Klubhűségéért kapott Papp László életmű díjat az úszó Kiss Éva

Shares

úszás_Kiss Éva, Petrich FerencNéhány soros újsághírből tudhattuk meg, hogy Budapest Főváros Önkormányzata a Váci utcai Új Városházán Papp László életmű-díjjal tüntetett ki több, kiváló sportembert. (Fotó: Petrich Ferenc)

A megtisztelő elismerést átvehette Kiss Éva, a Budapesti Honvéd Sportegyesület úszó szakosztályának igazgatója is. Az egykori kiváló mellúszónak – aki ott lehetett az 1972-es, müncheni olimpián a 200 méteres mellúszás döntőjében – a jochapress.hu is gratulált egy rövid beszélgetés keretében.

„Megvallom, örülök ennek az elismerésnek, amelyet elsősorban a klubhűségemért és a nevelő munkámért kaptam” – vallotta a hetvenes évek mellúszó csillaga. „Némi megszakítással 1963 óta vagyok tagja az egyesületnek, és már régen nem lennék itt, ha nem olyan családias a hangulat, mint amilyen. Molnár Imre klubelnökkel és a vezető munkatársakkal egyaránt igen jó, harmonikus a kapcsolatom. Ez esetben nem puszta frázis, amikor azt mondom: én itt valóban egy nagy család tagjaként élem az életemet.”

Hirdetés

 – Önről már 1973-ban volt szerencsém egy cikket írni, méghozzá az újvidéki Magyar Szóban. Akkor éppen a világranglista élére ugrott a 200 méteres mellúszásban elért idejével…

„Már az 1972-es, müncheni olimpiára is kijutottam, ahol a döntőben nyolcadikként értem el a falat. 1973-ban még jobban ment az úszás Tumpek György irányításával, s egy ideig a vegyesúszással is kacérkodtam. Ám be kellett látnom, hogy hiába nyertem 800 gyorson bajnokságot, az én gyorsaságom kevés volt a 100 méteres résztávhoz. No és a hátúszás sem ment úgy, ahogy ott kellett volna, így megmaradtam a mellúszásnál.”

 – Ahol a második olimpiai részvételről viszont lemaradt.

Hirdetés

„Bizonyos szintidőt ugyan nem úsztam meg, de az olimpia előtt Rovinjban országos csúcsot értem el, mégis itthonról kellett néznem a montreali eseményeket.”

– Tizenhatszoros magyar bajnokként vonulhatott vissza. Elégedett a pályafutásával?

„Én egy alapvetően nagyon szorgalmas versenyző voltam. Anélkül, hogy megbántanám Tumpek Gyuri bácsit, úgy gondolom, ha egy kicsit még több szakmai támogatást kapok, talán többre is vihettem volna. Ha például Kiss László, Széles Sándor vagy Turi György lett volna a mesterem…”

 – És edzőként mire vitte?

úszás_Honvéd SE, 440, Kiss Éva birodalmaKiss Éva birodalma, a Honvéd Tüzér utcai uszodája

„Tanítványaim rendre az országos élvonalban szerepeltek, néhányan eljutottak az ifjúsági Európa-bajnokságokra is. Egyébként kilenc éve vagyok a szakosztály igazgatója, heten osztozunk az edzői munkán. Idén jó évünk volt, hiszen a pillangózó Szokol Szonja kijutott az ifi Eb-re, ahol 50 méteren ezüstérmes lett, százon pedig ötödikként végzett. Amit legalább ennyire fontosnak tartok, az az oktatói munkásságunk. Egy szezonban legalább 300 óvodás és 100 alsó tagozatos gyerek fordul meg nálunk, s tanul meg úszni”.