Krajnyák Zsuzsanna bronzérmes tőrben

Rio de Janeiro, 2016. szeptember 14. Krajnyák Zsuzsanna (j) és a kínai Csang Csung-cuj a riói paralimpia A sérültségi kategória tőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén a 2-es Karióka Arénában 2016. szeptember 14-én. A magyar vívó nyert, így bronzérmet szerzett. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Krajnyák Zsuzsanna (j) és a kínai Csang Csung-cuj a riói paralimpia A sérültségi kategória tőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Krajnyák Zsuzsanna bronzérmet nyert a kerekesszékes vívók A sérültségi kategóriájának tőr egyéni versenyében a riói paralimpia szerdai napján.

Az UTE 37 éves sportolója a csoportjából 3/2-es győzelmi mérleggel lépett tovább, majd a negyeddöntőben 15-12-re verte a hongkongi Ng Justine Charissát, a legjobb négy között pedig 15-2-re kikapott egy másik hongkongitól, Jü Csuj Jitől.

A bronzmérkőzésen a kínai Csang Csung-cuj volt a riválisa, s óriási csatában 15-12-re nyert. Kettő-kettő után remekül kapta el a fonalat, sorban négy tust adott – ezek után mindig jött a rá jellemző üvöltés -, s 6-2-re ellépett. A folytatásban is ő irányított, 7-3, majd 9-4 lett, ekkor azonban váratlanul megtorpant. Olyannyira, hogy az ellenfél kiegyenlített, sőt, megfordította az állást. Ezután 12-12-ig fej fej mellett haladtak a felek, de a hajrában ismét a magyar vívó összpontosított jobban, s bevitte a győztes találatot is, majd a sisakját levéve, a székéből felállva ünnepelt.

„Nagyon nehéz volt” – ezek voltak az első szavai Krajnyák Zsuzsannának, aki azt mondta: a londoni negyeddöntő után ez volt élete második legnehezebb asszója. Négy éve, a brit fővárosban ugyancsak harmadik lett. „Nagyon készültek rám a kínaiak, ez érezhető volt. Nem tudtam teljesen azt vívni, amit szoktam, kellett váltanom, ami nem volt könnyű, de végül megoldottam.”

Rio de Janeiro, 2016. szeptember 14. Krajnyák Zsuzsanna ünnepel, miután legyőzte a kínai Csang Csung-cujt a riói paralimpia A sérültségi kategória tőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén a 2-es Karióka Arénában 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Krajnyák Zsuzsanna ünnepel, miután legyőzte a kínai Csang Csung-cujt a riói paralimpia A sérültségi kategória tőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A magyar sportoló szerint az elődöntőben hongkongi ellenfele elcsalta a távolságot – az asszók előtt bizonyos szabályok szerint beállítják a felek közötti távolságot -, s emiatt neki azon a találkozón nem volt esélye.

„Athénban, Pekingben és Londonban is vele vívtam a döntőbe jutásért, sajnos mindig ő győzött” – mondta az ötödik paralimpiáján szereplő Krajnyák, aki azonban hozzátette: ez a vereség nem törte le, hamar túllépett rajta, s készült a bronzmérkőzésre.

„Nem tudom, hogy 9-4 után mi történt. Kicsit talán türelmetlen lettem, azt gondoltam, mindjárt itt a vége. De szerencsére az edzőm még időben figyelmeztetett, s ez használt” – válaszolta az MTI kérdésére.

Krajnyák kedden elvesztette a harmadik helyért rendezett összecsapást párbajtőrben, most viszont megszerezte a magyar küldöttség kilencedik érmét Rióban. Négy ezüst mellett ez az ötödik bronz.

A magyar vívó rendellenességgel született, a bal lába nem fejlődött ki teljesen, ezért szerepel az A sérültségi kategóriában. Magyarország egyik legeredményesebb parasportolója a kerekesszékes vívást 1998-ban kezdte el, és azóta több világbajnoki és Európa-bajnoki címet nyert, a paralimpiákon pedig ezt megelőzően nyolcszor volt dobogós egyéniben és csapatban.