Lubics Szilvia új női csúccsal nyert a Spartathlonon

Lubics_2014_SpartathlonLubics Szilvia harmadszor nyerte meg a Spartathlon ultramaratont, minden idők legjobb női eredményével. A 245,3 kilométeres távot 26 óra 53 perc 40 másodperc alatt teljesítette.

A futók péntek hajnal hat órakor rajtoltak el kellemetlen körülmények között, az első maratonnyi távon szinte végig esett az eső. Ez azonban nem hátráltatott komolyabban senkit, az első ellenőrzőpontnál mind a 30 magyar szintidőn belül érkezett.

Lubics is jól mozgott, a 80 kilométeres mérőpontnál ő volt az első nő, aki áthaladt. A magyar-amerikai kettős állampolgár Nagy Katalin is szorosan ott volt a nyomában, nyolc perccel később érkezett másodikként.

A hosszú táv mindenkit megvisel, száz kilométer fölött Lubicsnak is problémái lettek. Szinte semmilyen étel nem maradt meg benne, többször hányt, de rendületlenül haladt tovább. 159,3 kilométernél, a Parthenio-lábánál az abszolút 12. helyen állt, Nagy ekkor több mint fél órával lemaradva követte.

Lubics közben az összetettben is egyre jobb helyen állt, hajnalban már a 9. volt, és ezt a pozíciót már a célig megtartotta. Reggel félelmetes tempót diktált, és 27 óra (26:53:40) alá vitte be a női csúcsot. A korábbi rekordot a brit Elizabeth Hawker tartotta 27:02:12-vel.

Lubics Szilvia 2011-ben 29, míg 2013-ban 28 órán kívüli idővel nyert.

Az idei Spartathlont az olasz Ivan Cudin óriási fölénnyel nyerte meg a mindössze 30 éves Florian Reus előtt. A dobogó harmadik fokára a lengyel Andrzej Radzikowski állhat fel.

A nőknél Nagy Katalin végül 28 óra 55.03 perces idővel másodikként ért célba.

Vajda Zoltán a férfiak mezőnyében a 22. helyen végzett, őt Lőw András követte, aki 17. alkalommal teljesítette a Spartathlont.