Kozák Danuta triplázott Moszkvában

kozak_danutaAranyérmes lett K-1 500 méteren Kozák Danuta, majd 50 perccel később Szabó Gabriellával párosban is felállhatott a dobogó legfelső fokára. Klasszis versenyzéssel szerzett bronzérmet K-1 500 méteren Nádas Bence, míg olimpiai távú férfi négyesünk csak a hetedik helyet szerezte meg a fináléban a moszkvai Európa-bajnokság vasárnap délelőtti programjában.

Az angol „ready” és „set” vezényszavak után lecsapódik a startgép, az előírás szerint így néz ki egy rajt a gyorsasági kajak-kenuban. A női K-1 500 méter fináléja ma nem így kezdődött, hanem vezényszavak nélkül, a lecsapódással….

A rajtbírók bakija sajnos a legjobban éppen a magyar versenyzőt, Kozák Danutát lepte meg, aki egy szempillantás alatt másfél, két hajó hátrányban találta magát. A táv olimpiai címvédője ebből a vert helyzetből lépkedett előre centiről centire, hihetetlenül nagyot küzdött és végül közel egy hajóval nyert aranyérmet a német Franziska Weber és a dán Emma Jörgensen előtt.

Az UTE kiválósága közvetlenül az eredményhirdetés után már rohant is vízre szállni Szabó Gabriellával, hiszen várt még rá a K-2 500 méter fináléja. Bár a rajtot ebben a számban sem a legtökéletesebben kapták el a mieink, mégis szinte pillanatok alatt az élre álltak, s noha a szerb Moldovan testvérek és a német páros próbálta tartani a magyarok tempóját, egy indítás elegendő volt ahhoz, hogy lerázzák magukról a teljes mezőnyt. Kozák Danuta tehát harmadik, Szabó Gabriella a második aranyérmét ünnepelhette ezen az Európa-bajnokságon.

„Érdekes küldetés volt, hiszen Dana egyese és a páros között ötven perc különbség volt, úgy kellett odaállnom, hogy teljesen készen álljak, mire visszaérkezik az eredményhirdetésből. De abszolút nem izgultam, nála fegyelmezettebb embert nem nagyon ismerek a földön” – mondta Szabó Gabriella.

„Ezúttal is száz százalékban odatettem magam, mert ilyenkor nem csak magáért, hanem a társáért is versenyzik az ember, s azzal, hogy teljesen kihajtom magam, megadom a tiszteletet a másik számára – mondta a triplázó Kozák Danuta, aki az olimpiai esélyekről nem szívesen beszélt. – Főpróbának, edzésnek nem volt rossz ez az Európa-bajnokság, de az olimpián bármi lehet. Bár nyertünk, fontos, hogy az ember ne szálljon el, mert Rióban érhetnek meglepetések. A kemény munkával és a maximum pályákkal kell most foglalkozni.”

Kozák Danuta: nem szabad elszállni

Ugyan három olimpiai számban is aranyérmet nyert Kozák Danuta a moszkvai kajak-kenu Európa-bajnokságon, a kétszeres ötkarikás bajnok klasszis szerint inkább csak edzésnek szabad felfogni az orosz fővárosban rendezett kontinensviadalt.

A 29 éves kajakos szombaton a négyes tagjaként, vasárnap pedig előbb egyesben, majd Szabó Gabriellával párosban diadalmaskodott 500 méteren. Különösen érdekes volt az egyes döntője, ugyanis – mint azt elmondta – nem hangzott el a rajtvezényszó, ez pedig kaotikus starthoz vezetett.

„Az utolsó dolog, ami elhangzott, hogy egy perc múlva rajt, álljunk be a rajtgépbe. Majd egyszer csak lement a rajtgép. Szerintem senki sem indult el maximumom, én pedig szinte teljesen kiszedtem az erőmet, hogy +ez most mi?+. Aztán láttam, hogy a szerb lány konkrétan két hajóval előttem van, ekkor gondoltam, itt nincs mese, el kell indulni” – nyilatkozta az MTI-nek Kozák, aki hozzátette: nem tulajdonít nagy jelentőséget annak, hogy ekkora hátrányból is könnyedén tudott nyerni, ugyanis az olimpián legnagyobb riválisaival, az ukrán Inna Oszipenkóval, illetve az új-zélandi Lisa Carringtonnal szemben nem követhet el hasonló hibát.

Ezt követően, a párosban még ennyit sem kellett izgulnia Kozáknak, hiszen Szabó Gabriellával az első métertől az utolsóig uralták a mezőnyt.
 „Nagyon érdekes küldetés volt, hiszen Danának mindössze ötven perce volt a két verseny között. Nem voltam még korábban ilyen szituációban, ezért megpróbáltam úgy odaállni, hogy teljesen kész legyek én is” – mondta az M4 Sport kamerái előtt Szabó.

A harmadik aranyérem után Kozák hangsúlyozta: főpróbának nem volt rossz ez az Eb, ugyanakkor helyén kell kezelni a dolgokat.
„Ezt az Európa-bajnokságot egy edzésnek fogjuk fel, itt mindenki az olimpiára készül, nem szabad elszállni attól, hogy itt nyertünk. Nekünk oda kell tennünk magunkat, és kizárólag azzal kell foglalkoznunk, hogy az olimpián maximum pályát menjünk.” – mondta szerényen Kozák.

