Kitüntetések a Magyar Sport Napján

Shares
Fotók: JochaPress.hu

Fotók: JochaPress.hu

Pézsa Tibor, Takács Mária és Décseyné Magyar Gabriella vehetett át Csík Ferenc-díjat a Magyar Sport Napja alkalmából a Pesti Vigadóban rendezett csütörtöki ünnepségen.

A magyar kardvívás világhírnevét megalapozó Borsodi-módszer elkötelezett híve, Pézsa Tibor; a 33-szoros világbajnok, 32-szeres Európa-bajnok, 11-szeres Masters összetett világbajnok súlyemelő,

Magyar Sport Napja_170511_Pézsa Tibor, 440

A 81 éves Pézsa Tibor, Tokió (1964) kardvívó egyéni olimpiai bajnoka

Takács Mária; valamint a hallássérültek legeredményesebb asztaliteniszezője, a párosban és csapatban egyaránt Európa- és világbajnok Décseyné Magyar Gabriella az indoklás szerint kiemelkedő sportteljesítménye és sportolói életműve elismeréseként érdemelte ki a kitüntetést, amelyet Szabó Tünde sportért felelős államtitkár adott át.

Magyar Sport Napja_170511_Takács Mária + 2, 440

Dr. Szabó Tünde, Takács Mária és Fazekas Attila

Az ünnepségen összesen 15 sportembert díjaztak, további négyen kaptak miniszteri elismerő oklevelet, és a 2015/17-es tanév második félévének Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjasai számára is most nyújtották át az erről szóló dokumentumot.

Magyar Sport Napja_170511_Szabó Tünde, 440

Dr. Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára

„A mai nap egyaránt alkalmas a múltra való emlékezésre és a jövőbe tekintésre. Mi, magyarok jól megtanultuk már történelmünk során, hogy nemzetünk összefogásával olyan kimagasló teljesítményre vagyunk képesek, amelyre méltán büszkék lehetünk, és amelyre a világ minden pontján elismerően tekintenek” – kezdte ünnepi beszédét Szabó Tünde.

Hangsúlyozta, a kormány megfontolt célkitűzéseinek sorában kiemelt helyen szerepel, hogy minél több nemzetközi sporteseménynek adjon otthont Magyarország, mivel ezek pozitív hatásai az élet minden területén kimutathatóak. Emellett jó hatással vannak a gazdaság élénkítésére, a munkahely teremtésre ugyanúgy, mint a sport, az egészséges életmód népszerűsítésére.

„Magyarország jövőjét az érték- és közösségteremtő fiatalok jelentik, így a felnövekvő nemzedék érdekében a magyar társadalom hosszú távú fejlődésének feltételeit kell megteremtenünk „– mondta az államtitkár.

Szabó Tünde úgy fogalmazott, a kitüntetett sportszakemberek kiemelkedő munkájának eredménye is az a 97 fiatal tehetség, akiknek átadták a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíját.

„Olyan sikeres sportolók ők, akik vállalták azt a kihívást, hogy miközben a jövő szakembereivé válva képezik magukat, a magyar sport jövőjéért is aktívan tenni kívánnak. Rátermettséggel, elkötelezettséggel és kitartással úrrá tudnak lenni a küzdelmesnek tűnő napokon, és igazi győztesekké válnak” – mondta az ösztöndíjasokat méltatva, hozzátéve, az ő sikereik bizonyítják, hogy a fizikai és szellemi fejlődés egyaránt fontos záloga egy sikeres élet megalapozásának.

Magyar Sport Napja_170511 - Kovács László,_Klinga László, 440

A két Bay Béla-díjas: Kovács László és Klinga László

Kiemelkedő edzői tevékenysége és jelentős nevelő-oktató munkája, valamint edzői életműve elismeréseként Bay Béla-díjban részesült Klinga László olimpiai bronzérmes birkózó; Kovács László, a magyar kézilabdázás történetének kiemelkedő egyénisége, korábbi szövetségi kapitány és Nilsson Brúnóné Némedy Ágnes, az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Regőczy Krisztina, Sallay András jégtáncpáros nevelő- és vezetőedzője.

Magyar Sport Napja_170511_Nilsson Brúnóné és Regőczy Krisztina, 440

Nilsson Brúnóné és leánya, Regőczy Krisztina

A sport népszerűsítésében, a lakosság fizikai és erkölcsi állapotának fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Eszterházy Miksa-díjban részesült Fázold Henrik, akinek 35 éves úszóedzői pályafutása során több tanítványa kijutott az olimpiára; Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára és Rózsa József, a Szolnoki Sportcentrum vezetője.

Magyar Sport Napja_170511_Rózsa József, + 2, 440

Középen a szolnoki sportvezető, Rózsa József

A testnevelés és a sport iskolai népszerűsítésében, az ifjúság testedzésének és a diáksportnak a szervezésében, fejlesztésében kifejtett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Kerezsi Endre-díjat vehetett át Járdán Lászlóné Szarka Margit, Póser Antal és Szakály Ernő.

Magyar Sport Napja_170511_Szakály Ernő, 440

A Testnevelési Főiskola volt tanára, Szakály Ernő

A sport területén végzett kiemelkedő oktatói, tudományos tevékenysége elismeréseként Kemény Ferenc-díjat kapott Apor Péter, Földesiné Szabó Gyöngyi és Tamás Lajos.

Magyar Sport Napja_170511_Apor Péter + 2, 440

A mindig vidám kitüntetett, dr. Apor Péter

A sportszakmai területen végzett kiemelkedő munkája elismeréseként miniszteri elismerő oklevelet kapott Alaxai Józsefné Dienes Katalin, Molnár Diána, valamint Detre Szabolcs és Detre Zsolt.

MaGYAR Sport Napja_170511_Alaxai Józsefné, 440

Alaxai Józsefné (középen) évtizedeken át szolgálta a diáksportot

Az eseményen megjelent Sárfalvi Péter helyettes államtitkár, Kulcsár Krisztián és Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke és főtitkára, Szabó László a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, illetve Balogh Gábor, a Nemzeti Diák, Hallgatói és Szabadidősport Szövetség elnöke is.

Magyar Sport Napja_170511_VEZÉRKAR, 440, jó

Balról: dr. Szabó Tünde, Fazekas Attila, Sárfalvi Péter, dr. Kulcsár Krisztián és dr. Kamuti Jenő

A kontinens első szabadtéri sportversenyét 1875. május 6-án Budapest rendezte meg a Magyar Athletikai Club (MAC) szervezésében, ennek emlékére a kormány határozata alapján 2000 óta ezen a napon ünnepellik a Magyar Sport Napját.