Lilu és Katinka is elődöntős 200 pillangón

Budapest, 2017. július 26. Szilágyi Liliána a női 200 méteres pillangóúszás előfutama után a 17. vizes világbajnokságon a Duna Arénában 2017. július 26-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

Szilágyi Liliána a női 200 méteres pillangóúszás előfutama után. MTI Fotó: Illyés Tibor

Hosszú Katinka a legjobb, Szilágyi Liliána pedig az ötödik idővel jutott a délutáni elődöntőbe 200 méter pillangón szerdán, a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokságon.

A két magyar közül elsőként Szilágyi állt rajtkőre. A start után rögtön az élre tört, s végig vezetve kiváló versenyzéssel nyerte a futamot. Ideje, a 2:07.73 perc bő egy másodperccel elmaradt egyéni legjobbjától, amelyet még 2014-ben, az nankingi ifjúsági olimpián úszott.

„Örülök, ez egy nagyon jó idő így délelőtt. Kipróbáltam egy új technikát, ami jól sikerült, izgalmas lesz a döntő” – mondta Szilágyi Liliána.

A negyedik futamban következett Hosszú Katinka, a szám 2009-es és 2013-as vb-bronzérmese. A 200 méter vegyes budapesti világbajnoka az első fordulót követően az élre állt, s ugyan riválisai nagy csatára késztették, végül megőrizte előnyét, 2:07.25-ös idővel győzött és az első helyen jutott tovább.

Este fél hét után Katinka és Lilu a második futamban egymás mellett úszik majd a négyes és a hármas pályán.

Budapest, 2017. július 26. Hosszú Katinka a női 200 méteres pillangóúszás előfutama után a 17. vizes világbajnokságon a Duna Arénában 2017. július 26-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

Hosszú Katinka a női 200 méteres pillangóúszás előfutama után. MTI Fotó: Illyés Tibor

Bohus 18., Kozma 21., nincs magyar elődöntős 100 méter gyorson

A vb egyik legnépesebb számára 119-en neveztek, igaz, néhányan végül nem álltak rajtkőre.

A magyarok közül Bohus az utolsó előtti, azaz a tizenegyedik futamban kapott helyet. A 24 éves békéscsabai versenyző a szélső, 9-es pályán kifejezetten jól kezdett, s a fordulót követően ugyan visszaesett, egy nagy hajrával, egyéni legjobbjától csupán egyetlen századdal elmaradva 48.87 másodperccel az ötödik lett.

„Jobb lett volna ez, csak a váltóban elért harmadik hellyel nem számoltam, talán túl nagy érzelmi többletet adott, ami miatt nem nagyon tudtam aludni az elmúlt napokban. Ez most ennyi volt, nagyon meghaltam a végére” – mondta Bohus Richárd.

Ezt követően a közönség új kedvence, Kozma Dominik állt a rajtkőre, a 26 éves úszó a vasárnapi nyitónapon a bronzérmet nyert 4×100 méteres gyorsváltó első tagjaként ért el országos csúcsot, majd kedden 200-on – ahol fantasztikus versenyzéssel hatodik lett – Cseh László 2009-es hazai rekordját javította meg.

Kozma a 8-as rajthelyről indulva negyedikként fordult a második 50-re, s végül Bohus idejéhez képest két századdal rosszabbat, 48.89-et úszott, ezzel hetedik lett a futamában.

„Lerombolt a kétszáz gyors rendesen, de azért jöttem, hogy kiússzam magam, örülök annak az országos csúcsnak. Ha ott tartalékolok, ez most biztos jobb, de az nem én lettem volna” – nyilatkozott Kozma Dominik, majd hozzátette: a kétszázas ritmus volt benne, a gyorsaság hiányzott az úszásából.

Sós Dániel 22. lett 200 méter vegyesen

Sós Csaba szövetségi kapitány 18 éves, junior világbajnoki ezüstérmes fia 2:01.54 perces eredménnyel ért célba, ez bő egy másodperccel rosszabb egyéni legjobbjánál.

„Egyáltalán nem vagyok elégedett, az idő nem tükrözi az elvégzett edzésmunkát, ezért csalódott vagyok. Szerettem volna menni még egy kört” – értékelt Sós Dániel, aki elmondta, hogy az érettségi mellett is nagyon keményen dolgozott, ám ez ezúttal nem jött ki.

„A gyorson ment el, általában egész jó hajrám van, de most ez se jött, a frissesség hiányzott a végén.” – tette hozzá.

Egyéni csúccsal a 33. Joó Sára 50 méter háton

Joó Sára 28.91 másodperces egyéni csúccsal a 33. helyen végzett 50 méter háton. A 22 éves magyar versenyző négy századot faragott az idei, Debrecenben rendezett országos bajnokságon elért eddigi legjobb idejéből, ezzel futamában az ötödik lett.

„Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült így reggel megúsznom a legjobbamat, ez volt a célom” – értékelt Joó Sára, majd megjegyezte, a közönség és a hangulat pluszt adott az úszásához.

Kizárták a 4×100 méteres magyar vegyes vegyesváltót

Ugyan nyolcadik idővel bejutott volna a döntőbe, de rossz váltás miatt kizárták a Balog Gábor, Gyurta Dániel, Szilágyi Liliána, Jakabos Zsuzsanna összeállítású 4×100 méteres magyar vegyes vegyesváltót szerdán a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokságon.

Az 5-ös pályán úszó magyaroktól háton Balog az első helyen adta át a képzeletbeli stafétát Gyurtának, aki legalább három testhossznyira növelte az előnyt mellen. Szilágyinak egy férfi ellenfél jutott a brit James Guy személyében pillangón, aki le is hagyta a magyart. Jakabos már csak a harmadik helyet tudta megtartani gyorson, azonban néhány pillanattal később kiderült, Gyurta korai beugrása – 11 századdal hamarabb indult el – miatt kizárták a magyarokat.

„Tegnap Gáborral sokat gyakoroltunk az edzésen, ami akkor jól ment, az most nem sikerült” – mondta Gyurta Dániel. Hozzátette, a döntőbe jutás volt a kitűzött a cél, amely sikerült volna, ha nincs ez a hiba.

A 200 méter mell londoni olimpiai bajnoka két évvel ezelőtt Kazanyban is elsiette a rajtot, akkor ez a férfi 4×100 méteres vegyesváltó döntőjébe és országos csúcsába került.

A második előfutamban a Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrell, Mallory Comerford összeállítású amerikai váltó 3:40.28 perces idejével megdöntötte a britek két évvel ezelőtt Kazanyban felállított 3:42.71 perces világrekordját.

Ez már a hatodik világcsúcs volt a Duna Arénában: a nyitónapon a svéd Sarah Sjöström a 4×100 méteres gyorsváltó első tagjaként úszta meg minden idők legjobbját, kedden a brit Adam Peaty 50 méter mellen a délelőtti előfutamban, majd este az elődöntőben is rekordot ért el, a kanadai Kylie Jacqueline Masse a női 100 méter hát, az amerikai Lilly King pedig a női 100 méter mell csúcsát javította meg.