Kiesett Kiss Balázs és Lőrincz Tamás is

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 16. Kiss Balázs a svéd Carl Eric Schön elleni mérkőzésen a férfi kötöttfogású birkózók 98 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a 2-es Karióka Arénában 2016. augusztus 16-án. A magyar birkózó kikapott, akkor kerül vigaszágra, ha legyőzője bejut a döntőbe. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Kiss Balázs a svéd Carl Eric Schön elleni mérkőzésen a férfi kötöttfogású birkózók 98 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A 66 kilós Lőrincz Tamás után a kötöttfogású birkózók 98 kilogrammos kategóriájában érdekelt Kiss Balázs is kiesett, mivel svéd legyőzője az elődöntőben vereséget szenvedett a riói olimpia keddi versenynapján.

A 2009-ben világbajnok magyar a tavaly vb-bronzérmes ukrán Dmitrij Timcsenkót remek teljesítménnyel verte, ezután következett számára a svéd Carl Eric Schön, aki nem tűnt verhetetlennek.

A meccset jól kezdte a 33 éves, élete első olimpiáján szereplő magyar, aki agresszívan dolgozott állásból. A BVSC kötöttfogásúja egy perc után szép akciót csinált, a svéd azonban visszafogott belőle, majd kiemelte és eldobta őt, így hiába volt addig aktívabb a magyar sportoló, ellenfele jutott 5-2-es előnyhöz. A szünetig aztán Schönt egyszer intették, s leküldték, ám nem változott már az állás, mert szépen felállt a lenti helyzetből.

A második menetben Kiss Balázs óriási erőket mozgósított a szőnyegen, a svéd viszont stabil volt, nem nagyon lehetett kimozgatni, majd miután ismét – már egy pontért – megintették, lent is kiválóan védekezett, így végül 5-3-ra nyert és továbbjutott. Kissnek pedig maradt a remény, hogy legyőzője borítja a papírformát és bejut a fináléba, ezzel vigaszágra segíti őt.

„Nagyon sajnálom. Az első meccsen kiválóan ment a birkózás és ezen is jól kezdtem” – mondta keserűen a vesztes mérkőzés után Kiss Balázs. „Az akcióm után a bírók sokáig tanakodtak, hogy bebillent-e a svéd, én pedig azt hittem, nem adnak semmit, állásból megyünk tovább. Miután mégis megadták a pontokat nekem, már olyan helyzetben voltam, melyben nem tudtam mit csinálni, szárazak voltunk, Schön pedig nagyon erős, jól emel. A végéig küzdöttem, mindent megpróbáltam, sajnálom.”

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 16. Lőrincz Tamás (hátul) és a dél-koreai Rju Han Szu a férfi kötöttfogású birkózók 66 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a 2-es Karióka Arénában 2016. augusztus 16-án. A magyar birkózó vereséget szenvedett, akkor folytathatja a vigaszágon a küzdelmeket, ha dél-koreai legyőzője fináléba jut. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Lőrincz Tamás (hátul) és a dél-koreai Rju Han Szu a férfi kötöttfogású birkózók 66 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A londoni ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok Lőrincz Tamás nagyon  nehéz ágat kapott, rögtön elsőre a 2013-as vb-győztes, tavalyi vb-második dél-koreai Rju Han Szu ellen kellett szőnyegre lépnie.

A meccs elején az ázsiai birkózó neki esett ellenfelének, nagy iramot diktált, Lőrinczet pedig 1:19-nél már intés után le is küldték parterhelyzetbe. Az addig nagyon aktív dél-koreai lent már nem volt olyan energikus, tulajdonképpen semmit sem tudott kezdeni riválisával, így pont nélkül álltak fel ismét. Ezek után az ázsiai versenyző visszavett az iramból, a harmadik perc elején pedig figyelmeztették is, aztán viszont kilenc másodperccel a szünet előtt a mérkőzésvezető megállította a küzdelmet és szabálytalanságért karikás intést adott Lőrincznek (0-2), aki a bíró szerint többször nyakra támadott.

A magyar versenyző széttárt karokkal értetlenkedett, Sike András szövetségi kapitány szintén nem tudta, mi történt, de nagy nehezen belenyugodtak a döntésbe.

A szünet után nem sikerült Lőrincznek feltörnie riválisa védekezést, sőt, a szőnyeg szélénél egyszer levitte őt Rju, így már 4-0-ra vezetett. Abban lehetett ekkor már csak bízni, hogy az utolsó két percben meg tudja intetni a dél-koreait Lőrincz, ám a mérkőzésvezető ezt nem tette meg, így a magyar kikapott, s már csak akkor kerülhet vigaszágra, ha legyőzője fináléba jut.

„Állítólag a nyakához nyúlt, nem tudom, én még ilyet nem láttam” – mondta Takács Ferenc, a válogatott másodedzője Lőrincz karikás intéséről, amit a Rju Han Szu elleni nyolcaddöntőben kapott még 0-0-ás állásnál, kilenc másodperccel az első menet vége előtt.

A szituációról Sike András szövetségi kapitánynak is megvolt a véleménye:
„Úgy tűnik, mi nem nyúlhatunk hozzá az ellenfeleinkhez, nekünk nem szabad”.

A komoly indulatokat kiváltó mérkőzés után a londoni ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok magyar klasszisnak a vigaszági szerepléshez az kellett volna, hogy a 2013-as vb-győztes Rju a fináléig meneteljen, ám a dél-koreai veszített az örmény Migran Arutjunjan ellen, ezzel Lőrincz búcsúzott.