Kulcsár Krisztián bírálta, Borkai és Szabó megvédte a MOB elmúlt négy évét

Shares

Borkai_Kulcsar_SzaboA Magyar Olimpiai Bizottság elnökjelöltjei közül Borkai Zsolt és Szabó Bence alapvetően pozitívan értékelték a MOB elmúlt négy évét, Kulcsár Krisztián szerint azonban a szervezet általános deficitekkel küzd.

Csütörtökön reggel az M4Sport Sportreggeli című adásában élőben vitázott a jövő keddi tisztújító közgyűlésen a MOB elnöki posztjáért harcba induló három sportvezető.

A hét éve hivatalban lévő elnök, Borkai Zsolt úgy véli, a MOB az elmúlt hét évben jó irányt tudott mutatni, elnökként pedig szeretne ernyőt képezni. „Nagyon sok lövés érte a magyar sportot, szeretnék a magyar sportért és a szövetségekért kiállni.”

Borkai Zsolt szerint a Magyar Olimpiai Bizottság sok méltatlan támadás kapott. „Számtalan sikert értünk el, egy nehéz időszakban, amikor hatalmas volt a felelősség, a MOB nagyon jól végezte a munkáját. Konkrét vádakat sosem tudtak megfogalmazni” – mondta Győr polgármestere, aki szerint a MOB nagyon jól tudott együttműködni a szövetségekkel, az elmúlt két nyári olimpiai szereplés pedig sikeres volt. A korábbi tornász szerint az sem igaz, hogy a MOB súlytalanná vált volna, a szervezetnek most is sok feladata van.

Kulcsár Krisztián megválasztása esetén nem változtatna a MOB alapvető céljain, ugyanakkor úgy véli, hogy a szervezet társadalmi és szakmai megbecsültségén lehet javítani. „Le kell ülni az állami szereplőkkel megbeszélni, hogy hogyan nézzen ki a magyar sport irányítása általánosságban, a nemzetközi példákból is lehet okulni. Továbbá le lehet ülni a sport államtitkársággal és a kiemelt központi beruházások hivatalával, és meg kell találni azt a módot, hogy a források elosztása a MOB vezetésének elképzeléseivel valósuljon meg.”

Kérdésre válaszolva Kulcsár Krisztián elmondta, Svájcból is rálátott a magyar viszonyokra, mivel nemzetközi sportvezetőként együttműködnek a nemzeti olimpiai bizottságokkal is. „Itt van egy nagy általános deficit. 2010-ben stratégiai ágazat lett a sport, azaz a MOB-ot olyan feladatokkal ruházták fel, olyan ernyőszervezetté nyilvánították, amivel a magyar sport parlamentjévé vált. Ezzel a lehetőséggel a MOB nem élt, a riói olimpiai után visszament a hét évvel ezelőtti időszakra, ez a szervezet státuszát érintő probléma” – mondta a korábbi párbajtőröző, aki szerint az is komoly probléma, hogy deficites az együttműködés a sport szereplőivel, ami pedig a MOB alapvető feladata lenne. „Az állam a legfontosabb partner, az a kapcsolat kulcsfontosságú, de én érzek egy erős hiányt a MOB egyesületekkel és szakszövetségekkel való kapcsolattartásban.”

Szabó Bence szerint a decemberi változások óta a MOB-nak más feladata van, így ő egy teljesen más feladatra jelentkezik, mint amit főtitkárként végzett. „Ez egy más pozíció, amire most jelentkeztem, és egy másfajta olimpiai bizottság. A jelmondatom, hogy a MOB több mint sport. Azaz nagyon komoly társadalmi szerepe is van, továbbá végre kell hajtani a szervezet nemzetközi újra pozícionálását is. Nem szabad hátradőlni és elfogadni azt a helyzetet, hogy most csak operatív MOB létezik. Szerintem olyan elnökre van szükség, aki nap mint nap részt tud venni az operatív munkában.”

A korábbi főtitkár szerint ugyan érték a MOB-ot kritikák az elmúlt időszakban, de konkrétumot senki nem fogalmazott meg. „Az elmúlt hét évben egyszer sem késtünk semmivel, a magyar olimpiai csapat maximálisan ki lett szolgálva, az egész olimpiai ciklusban nem volt egyetlen doppingeset sem” – mondta Barcelona egyéni olimpiai bajnoka, aki hozzátette: tiszta a lelkiismerete. „A londoni olimpia után a MOB letett egy koncepciót, ezért is kapott erősebb jogosítványokat. Most volt egy koncepcióváltás, ezt el kell fogadni. A MOB-ot akkor lehetne kritizálni, ha a legnagyobb sportágfejlesztési pénzt is kezelte volna.”  Kiemelte, hogy a MOB szerinte minden feltételt biztosított az olimpiai sportágaknak, s ezt bizonyítja, hogy Rio után tizenkét szövetségtől kaptak köszönő levelet.

