Könyvet adott ki a „Vadászó Sas”, aki kilenc évig éhezett

Shares

kenu_Kassai FA könyvével, 440

Már a címe is érdekes a kétszeres olimpiai bronzérmes kenus, Kassai Farkas András újabb könyvének, amely „A víztől az olajig” fedőlappal, Borkai Zsolt, a MOB elnökének ajánló soraival jelent meg. A bemutatóra az újpesti Polgári Centrumban került sor – hozzáértő meghívottak jelenlétében. Ott volt Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok tőrvívónő (1964, Tokió, csapat) és dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai akadémia főtitkára is. A beszélgetést Dobor Dezső sportújságíró vezette.

Az egykor a cserkészetben a „Vadászó Sas” becenevet kapott festőművész többek között elmondta: gyermekéveiben igen nagy élményeket jelentettek a Baktai Ervin által megvásárolt dunakanyari szigeten töltött hetek-hónapok. De más becenevet is begyűjtött fiatalon – az ismert geológus, Juhász Árpád ragasztotta rá a „Kóborló Farkas” nevet…

kenu_Kassai FA_SDL, 440                     Sákovicsné Dömölky Lídiának dedikál

Kemény élete volt. Amint megtudhattuk, 1945 és 1954 között egyszer sem lakott jól. Ám az alultápláltság sem vette el a kedvét a sportolástól. Előbb a Pasaréti úti tornacsarnokban próbálkozott, de egy csuklótöréses balesetet látván felhagyott a szertornával. Innen a Honvéd margitszigeti csókaházába vitt az útja, ahol sokak megrökönyödésére a kajakosoktól átkérte magát a kenusokhoz. 1954-ben térdelt össze a már eltávozott Hunics Józseffel és Melbourne-ben bronzéremig jutottak. Hunicsnak 1958-ban eltörött a karja, ekkor került előtérbe Törő András, akivel 1960-ban, Rómában egy újabb harmadik helyet harcoltak ki.

kenu_Kassai FA műtermében,  440

A festészettel 1963 óta foglalkozik, mégpedig Bolgár József, Munkácsy-díjas festőművész javaslatára. Ekkortól már nem hivatalosan, de használta Selmecbányáról áttelepült nagyapja kettős családi nevét, így lett Farkasból Kassai Farkas. Ám hivatalosan csak 2002-ben került bejegyzésre a név, amelyhez évtizedeken keresztül keményen ragaszkodott.

kenu_Kassai FA, közönség, 440

Az első kiállítására egyébként 1975-ben kerülhetett sor; a Fejlesztési Bank aulájában harminc képét láthatták az érdeklődők. 2015-ben lesz 80 éves, ebben az időben szeretne egy összegző, életmű kiállítást megrendezni.