Mark Spitz sosem nyerhetett vb aranyat

Shares

SpitzMark Spitz kilencszeres olimpiai bajnok úszó elámult Hosszú Katinka teljesítményén, a Duna Arénán és az uszodában uralkodó hangulaton is.

A 67 éves amerikai sztár – aki egy brazil tévétársaság szakértőjeként járt a budapesti vizes világbajnokságon – az InfoRádiónak adott interjúban beszélt arról is, hogy úgy érzi, magyarok is vannak a felmenői között, és nem bánta, amikor Michael Phelps megdöntötte a rekordját.

— Hogy érezte magát Budapesten? Ez volt az első alkalom?
— Nem, jártam már Budapesten 1983-ban a tornász világbajnokságon, akár hiszi, akár nem, vendégként. De a feleségem most járt itt először. Nehéz visszaemlékezni, de amikor itt voltam, január volt, hó borított mindent. Az látszott akkor is, hogy a város gyönyörű, de most meggyőződhettem arról, hogy ez egy hihetetlen hely,
ahol jól el lehet tölteni az időt. Csodálatos.

— Van magyar kapcsolat is az életében, hiszen Zádor Ervin volt az edzője. Hogyan emlékszik rá?
— Nagyszerű fickó volt. Egy nagyon híres vízilabdázó volt, aki fontos szerepet játszott az 1956-os olimpiai győzelemben Szovjetunió ellen Melbourne-ben. Egyébként úgy hiszem, vannak magyar felmenőim. A Spitz német név, osztrák eredetű lehet, de magyar vér is csörög az ereimben. Várom, hogy valaki odajöjjön hozzám, hogy kutatást végzett, és rokonok vagyunk, de ez még nem történt meg.

— Az első világbajnokságot 1973-ban, a visszavonulása után rendezték. Csalódott volt, hogy sosem nyerhetett vb aranyat?
— Nem, egyáltalán nem. 1972-ben hagytam abba, akkor ez volt a jó döntés. Abban az időben még csak álom volt a világbajnokság. Azért volt fontos a világbajnokság az úszásban, hogy nyolc nap legyen a program teljesítésére, ahogy az olimpián is. Egyébként nem vettünk részt négy napnál hosszabb versenyen. A vb egy nagyszerű versengést biztosított, amelyen gyakorolni lehetett az olimpiai programot a játékok közötti években is. Lehetőséget adott megtanulni, milyen is a program, hogyan kell formában maradni nyolc napon keresztül. Hiszen akkor is voltak, akik több számban indultak, az első és az utolsó napokon is versenyeztek, így végig koncentrálniuk kellett. Ez megteremtette azt a — hangulatot, ami jó volt az úszásnak.

— Ki volt a legkiemelkedőbb úszója a vb-nek?
— Sok nagyszerű teljesítményt láthattunk. Meglepő volt, hogy Federica Pellegrini legyőzte Katie Ledeckyt 200 méter gyorson, az egy kiemelkedő eredmény volt. Számomra nagyszerű teljesítményt jelentett, hogy a brazil Etiene Medeiros nyert női 50 háton, mivel Brazília először szerzett érmet ilyen számban. A hét arannyal záró amerikai Caeleb Dressel is megmutatta, hogy hatalmas jövő áll előtte. Ez a második év, hogy nemzetközi versenyeken indul, de Michael Phelps visszavonulása ajtót nyitott előtte. Aztán ott van a svéd Sarah Sjöström, aki először úszta 52 másodperc alatt a 100 métert. Ironikus, hogy én voltam az első férfi, akinek ez sikerült, de ez még 47 évvel ezelőtt történt. És nem feledkezhetem meg Hosszú Katinkáról, aki nagyszerűen kezelte a nyomást, hogy hazai közönség előtt kellett versenyeznie és mindenki sikert várt tőle. Extra teher volt rajta. Nagyszerű sportoló. Jó látni azt is, ahogy az edző-férje ugrál a medence partján.

Teljes interjú az Inforadio.hu oldalán