Magyar-horvát összecsapás lesz a férfi vízilabda-világbajnokság fináléjában

Budapest, 2017. július 27. A görög Konsztantinosz Murikisz és Hosnyánszky Norbert (j) a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Görögország - Magyarország mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 27-én. MTI Fotó: Czagány Balázs

Hosnyánszky Norbert emlékezetes csavart gólja. MTI Fotó: Czagány Balázs

A magyar férfi vízilabda-válogatott 7-5-re legyőzte a görög csapatot a Margitszigeten zajló világbajnokság csütörtöki elődöntőjében, így szombaton Horvátország ellen az aranyéremért játszik.

Nehéz ellenfélnek ígérkezett a görög csapat, még akkor is, ha jó ideje nem maradt alul csütörtöki riválisával szemben a magyar együttes. A legutóbbi hat egymás elleni mérkőzésen egyszer sem kapott ki a piros-fehér-zöld színeket képviselő gárda, igaz, nem is nyerte meg mindegyiket, három győzelem mellett három döntetlen született.

Ezúttal Budapesten, a Hajós uszodában a világbajnoki döntőbe jutás volt a tét, s a teltházas nézősereg, a mintegy hétezer ember azt láthatta az első negyed elején, hogy a görögök kettese, Konsztantinosz Geniudiasz hatalmas lövést zúdított Nagy Viktor kapujának jobb felső sarkába. Erdélyi Balázs azonban emberelőnyből rögtön válaszolt, Hosnyánszky Norbert parádés csavargóljával pedig „hazakerült” a vezetés (2-1). Nagy nagyot védett, majd növelhette volna előnyét a magyar együttes, de kimaradtak a lehetőségek.

A második negyedben fórból egyenlítettek a görögök, de ezúttal sem késett a gyors válasz: Vámos Márton balkezes bombája utat talált a rivális kapujába. Az emberelőny kínálta eséllyel újfent élt az ellenfél, ráadásul kétszer is, a triplázó Geniduniasz jóvoltából (3-4). A nagyszünet előtt Gór-Nagy Miklós révén sikerült az egyenlítés, a görögökéhez hasonlóan szerencsés találattal, a kapusról a hálóba pattanó labdával, mi több: a vezetést is sikerült visszavenni öt másodperccel a játékrész vége előtt, amikor is az addig az emberfórok kiharcolásában jeleskedő Hárai Balázs centerből csavart tökéletesen (5-4).

Budapest, 2017. július 27. Nagy Viktor kapus a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Görögország - Magyarország mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 27-én. A magyar válogatott 7-5-re győzött, bekerült a döntőbe. MTI Fotó: Czagány Balázs

Nagy Viktor. MTI Fotó: Czagány Balázs

A harmadik negyed elejének néhány hiábavaló oda-vissza úszkálása után Vámos másodjára is igazolta, hogy félelmetesen működik a balkeze, emberelőnyből lőtt védhetetlenül a kapuba (6-4). Nagy Viktor folytatta remeklését, néhányszor a kapufa is vele volt, ekkortájt azonban a magyar támadások is hatástalanok maradtak.

A befejező nyolc perc első találatát Hosnyánszky jegyezte: az olimpiai és világbajnok pólós távolról hatalmas lövéssel vette be a kaput (7-4). A görögök emberelőnyben is hiába próbálkoztak, nagyszerű védekezést mutattak be a magyarok Nagy Viktorral az élen. A legvégén a hat az öt elleni játékban egy gólt valahogy összehozott ugyan a rivális, de ez érdemben már mit sem ért, nyert 7-5-re, ezzel pedig világbajnoki döntőbe jutott a magyar férfiválogatott.

FINA férfi vízilabda-világbajnokság, elődöntő:

Magyarország — Görögország 7-5 (2-1, 3-3, 1-0, 1-1)
Gól: Vámos, Hosnyánszky 2-2, Erdélyi, Gór-Nagy, Hárai 1-1, illetve Geniduinasz 3, Funtulisz 2

Budapest, 2017. július 27. Manhecz Krisztián (k) örül a győzelemnek a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Görögország - Magyarország mérkőzés végén a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 27-én. A magyar válogatott 7-5-re győzött. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Manhecz Krisztián (k) örül a győzelemnek a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Görögország – Magyarország mérkőzés végén. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A horvátok egy góllal nyertek Szerbia ellen

A horvát válogatott lesz a magyar csapat ellenfele a férfi vízilabdázók szombati fináléjában a magyarországi vizes világbajnokságon, mivel az elődöntőben 12-11-re legyőzte a szerb együttest.

Végig kiegyenlített, izgalmas mérkőzést vívott egymással a két válogatott. A találkozó forgatókönyve sokáig az volt, hogy a legutóbbi vb-t megnyerő – illetve az aktuális olimpiai és Európa-bajnok – szerbek vezetéshez jutottak, a horvátok pedig egyenlítettek. A hajrában azonban fordult a kocka. A legutóbbi öt vb-n érmet szerző horvátok a negyedik negyed közepén, 11-10-nél vezettek először a találkozón, a szerbek pedig csak egyszer tudtak egyenlíteni, 12-11 után másodjára már nem.

A szerb-horvát mérkőzés a 2015-ös, kazanyi vb és a 2016-os, riói olimpia döntőjének visszavágója volt.

A szombati finálé 20.30-as kezdési időpontja és helyszíne – a margitszigeti Hajós Alfréd Uszoda – még változhat, erről pénteken születhet végleges döntés.

Elődöntő:

Horvátország — Szerbia 12-11 (1-1, 4-4, 4-4, 3-2)
Gól: Maro Jokovic 3, Sandro Sukno 3, Andro Buslje 2, Luka Loncar 2, Ante Vukicevic 2, ill. Andrija Prlainovics 6, Dusko Pijetlovics 2, Mandics 1, S. Mitrovics 1, Randelovics 1.

Budapest, 2017. július 27. A horvát Sandro Sukno (b), a szerb Filip Filipovic (b2) és a horvát Andro Buslje (j) a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Szerbia-Horvátország mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 27-én. Horvátország-Szerbia 12-11. MTI Fotó: Czagány Balázs

A horvát Sandro Sukno (b), a szerb Filip Filipovic (b2) és a horvát Andro Buslje (j) a férfi vízilabdatorna elődöntőjében játszott Szerbia-Horvátország mérkőzésen. MTI Fotó: Czagány Balázs