Liu Shaolin Sándor aranyérmes 500 méteren

Liu Shaolin Sándor szombaton aranyérmes lett 500 méteren a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának BOK Csarnokban zajló első állomásán.

A győztes Liu Shaolin Sándor az 500 méteres táv döntőjének eredményhirdetésén a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának első állomásán. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A táv tavalyi világbajnoka a negyed- és az elődöntőben is futamgyőztes volt, a fináléban pedig rajt-cél győzelmet aratott.

Ez a volt a magyarok első érme a budapesti világkupán, az előző három számban, 1500 méteren mindkét nemnél és 500-on a nőknél dél-koreai siker született.

Liu Shaolin Sándor a harmadik negyeddöntőben másodikként fordult be az első kanyarba, s ezt a pozícióját tartotta, majd három körrel a vége előtt az egyik kanyar kijáratánál belülre került, az egyenesben pedig megelőzte a háromszoros olimpiai bajnok kanadai Charles Hamelint.

A táv tavalyi világbajnoka könnyedén őrizte a pozícióját, mert a szám vancouveri bajnoka a mögötte korcsolyázó hollandokkal harcolt a második helyért, amelyet végül Dylan Hoogerwerf szerzett meg a hatszoros világbajnok, egyben vb-címvédő honfitársa, Sjinkie Knegt előtt.

Az elődöntőben Liu Shaolin ugyanezt a taktikát követte: az első kanyart másodikként vette be, majd két körrel a vége előtt ugyanolyan manőverrel ment el az éllovas kanadai Samuel Girard mellett, akit végül dél-koreai ellenfele is megelőzött a továbbjutásért vívott harcban.

A fináléban a legjobb, belső helyről rajtolhatott Liu Shaolin, aki ha nehezen is, de megtartotta első helyét a négyszeres világbajnokkal, a szám kétszeres vb-aranyérmesével, a kínai Vu Ta-csinggel szemben. A magyar versenyző olyan őrült tempót diktált, hogy sem a kínai, sem a két dél-koreai riválisának nem volt esélye előzésre, utóbbi kettő végül megelőzte Vut, így ők lettek érmesek Liu Shaolin mögött.

„Az volt a taktika, hogy élre állok a rajt után. Azon meglepődtem, hogy senki nem támadott. Amikor már csak két kör volt hátra, akkor váltottam ritmust, hogy ez már ne is változzon” – értékelt Liu Shaolin Sándor, aki hozzátette, sokat segített neki a hazai közönség is, továbbá rendkívül elégedett, hogy eddig mindkét távon döntőben szerepelhetett.

Budapest, 2017. szeptember 30. A győztes Liu Shaolin Sándor (b) és a második helyezett dél-koreai Lim Hjo Dzsun az 500 méteres táv döntője végén a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának első állomásán a budapesti BOK Csarnokban 2017. szeptember 30-án. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A győztes Liu Shaolin Sándor (b) és a második helyezett dél-koreai Lim Hjo Dzsun az 500 méteres táv döntője végén a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának első állomásán. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Burján Csaba rosszul rajtolt negyeddöntőjében, így csak az utolsó, ötödik pozícióban volt az első kanyarban, de rögtön az első egyenesben kicsúszott kínai és lengyel riválisa. A magyar korcsolyázónak azonban nem volt esélye utolérni a továbbjutó helyeken haladó dél-koreai és kazah ellenfelét, így harmadikként búcsúzott, összességében 11. lett.

Jászapáti Petra nem pihenhetett sokat az 1500 méteren elért kilencedik helye után, ugyanis érdekelt volt a legrövidebb szám negyeddöntőjében is. Az ötfős futamban talán éppen a fáradtság volt az oka, hogy bár az első kanyart még a második helyen vette be, utána riválisai egyesével elkorcsolyáztak mellette, így ötödikként ért célba és kiesett.

Keszler Andrea szintén ötfős negyeddöntőjében a háromszoros Európa-bajnok orosz Szofija Proszvirnovával vívott nagy csatát a harmadik helyért, amikor ellenfele egyszer egyensúlyát vesztette, s kicsúszott, azonban a harmadik pozíció sem ért továbbjutást a magyar korcsolyázónak. Keszler 12., Jászapáti pedig 18. helyen végzett.

A női döntőben az 1500 méter után 500-on is a dél-koreai Csoj Min Dzsung győzött.

A selejtezőben búcsúzó magyarok közül Liu Shaoang 34., míg Kónya Zsófia 30. lett. Ezen a távon nemenként 32-en jutnak olimpiai kvótához a négy állomásból álló vk-sorozat végén.