Kiütéses győzelem Oroszország ellen

Budapest, 2017. július 25. Nagy Viktor kapus a férfi vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország - Oroszország mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 25-én. A magyar válogatott 14-5-re győzött. MTI Fotó: Czagány Balázs

Nagy Viktor ezúttal is parádésan védett. MTI Fotó: Czagány Balázs

Bejutott az elődöntőbe a magyar férfi vízilabda-válogatott a hazai rendezésű vizes világbajnokságon, miután a keddi negyeddöntőben 14-5-re legyőzte az orosz csapatot a Margitszigeten.

Az erőviszonyok egyértelműen magyar sikert ígértek az esti összecsapáson, azzal együtt is, hogy az oroszok – utóbbi pólós évtizedük legjobb eredményét elérve – az esélyesebb spanyolok elleni jó játékkal jutottak a nyolc közé.

A magyar csapat elleni mérlegüket tekintve azonban az utóbbi esztendőkben nem sok babér termett számukra. A tavaly januári Európa-bajnokság csoportmeccsén, Belgrádban például 12-6-os, a múlt év áprilisában lezajlott trieszti olimpiai selejtező tornán pedig 18-8-as magyar siker született.

A Hajós uszodában telt ház, hétezer néző előtt indult mérkőzésen az első hazai akció góllal zárult az olimpiai és világbajnok Hosnyánszky Norbert jóvoltából. A nyitónegyed közepéig kellett várni a következő találatra, ekkor a csapatkapitány, a válogatott másik olimpiai és vb-aranyérmese, Varga Dénes volt eredményes. A harmadik magyar gólt Manhercz Krisztián szerezte, majd Hosnyánszky villant megint. És még nem volt vége: Vámos Márton jóvoltából 5-0-val ért véget az első nyolc perc.

A második negyed első találatát Varga lőtte, s csak 6-0 után született meg az oroszok szépítő találata. Az addigi kísérleteiket többnyire Nagy Viktor hárította pazar védéseket bemutatva, s a kapufa is rendre vele volt. Ezt követően Vámos lépett be a duplázó magyarok sorába, majd Varga lett az első triplázó, parádés lövéssel véve be a kaput. Ekkor 8-1 volt az állás, azaz gyakorlatilag már a nagyszünetre eldőlt a meccs. A félidő statisztikájához tartozik, hogy a magyar kapus 91 (!) százalékkal védett.

Budapest, 2017. július 25. Az orosz Alekszej Bugajcsuk (b) és Vámos Márton (j) a férfi vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország - Oroszország mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 25-én. A magyar válogatott 14-5-re győzött. MTI Fotó: Czagány Balázs

Az orosz Alekszej Bugajcsuk (b) és Vámos Márton (j). MTI Fotó: Czagány Balázs

A harmadik játékrészt Hárai Balázs centergólja nyitotta, majd Manhercz növelte 10-1-re a vezetést. Az oroszok ekkor kissé összeszedték magukat, s egymás után három helyzetet is értékesítettek, az újabb szünet előtt azonban Hosnyánszky vetett véget a magyar gólszünetnek (11-4).
A befejező negyedben Varga negyedik góljával nyolcra változott a különbség, orosz válasz után pedig Manhercz módosította 13-5-re az állást. A folytatásban Hosnyánszky is négygólossá lépett elő, beállítva a 14-5-ös végeredményt.

„Jól felkészültünk, kielemeztük az összes olyan játékosukat, akik veszélyt jelentenek. Talán kicsit el is fáradtak, mire ideérkeztek, vagy megzavarodtak a közönségtől, ami itt volt” – értékelt Märcz Tamás, aki saját csapatát is méltatta. Az elődöntőre előre tekintve elmondta, szeretné, ha együttese ott is tudná diktálni a ritmust a görögök ellen, akik, mint fogalmazott, megérdemelten jutottak a négy közé. – „Nagyon jó csapat, szépen játszanak, de azt még jobban szeretem, ahogy az én játékosaim vízilabdáznak.”

Budapest, 2017. július 24. Märcz Tamás szövetségi kapitány Nagy Viktor kapusal fog kezet a férfi vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország - Oroszország mérkőzés végén a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 25-én. A magyar válogatott 14-5-re győzött. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Märcz Tamás szövetségi kapitány Nagy Viktorral fog kezet. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

„A meccs előtt azt gondoltam, hogy ha nem is ennyivel, de hat-hét góllal jobbak vagyunk az oroszoknál. Jó játék volt a mai, de ezt le kell zárni, és innentől csak az elődöntőre koncentrálni” – hangsúlyozta Vámos Márton.

„Úgy kezdtük ezt a mérkőzést, ahogy egy negyeddöntőt illik, egyből, százszázalékos erődbedobással a meccsben voltunk. Talán bennünk volt az olimpiának az a tapasztalata, hogy nem lehet lassan, álmosan belemenni a negyeddöntőbe, bárki is az ellenfél” – fogalmazott Decker Ádám. Hozzátette, a végén megtehették azt, hogy kiengedtek kissé.

„Arra készültünk, hogy a végét nem fogják bírni, ezzel ellentétben már az elején állva hagytuk őket. Ez jelzi, hogy milyen koncentráltan ugrottunk a vízbe” – nyilatkozta Gór-Nagy Miklós. – „Nemcsak a győzelmet kell értékelni, hanem azt is, hogy milyen jó játékkal győztük le az orosz csapatot.”

A Märcz Tamás irányította gárda csütörtökön 20.30-tól a görögökkel mérkőzik meg a fináléba kerülésért.

FINA férfi vízilabda-világbajnokság, negyeddöntő:

Magyarország — Oroszország 14-5 (5-0, 3-1, 3-3, 3-1)
Gól: Varga, Hosnyánszky 4-4, Manhercz 3, Vámos 2, Hárai 1, illetve Bugajcsuk 2, Nagajev, Gyerevjankin, Liszunov 1-1.

Montenegró — Görögország 7-12 (0-1, 2-5, 1-4, 4-2)
Gól: Radovics 2, Drasko Brguljan 1, Darko Brguljan 1, Misics 1, Murisics 1, Petkovics 1, ill. Funtulisz 4, Gunasz 2, Argiropulosz Kanakakisz 1, Derviszisz 1, Geniduniasz 1, Kolomvosz 1, Murikisz 1, Vlahopulosz 1.

Szerbia — Ausztrália 15-5 (4-1, 4-2, 4-2, 3-0)
Gól: Filip Filipovics 3, Milos Csuk 2, Stefan Mitrovics 2, Dusko Pijetlovics 2, Andrija Prlainovics 2, Alekszics 1, Jaksics 1, Randelovics 1, Rasovics 1, ill. Edwards 1, Gilchrist 1, Joe Kayes 1, Power 1, Aaron Younger 1.

Horvátország — Olaszország 12-9 (3-2, 2-3, 3-1, 4-3)
Gól: Javier Garica Gadea 4, Sandro Sukno 4, Setka 2, Buslje 1, Vukicevic 1, ill. Renzuto Iodice 3, Aicardi 2, Figlioli 2, Bodeagas 1, di Fulvio 1.