Kővágó Zoltán a polip csápjai között

Shares

Kővágó Zoltán_JPÖnmagában teljesen természetesnek is vehetjük, ha a Nemzetközi Atlétikai Szövetség világranglistáján egy olimpiai ezüstérmes a harmadik helyen áll versenyszámában.

Fábik Tibor interjúja

A még a 2004-es athéni ötkarikás játékokon diszkoszvetésben második Kővágó Zoltán – akit a londoni olimpia megnyitóját megelőző napon két évre eltiltottak – története azonban közel sem hétköznapi.

– Meglepte, hogy két hete Szombathelyen 67,39 méterre hajította a diszkoszt?

– Az edzések azt mutatták, stabilan tudok 65-66 métert, Szombathelyen pedig nagyon jó körülmények voltak. Ellenszél, ami nekünk kell, napfényes idő, szóval, nem ért váratlanul a jó eredmény. Mi több, azt mondom, akár két és fél, három méter is bennem maradt. Azt persze nem állítom, hogy most már álmomból felkeltve dobok hetven métert, de ott az is összejöhetett volna. S mindez mutatja, hogy még van feljebb.

– Sok furcsaság akad a világranglistán. Az olimpiai és világbajnoki címvédő német Robert Harting sehol nincs, viszont az ismeretlen Christoph Harting a második, az olimpiai ezüstérmes lengyel Malachowski a tizedik, a pekingi olimpiai bajnok észt Kanter a 31. helyen áll, utóbbi éppen csak túljutott a 63 méteren.

– Robert Hartingnak a hivatalos verzió szerint még tavaly nyár végén elszakadt a keresztszalagja, de nem lehet tudni, hogy ténylegesen ez a problémája, vagy valami más. Christoph, az öccse, aki korábban 61-62 méteres dobó volt, 65 méteres egyéni csúccsal, amit embertelen nagy szélben ért el, most teljes szélcsendben dobott majdnem 68 métert, ami eléggé meglepő. Ami Kantert és Malacot illeti, mert a lengyel fiút én csak így hívom – ő is jót nevetett rajta, amikor elárultam neki, mit jelent magyarul a neve eleje –, szóval, ők szerintem a vb-n ott lesznek a legjobbak között. Addig is jövő kedden jönnek Székesfehérvárra a Gyulai-emlékversenyre. Ők már nincsenek eredménykényszerben, és úgy gondolom, Kanter kicsit belefáradt a sikerek hajszolásába. Mindketten harminchat évesek vagyunk, de én két évet pihentem.

– Utólag tényleg ilyen sztoikus nyugalommal fogja fel, hogy egy nappal a londoni olimpia kezdete előtt eltiltották két esztendőre, mert a verdikt szerint kivonta magát egy doppingellenőrzés alól? És itthon hiába állt ki mindenki ön mellett.

– Így igaz, a Magyar Antidopping Csoport, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Atlétikai Szövetség képviselőjéből álló testület is azt állapította meg, hogy nem követtem el doppingvétséget. Azt tudom mondani, most ismétlik a tévében a Polip című olasz filmsorozatot (ami az olasz maffiát mutatja be – a szerk.), és ugyanígy működik a sport, az atlétika is. Az én történetem tökéletesen ezt támasztja alá. Benne vagyok a rendszerben, és a saját bőrömön megtapasztaltam, hogy milyen hatalmas disznóságok folynak. Ez persze nem is csoda, a doppingellenőrzés több száz millió dolláros üzlet.

Teljes interjú a Napi Gazdaságban