosságból beszállították a Honvéd Kórházba.

Az eredeti célkitűzés a hat közé kerülés volt, ezt teljesítette a várandós Görbicz Anita nélkül felálló hazai gárda, amelyre már csak egy program vár a tornán: a vasárnapi sorsoláson kap ellenfelet a jövő évi dániai világbajnokság selejtezőjére.

Női kézilabda Európa-bajnokság, az 5. helyért:

Franciaország-Magyarország 26-25 (16-13)

Budapest, Papp László Aréna, 5000 néző, v: Opava, Valek (cseh)
Gól: Nze Minko 7, Landre 3, Lacrabere 3, Niombla 3, Kamto Njitam 2, Ayglon 2, Pineau 2, Baudoin 1(1), Zaadi 1, Prouvensier 1, Dembele 1, illetve Triscsuk 10(5), Kovacsics 3, Bulath 3, Planéta 3, Tomori 2, Mayer 2, Temes 1, Kovacsicz 1.