A férfiak kajakosok mezőnyében Nádas Bence két érmet zsebelt be. A szombaton K-4 500 méteren megnyert arany után úgy tűnt, egy ezüsttel gazdagodik és sikerül „zsákba tennie” a dán világklasszis, Rene Holten Poulsen skalpját. Hüvös Viktor tanítványa végig kőkeményen tapadt az élen őrületes tempót diktáló német Tom Liebscherre, érett a második hely, ám a hajrában érezhetően bekötött, a célvonal előtt is hamar rúgta be a hajóját, így Poulsen az utolsó métereken megfogta őt. De Bencétől így is csodás eredmény ez a bronzérem.

„Próbáltam a saját versenyemre, taktikámra fókuszálni, s úgy éreztem, végig partiban vagyok Liebscherrel. Aztán az utolsó száz méteren elöntött a sav, igyekeztem berúgni a hajómat, de Poulsennek jobban sikerült. Két érmet szereztem ezen az Európa-bajnokságon, így abszolút elégedett vagyok, örülök, hogy a négyes arany után ilyen kaliberű versenyzők között ismét a dobogóra állhattam” – mondta Nádas Bence.

Tom Liebscher (Németország) 1:37.684 p
2. Rene Poulsen (Dánia) 1:39.184
3. Nádas Bence (Magyarország) 1:39.192

A délelőtti program során több érem nem jutott a magyar csapatnak. A Hufnágel Tibor, Dombvári Bence, Ceiner Benjámin, Kugler Attila összetételű négyes hetedik lett, (ennek az lehet a következménye, hogy Storcz Botond vezetőedző újragondolja az olimpiára készülő hajó összetételét) ahogyan K-2 500 méteren egy rossz rajtot követően a Tóth Dávid, Kulifai Tamás páros is. C-2 1000 méteren hatodik lett Korisánszky Dávid és Mike Róbert duója, míg C-1 500 méteren Ludasi Róbert tanítványa, Kiss Tamás az előkelő negyedik helyen zárt.

Storcz szerint Kozák bizonyított, a férfi négyes nem

Storcz Botond, a magyar kajak-kenu válogatott vezetőedzője szerint a moszkvai Európa-bajnokságon három aranyérmet szerző Kozák Danuta egyértelműen bizonyította, hogy képes az olimpiai triplázásra, a férfi K-4 1000 méteren az Eb-n indult egység teljesítménye azonban nem volt meggyőző a riói indulás szempontjából.

„Nagyon jól teljesítettünk, nem is azért, mert az előzetesen kitűzött tíz helyett már tizenkét éremnél járunk, hanem mert hét medált szereztünk az olimpiai számokban” – nyilatkozta az MTI-nek a szakember a zárószámok, azaz az 5000 méteres finálék előtt.

Storcz Botond egyetért Kozák Danutával, aki úgy nyilatkozott, nem szabad elszállni, hiszen továbbra is az olimpiai szereplés a legfontosabb. A vezetőedző ugyanakkor hangsúlyozta, abból a szempontból mindenképpen jó volt a kontinensviadal, hogy Kozák sehol máshol nem tudta volna lemodellezni majdani olimpiai szereplését, mint itt. Megjegyezte, ugyan az ötkarikás játékokon nem így épül majd fel a program, de a versenyzőnek ugyanakkora megterhelést jelent a triplázás nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is.

Storcz Botond kitért a Hufnágel Tibor, Dombvári Bence, Ceiner Benjámin, Kugler Attila összeállítású K-4 1000 méteres egységre. A négyesnek itt kellett volna bizonyítania, hogy nem volt véletlen az olimpiai válogatón elért győzelme, amikor nagy meglepetésre maga mögé utasította a hazai környezetben öt évig veretlen, olimpiai ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel összetételű hajót. Hufnágelék azonban csak a hetedik helyen zártak Moszkvában.

„Sajnos nagyon nem tetszett ez a négyes, pedig az Európa-bajnokság előtt bíztam benne, hogy jó lesz. Az biztos, hogy ebben az összeállításban ezt nincs értelme tovább erőltetni” – mondta a vezetőedző, aki szerint az is bebizonyosodott, hogy Dombvári Bencének nincs értelme tripláznia az olimpián. Mint mondta, ő nem zárkózott volna el ettől, de most látszik, hogy a kajakosnak csak az egyesre és a párosra kell fókuszálnia.

A férfi négyessel kapcsolatban a tréner jelezte: július közepe az olimpiai nevezések határideje, de egyelőre nem tudja, hogy új válogatót írnak-e ki, vagy a női négyeshez hasonlóan ő maga jelöli ki az ötkarikás kvartettet.

Storcz Botond azt mondta, az Európa-bajnokság végeztével a versenyzők most néhány napig pihenhetnek, amire hatalmas szükségük is van, hiszen ezt követően megkezdődik a közvetlen olimpiai felkészülés.