Borkai Zsolt nem értett egyet Kulcsár Krisztiánnal abban, hogy nem volt megfelelő az együttműködés a szövetségekkel. „Nem volt a magyar sport deficitje az elmúlt hét év, a MOB mindig is partnerként kezelte a szövetségeket. A viták megvoltak, de a végére mindig sikerült megvalósítani valamit. A MOB égisze alatt alakult ki az a program, ami máig is fut. Ezeket együtt hajtottuk végre a szövetségekkel és a politikával. Az elmúlt hét évet pozitívan értékelem. Persze van mit tenni, de van szép jövője a MOB-nak, az építkezést folytatni kell.”

Kérdésre válaszolva az elnök elmondta, hogy amikor a korábbi, szélesebb körű jogosítványok elkerültek a szervezettől, azt azzal indokolták, hogy mivel az állam finanszírozza a sportot, az elosztást is ott szeretnék látni. „Nehezen fért meg egy-egy terület egymás mellett: a tagozatok, az olimpiai sportágak, a nem olimpiai sportágak, a diák- és hallgatói tagozat. Volt egy pénzösszeg, amelynek az elosztásáról dönteni kellett, és mindig egy-egy területtől a másik el akart venni pénzt, holott teljesen egyértelmű volt, hogy a magyar állam azt arra adja. A viták 80 százaléka erről szólt, ezért alakultak ki a konfliktusok” – fogalmazott az elnöki posztot 2010 óta betöltő  Borkai, aki hozzátette, ő ragaszkodott ahhoz, hogy minden pénzt arra használjanak fel, amire eredetileg szánták. „Nem történt semmi, a MOB továbbra is szakmai partnere lesz az államtitkárságnak, a szövetségek rajtunk keresztül küldik be a programjaikat, amelyekről mi egy szakmai véleményt adunk. Hogy ki nyomja meg az entert, az nem érdekes a magyar sport szempontjából.”

Borkai szerint a MOB-nak leginkább a kommunikáció terén kell fejlődnie. „A MOB-nak legyen olyan kommunikációja, hogy mindenki lássa, milyen munkát végez. Ebben nem voltunk jók, és ebből kialakultak olyan negatív vélemények, amelyek egyébként nem igazak. Ebben meg kell újulnunk.”

Kulcsár Krisztián szerint ugyanakkor nehéz sikertörténetnek látni azt, hogy egy szervezetet „felruháznak egy elképesztő hatáskörrel, ami világszerte ritkaság, és ez egy tiszavirág életű történet lesz”. Szerinte ennek van oka, ezeket az okokat pedig tisztázni kell. A sportdiplomácia területén úgy véli, szintén van mit javítani. „A magyar sport hagyományai, eredményei, respektje erősebb jelenlétet kellene jelentsen a nemzetközi sportéletben. Ma vezető pozícióban három-négy honfitársunkat tudjuk megtalálni nemzetközi szinten, ezen változtatni kell. Ennek a fontossága nemcsak abban merül ki, hogy több hazai rendezésű világversenyt tudunk idehozni, hanem abban is, hogy olyan nemzetközi edzőképzéseket, edzőtáborokat tudnánk idehozni, ami az ország renoméját is növeli és a magyar sport általános fejlődését is segíti.”

Egyetértett abban Borkai Zsolttal, hogy a kommunikáción javítani kell, de szerinte a kommunikáció nem arról szól, hogy milyen a weblap. „Ennek tartalmi jelentése van. Most a MOB teljesen eltávolodott az üzleti élettől, az üzleti életet aktiválni kell. Kommunikációs feladat az is, hogy a média különböző ágaival legyen kiegyensúlyozott, jó kapcsolata. Egyáltalán nem vagyok elégedett ezen a téren sem.”

A sportdiplomáciával kapcsolatban Szabó Bence úgy vélte, továbbra is támaszkodni kell Aján Tamásra és Schmitt Pálra, akiknek még mindig nagy szerepe van a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban. Nem értett egyet Kulcsárral abban, hogy a MOB eltávolodott volna az üzleti élettől. „Csak egy számot szeretnék mondani: közel egymilliárd volt a MOB-nak a barterüzletekkel, a készpénzes támogatásokkal együtt a piacról származó támogatása egy évre. A felügyelő bizottságban sokszor kritizáltak minket, hogy a saját bevételeket növelni kell, de az olimpiát megelőző egy évben ez szép szám, sokat fejlődtünk ebben is, ezt tovább kell fejleszteni.”

Borkai Zsolt szerint nem jogos a sportdiplomáciát ért kritika, erre pedig bizonyíték, hogy az Európai Olimpiai Bizottság szemináriuma Magyarországra jött, Gyurta Dánielt beválasztották a NOB sportolói bizottságába, az ország számos jelentős világversenyt, Győr pedig idén Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált rendezhet. „Más országokban mit meg nem tennének azért, hogy legalább egy emberük legyen a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban, nekünk már kettő van és egy tiszteletbeli tagunk.”

Kulcsár kijelentette: olyan elnökséget és közgyűlést szeretne, amelyben aktívak a tagok, vannak viták, és nincsenek határozatképességi problémák, mint az elmúlt időszakban. Borkai erre azt felelte, Kulcsár Svájcból nem igazán tapasztalhatta meg, mi zajlott a MOB-ban, s véleményét pletykákra alapozta.

(M4 Sport)