Lesiklás kakasszóra

Shares
WENGEN, SWITZERLAND - JANUARY 13: (FRANCE OUT) Bode Miller of United States competes on his way to taking 1st place during the Alpine FIS Ski World Cup Men's Downhill on January 13, 2008 in Wengen, Switzerland. (Photo by Agence Zoom/

Fotó: Agence Zoom

A Liu vezette banda sítalpakon hagyja el Franciaországot, és igyekszik Svájcba szökni, ám Daniel és Émilien résen vannak, a téliesített járgány az Alpok meredek, havas lejtőin is követi a bűnözőket, akik letartóztatásában a Gibert felügyelő vezette deszantosok is segédkeznek.

Luc Besson és Gérard Krawczyk mókás akciófilmje, a Taxi 3. – ki tudja, részben talán éppen ez volt a szándék – a gleccsersízés népszerűsítését is nagyszerűen szolgálja. Miközben Marseille-ben tombol a nyár, aközben háromezer méteres magasságban prímán lehet síelni.

Sajnos 2003 óta is, amikor a film készült, látványosan romlott a helyzet, a gleccserek egyre húzódnak vissza. „Kitzsteinhornon 1983-ban voltam először, július elején minden pálya nyitva volt az Alpincenterig. Azóta a gleccser fele eltűnt. Zermattban 1985-ben jártam, katasztrófa, ott is eltűnt szinte a fele gleccser. Hintertuxon 1995-ben még jégbe vájt barlang volt a Tuxer Fernerhausnál, jelenleg por és szikla… A Pasterze-gleccser vége 1985-ben a parkolónál volt, ahova a sikló lemegy. Most alig látni, hol van” – írta tavaly nyáron kommentjében az egyik szaklap fórumán az élményei alapján tapasztalt síbarát, „Tervező”.

A gleccsersízés egyre költségesebb, egyre nehezebben elérhető szenvedély, a profi versenyzőknek pedig a felkészülés nélkülözhetetlen eleme. Olimpiai hetedik helyezett kiválóságunk, Miklós Edit nyaranta például heteket tölt el Svájc büszkesége, egyben szimbóluma, a Matterhorn lábánál, Zermattban, ami bizony költséges mulatság, de még mindig olcsóbb, mint Chile, a nyári felkészülés másik állomása. Nemcsak az alpesi sízők, hanem a sífutók is rendszeresen edzenek nyaranta gleccseren, ami számukra a magaslati, tehát oxigénben ritkább levegő miatt is fontos, igaz, a görsí megjelenése óta ez a módi veszített a jelentőségéből.

A hobbisíelők az egyre romló körülmények dacára a mai napig több alpesi helyszínt kereshetnek fel. Aki biztosra akar menni, az Svájcot vagy Franciaországot válassza; a már említett Matterhornt vagy a közeli Saas-Fee-t, a határ túloldalán az önmagát joggal Európa legnagyobb gleccsersíterepeként hirdető Les 2 Alpes-on, a versenyeiről is híres Val d’Isére-ben, a Tour de France kultikus színhelyén, az Alpe d’Huez-n vagy a Grand Motte-on. Franciaországban tulajdonképpen nyáron is megfizethető áron, 25 eurós napijegyért lehet csúszkálni, Svájcban azonban megkérik az extrém nyári passzió árát, majd száz svájci frankért élvezhetjük a természet szépségeit és a mozgás örömét.

Magyarországhoz a Dachstein-gleccser fekszik a legközelebb – egyre szűkülő területen. Az osztrák sógorok, alkalmazkodva a romló viszonyokhoz, nyaranta a síelés extrém képviselőit, a deszkásokat, a félcsőben parádézókat, a freestyle-osokat várják az erre a célra kiépített pályákon. Ausztriában felkereshető a Dachsteinhez közeli Kitzsteinhorn (amely nálunk Kaprunként ismert), Mölltal s az egész évben nyitva tartó Hintertux.
Ugyanis többnyire a gleccsereken is van rövid nyári szünet. Viszonylag jó minőségű, akár friss havat inkább júniusban találunk a hegyeken, később jobbára csak jégkását. Bár a fürdőruhás szelfi igazán jól mutat a Facebookon, óvakodjunk a napozástól, mert nagyon könnyen leéghetünk. A gleccsersízés másik aranyszabálya a korai kelés, mert a hajnali fagy délre kienged, s latyakká változtatja az amúgy is visszahúzódó jégmezőt.

Szóval, ha gleccser, induljunk kakasszóra…

(magyaridok.hu / Novák Miklós)