Kiss Évát kilopták Brémába, ezért nem jöhetett haza!

Shares

Kiss_ÉvaBizony sokkal ritkábban lehet hallani Kiss Éváról, a nyolcvanas-kilencvenes évek egyik legjobb magyar női kézilabdázójáról, mint amit megérdemelne. Éppen ezért csak gratulálni lehet a Magyar Hírlapnak, hogy kollégájuk felkereste őt kérdéseivel és írt egy hiánypótló cikket vele kapcsolatosan. Az írást a jochapress.hu tegnap, kedden át is vette, bizonyára sokaknak szerezve vele érdekes olvasnivalót.

Az írás érdemeit továbbra sem vitatva, inkább megerősítve mégsem lehet elmenni bizonyos, a lényeget ugyancsak érintő hiányosságok mellett, amiket már az anyag olvasásakor azonnal tudtam. Viszont más írásába érdemben nem illik „belekotorászni”, ezért a szöveghűség megtartása mellett azon drukkoltam, hogy ne legyenek reklamációk. Mivel azonban ezt nem sikerült megúszni, így pozitív kényszer által mozgatva, essünk túl a nehezén. Elő azokkal az adatokkal és tényekkel, amelyek a cikket teljessé teszik, s bizonyos pontokon pedig erős háttérmagyarázatot adnak.

Az Építőkben nemzetközi szintű játékossá érett Kiss az MH cikkében kijelentő módban beszél arról, hogy meghívták őt a TUS Walle Bremen együtteséhez 1989-ben, ő pedig ment. Hát ez akkoriban nem ment olyan „flottul”, mint manapság. Akkor ugyanis még a régi módi volt divatban, s az akkori minősítés szerint Kiss Éváék (mert hogy vele együtt ment a Budapesti Spartacus kiválósága, Elekes Csilla is!) távozása „disszidálásnak” minősült. S mint ilyen – túl a fenyegetőzésen és átkozódáson – büntetendő cselekménynek számított.

Ma már mindenki legfeljebb mosolyog a dolgok felelevenítése kapcsán, pedig akkor ez igenis nagyon „meleg” ügy volt. Az a legkevesebb, hogy eltiltották őket, s egy ideig még az országhatárt sem volt tanácsos átlépniük. A helyzet csak 1990. őszén, a rendszerváltás kihirdetése után javult, de ekkor sem minden téren és nem is máról holnapra.

Szó van arról is az írásban, hogy Kiss Éva jött volna a válogatottba, de nem hívták. Hát persze hogy nem, mert itthon az MKSZ eltiltotta őket. Más kérdés, hogy amikor már jöhettek volna, az akkori kapitány, Laurencz László nem tartott igényt a korábban illegálisan távozók játékára. Hogy ez helyes döntés volt-e, vagy sem, ezt ma már kár túlontúl hosszasan elemezni, de azért annyi csak idekívánkozik, hogy a népszerű Laci bácsi koránt sem minden komoly ügyben volt ennyire következetes, elveihez ragaszkodó, mint Elekes és Kiss távoltartásánál. Elég csak az 1996-os, atlantai olimpiát megelőző, hosszas huzavonára emlékezni, amikor a jó NB I-es, de semmiképpen sem a válogatottba való Víglási Zsuzsával sokszorosan kísérletezett, hátha mégis sikerül „bemasszírozni” az olimpiai csapatba. Sehogyan sem sikerült…

kézi_Szabó Patyi István,  041230

Visszatérve Elekesre és Kissre, őket egy kolozsvári származású, meglehetősen „dörzsölt”, magyar fiatalember, Orbán Antal formálisan megszöktette, s juttatta pártfogoltjait Brémába. Ez a lelépés éppen akkor sikerült, amikor a magyar női válogatott sorsdöntőnek mondható B-világbajnokság előtt állt. Az akkori kapitány, Szabó „Patyi” István úgy érezhette magát, mint egy olyan ökölvívó, akire a szorítóban többszörösen rászámoltak. Elekes és Kiss mellett ugyanis elvesztette a világ egyik legjobb kapusát, Rácz Mariannt, akinek szintén ekkor jött össze a Hypo Niederösterreichnél egy masszív szerződés – ő is eltávozott. Márpedig ha egy csapatból a három, legfontosabbnak tartott játékost „kioperálják”, akkor az az együttes máris megroggyan. Ráadásul a „hármak” mellett továbbiak kiesése is fokozta Szabó „Patyi” István gondjait, hiszen a legkülönfélébb okok miatt még további féltucat játékost vesztett el. Közöttük volt a szintén kezdő embernek számító György Anna, Barna Ildikó és Géczi Anikó is.

Ezek után aligha lehet csodálkozni, hogy a magyar válogatott leszerepelt a B-Vb-n és lezuhant a harmadik vonalat jelentő C-világbajnokság mezőnyébe. Szabó István edző karrierje pedig derékba tört. Sovány vigasz lehetett számára, hogy ennyi hiányzóval bárki más a válogatott irányítója, az is csak bukhatott volna…

Kiss Éváékat a következő kapitány, Laurencz László nem hívta, így azután Kiss is kénytelen volt elfogadni a német válogatottba történt meghívást. Így lehetett ott mégis az atlantai olimpián, bár szíve szerint inkább a magyaroknál játszott volna.

A teljesség igénye nélkül ennyi hozzáfűznivaló minimumként ide kívánkozott, egyfajta kiegészítésként. Így biztosan teljesebb a kép, a hiányzott adatok-tények felemlegetése pedig nem csökkenti a kezdeményezők érdemeit.