Kovácshegyi Ferenc tudja, hogy Gyurta Dániel miként lehet újra olimpiai bajnok

Shares
Gyurta Dániel és Kovácshegyi Ferenc. Fotó: MÚSZ

Gyurta Dániel és Kovácshegyi Ferenc. Fotó: MÚSZ

Jövőre, a magyarországi 17. FINA Világbajnokság esztendejében lesz 40 éve, hogy Kovácshegyi Ferenc az úszóedzői pályára lépett.

Akkori mérce szerint a legszebb kilátású műhely „tanonca” lett, amikor a vele együtt újoncnak számító Széles Sándor társaságában a KSI szakosztályának szolgálatába szegődött. A sportiskolásoknál már akkor is, és még hosszú éveken át a magyar úszópápának elkeresztelt Széchy Tamás vitte a prímet.

„Széchy Tamás személye és habitusa megosztotta a hazai úszóközösséget, azt viszont senki sem vitathatta, hogy korszakot alkotott az edzésmódszereivel. Az a figyelem, precízség, hibakereső és elemző munka, ami rá oly jellemző volt, és a magasba emelte, előttünk mércét állított, a később pályára lépők számára pedig máig is iránymutató lehet. Nem vállalkozott a fiatal edzők betanítására, de nem akadályozta meg, hogy ellessük a mesterfogásait. Olyan nagyreményű, majd a várakozásokat felülmúló versenyzők felkészítésébe kapcsolódhattunk be, mint amilyen Hargitay András (az újdonsült szövetségi kapitány), Sós Csaba (a szövetség alelnöke, egyben az előrelépett Hargitay segítőtársa), valamint Verrasztó Zoltán (a Riói éremesélyes Dávid édesapja) voltak. Később önálló feladatok megoldására is vállalkozhattunk, ha nem is csúcs, de még mindig jónak számító úszókat istápolva. Kitanultuk a szakmát becsülettel, becses útravalót kaptunk. ” – így emlékezett a hetvenes évek végén kezdődő sikertörténet első szakaszára a Telekom Sporthír Szolgáltnak nyilatkozó Kovácshegyi Ferenc.

Pályafutása ifjú országos bajnokokat nevelve a Honvédnál folytatódott, innen került a Testnevelési Egyetem úszótanszékére (ahol mestertanárként ma is tevékenyen vesz részt az oktatásban és a képzésben), majd úszóedzőként öt évig Katarban „légióskodott.” Hazatérése után viszont visszatért a bejárt útra, ami most éppen Rió felé vezet.

[Customads id=646335]

„Tizennyolcadik éve dolgozom ismét együtt Széles Sanyival, időközben lett az összeszokott párosunk harmadik tagja kezdő edzőként Virth Balázs. Sok mindent megéltünk, sok mindent elértünk. Jól kiegészítjük egymást, és akkor sem borul a közös szekér, ha a szokásosnál rögösebb az út. Mindenki hozzá tud tenni valamit a tudásgyűjteményhez, csak éppen a teherviselésnek vannak fokozatai.” – folytatta Kovácshegyi Ferenc, akinek az elmúlt években fokozatosan egyre többet kellett foglalkoznia az olimpiai címvédő Gyurta Dániellel.

Százhússzal az aranyért

Így aztán Kovácshegyi azt is tudja, hogy – a májusi londoni Európa-bajnokságot kihagyó – Gyurta, hogyan lehet másodszor is olimpiai bajnok, illetve miként hódíthatja vissza a tavaly elveszített világelsőségét.

„Ugyanazt a feladatot, és tulajdonképpen ugyanúgy kell megoldania a hátralévő alig több mint három hónapban, mint ami a londoni bravúr előfeltétele volt – hangsúlyozta az UTE mesteredzője. – Ugyanúgy, és most is százszázalékos elszántsággal és hatékonysággal. Ehhez persze minden erejét és tudását latba kell vetnie. Úgy is fogalmazhatok, hogy nem 100, hanem 120 százalékos teljesítményre kell átállítania magát” – mondta befejezésül Kovácshegyi Ferenc, akiről még annyit, hogy fiatalabb éveiben nagyon sokat tett hozzá a generációjukat vezető Czene Attila, Darnyi Tamás, Rózsa Norbert, Szabó „Joe” és Wladár Sándor felkészítéséhez is.

Telekom Sporthír Szolgálat – Szalay Péter