Kikapott Hollandia, Bosznia-Hercegovina és Törökország is

Vaclav Pilar_440A portugálok hazai pályán Albániától elszenvedett veresége után a hollandok Prágában betliztek.
Az Oranje a labdarúgó-világbajnokság bronzmérkőzésén 3-0-ra győzte le Brazíliát, majd a Manchester Unitedhez távozó Louis van Gaalt Guus Hiddink váltotta. A mester 1994 és 98 között már ült a holland válogatott kispadján, majd volt dél-koreai, ausztrál, orosz és török szövetségi kapitány is.

A Generali Arénában a 22. percben David Lafata a 16-oson belülről gurította vissza a labdát Borek Dockalnak, aki 16 méterről, bal lábbal bombázott a kapuba. A labda a bal oldali kapufáról vágódott a hálóba (1-0). Lafata és Dockal is a Sparta Praha játékosa.

Az 55. percben egy holland szöglet után először még tisztáztak a csehek, ám Daley Blind újabb beadását Stefan de Vrij hat méterről bólintotta a tehetetlen Petr Cech kapujába (1-1). A Feyenoordtól a római Lazióhoz szerződött hátvédnek ez volt a második találata a válogatottban.

A hazaiak szövetségi kapitánya Pavel Vrba a 66. percben Vaclav Pilart (Viktoria Plzen), majd hat perccel később Matej Vydrát (Watford) állította be. A 81. percben Lukas Vachát (Sparta Prága) Daniel Kolár (Viktoria Plzen) váltotta. Végül a 91. percben Dockal „ártatlannak” tűnő jobb oldali beadását Janmaat amúgy mentésként a bal oldali kapufára fejelte. A balra elvetődő Cillessen mögött pattant vissza a labda, az érkező Vaclav Pilar (a képen) pedig az üres kapuba helyezett (2-1).

Szintén az A csoportban a vébéről lemaradt törökök Izlandra látogattak. Tizenkilenc évvel ezelőtt szintén Eb-selejtezőn Reykjavikban 0-0 volt a végeredmény, míg Isztambulban 5-0-ra nyertek a törökök.

Kedd este a svéd Lars Lagerback csapata már a 18. percben vezetést szerzett Törökország ellen. Egy hazai szöglet után óriásit hibázott a labda alá futó kapus és az őt akadályozó Ersan Gülüm, így végül a tisztán érkező Jon Dadhi Bodhvarsson (Viking) fejelt a kapu bal felső sarkába (1-0).

Az 59. percben második sárgalapja után állították ki Ömer Toprakot (Bayer Leverkusen), így emberhátrányba kerültek a törökök. Fatih Terim azonnal reagált a helyzetre, a törökök szövetségi kapitánya kettőt cserélt: érkezett Mustafa Pekternek (Besiktas) és a védelembe a mindössze 19 éves Ozan Tufan (Bursaspor).

A 76. percben Gylfi Thor Sigurdsson (Swansea City) befelé cselezett, majd 20 méterről, bal lábbal tüzelt. A bombaerejű lövésbe még bele tudott érni a török kapus, ám már a gólvonalon túl esett le a labda (2-0). Egy perccel később Ari Skúlason előreívelt labdáját Kolbein Sigthórsson (Ajax) mellel maga elé vette, majd 13 méterről jobb lábbal kilőtte a jobb alsó sarkot (3-0).

Ebben a csoportban Csehország október 10-én látogat Törökországba, míg három nappal később Izland Hollandiát látja vendégül.

A B csoportban két idegenbeli győzelem született. Óriási meglepetésre a világbajnoki résztvevő bosnyákok Zsenyicán kaptak ki Ciprustól. A 6. percben Avdija Vrjasevic (Hajduk Split) beadott labdáját Vedad Ibisevic (VfB Stuttgart) a földre lefejelve jutatta a ciprusi hálóba (1-0).

A 45. percben E. Aloneftis (APOEL) az alapvonal mellől adott be, Demetris Christofi (Sion) pedig a tétovázó Asmir Begovic (Stoke City) mellett fejelt a kapuba (1-1).

A 62. percben kettős cserét határozott el Safet Susic, érkezett Haris Medunjanin (Real Sociedad) és Izet Hajrovic (Werder Bremen). Bő tíz perccel később Konstantinos Makridis (Metalurh Donyeck) ugratta ki Christofit, aki maga elé engedte a labdát, majd 15 méterről a kapus mellett tekert a bosnyákok hálójába (1-2). Végül a 90. perben büntetőhöz jutottak a hazaiak, ám Miralem Pjanic (AS Roma) nem tudott élni a lehetőséggel (1-2).

Wales Gareth Bale (Real Madrid) duplájának köszönhetően nyert Andorrán.

A H csoportban tétmérkőzésen győzelemmel mutatkozott be az olasz válogatott kispadján Antonio Conte, a taljánok két góllal nyerek Norvégiában. A horvátok szintén két góllal nyertek Málta ellen, míg Bulgária a hajrában szerezte meg a három pontot Azerbajdzsánban. A győztes gólt Ventsziszlav Hrisztov szerezte meg. A bolgárok október 10-én Horvátországot fogadják.