Magyar éremeső a maratoni kajak-kenu Eb-n

Fejes Dániel, Horváth Noémi, Czéllai-Vörös Zsófia és Simon Sebestyén

Fejes Dániel, Horváth Noémi, Czéllai-Vörös Zsófia és Simon Sebestyén. Fotó: MKKSZ

Magyar éremesőt hozott a portugáliai Ponte de Limában zajló maratoni kajak-kenu Európa-bajnokság csütörtöki nyitónapja: a felnőtt mezőnyben két arany- és három ezüst-, az utánpótlás korosztályban pedig négy arany- és három ezüstérem a mérleg.

Ennél jobban nem is kezdődhetett volna, mondhatták ezt a magyar csapat tagjai, hiszen a nyitószámot ifjúsági női kajakban Fekete Dorina nyerte meg, akinek a győzelemért „csak” egy másik magyar versenyzővel, Nagy Viktóriával kellett megküzdenie, mögöttük a portugál Fernandes és az üldöző boly többi tagja másfél perc hátránnyal érkezett. Érdekesség, hogy az utolsó futás után jó néhány méterrel meglépett Nagy, Fekete Dorina csak az utolsó fordulóban érte utol és a célegyeneseben hajrázta le csapattársát.

Sokkal nagyobb csata zajlott az U23-as női kajakosoknál a dobogós helyekért, itt ugyanis hárman szöktek meg a mezőnytől, a két magyar, Horváth Noémi és Czéllai-Vörös Zsófia, valamint egy brit induló. A magyarok itt is kiválóan taktikáztak, Horváth szerezte meg az arany-, a győri Czéllai-Vörös pedig az ezüstérmet, néhány tizeddel megelőzve a harmadik helyen befutó Lane-t. Ez a versenyszám is az utolsó forduló után, a finisben dőlt el.

Az ifjúságiak között, férfi C-1-ben is kettős magyar siker született, ebben a számban Simon Sebestyén és Fejes Dániel állt rajthoz. A távon sokáig vezetett egy négyes boly, amelyben mindkét versenyzőnk ott volt, majd Simon meglépett a portugál Silvaval, Fejes csak nehezen küzdötte fel magát rájuk. Miután a hazai versenyző leszakadt, a magyar sikerhez már nem férhetett kétség, Simon győzött, 20 másodperccel megelőzve Fejest, aki mögött pedig több mint egy perccel lemaradva érkezett meg a célba Silva, harmadikként.

A legnépesebb mezőny állt rajthoz csütörtökön az ifjúsági férfiak K-1-es számában, amelyben szintén egy brit és egy magyar kajakos csatázott az aranyéremért és ebből a párharcból is mi jöttünk ki jobban. Vékássy Levente 7 kör és 5 futás után is csak egy óriási hajrával, 1:42:12:88-as idővel, alig fél másodperccel verte meg Charles Smith-t.

A verseny alatt az élbolyt sokáig a másik magyar induló, Lukács István vezette, mögötte a legjobbak között végig ott loholt Vékássy is. Lukács aztán az utolsó futás során leszakadt, a záró 150 méteren pedig Vékássy Levente hatalmasat indítva győzte le Smith-t, Lukács pedig végül negyedik lett.

Egyedül ifjúsági női kenuban nem jött össze a dobogó magyar szempontból, abban a versenyszámban Kulcsár Dorina hatodik lett.

A felnőttek az Európa-bajnokságon bemutató számként megrendezett rövid körös, összesen 3,5 kilométeres futamokban is kiválóan szerepeltek, egyedül a női kenusoknál nem volt magyar induló.

Férfi C-1-ben a sportág örökös bajnoka, a jelen legjobb maratoni kenusa, Kövér Márton nyert saját párja, Dóczé Ádám előtt.

Horváth Noémit az U23-as délelőtti verseny után a felnőttek között sem lehetett megállítani, ő 6 másodperccel volt gyorsabb a három körből és két futószakaszból álló versenyszámban a második helyen befutó Kiszli Vandánál, Boros Adrián férfi kajakban pedig csak 7 tizeddel lemaradva szerzett második helyezést a francia Urban mögött, annak ellenére, hogy a finisben megelőzte az addig vezető, szintén francia Boulangert, így legjobbjaink sikeresen hangoltak a hétvégi fő számaikra.