Martinek János: Márosi Ádám számára van visszaút

Shares
Martinek János sapkában

Az optimista kapitány, Martinek János. Fotó: JochaPress.hu

Január elején pályázott a szövetségi kapitányi posztra, január közepén kinevezték, január végén és február végén magyar öttusázó nyert két rangos nemzetközi versenyt. A versenyzőként olimpiai bajnok Martinek János kedden érkezett haza a Los Angeles-i világkupáról, és azonnal vállalkozott egy gyors értékelésre.

– Gondolta volna, hogy ilyen gyorsan kiderül: megérte megpályázni a szövetségi kapitányi posztot?

– Bíztam magamban. A mai egynapos, modern öttusában nüanszok döntenek a versenyzők között, és a lelkem mélyén tudtam, hogy át tudom adni a tapasztalataimat.

– Eddig kettőből kettő a mérlege. Demeter Bence révén magyar győzelem született a budapesti nemzetközi versenyen és a Los Angeles-i világkupán. Tehát jó úton jár?

– A munka nagy része még hátravan, két versenyből nem sok tapasztalatot lehet levonni. Jól indult a közös munka, de csak később dől el, hogy hosszú távon mire jutunk.

demeterbence

Demeter Bence. Fotó: MÖSZ

 – Mi az, amit egy szövetségi kapitány hozzá tud tenni a sikerhez? Nem is olyan régen felvetődött az úszóknál, hogy fölösleges szövetségi kapitányt alkalmazni. Hogy van ez az öttusában?

– A huszonöt éves versenyzői pályafutásommal tudok segíteni a sportolóknak, meg tudom mondani, hogy milyen munkát végezzenek ahhoz, hogy sikeresek legyenek. Például el tudom magyarázni, hogyan kell határozottabban vívniuk ahhoz, hogy győzzenek. A két fizikai versenyszámban, az úszásban és a futásban ugyan nem sok mindent tudok hozzátenni, a lovaglásban viszont igen, annak idején ez volt az egyik erősségem. Van hozzá érzékem.

– Amikor kinevezték, úgy fogalmazott, hogy nem szakmai, inkább szellemi problémákkal kell szembenéznie a sportágon belül. Elárulná, hogy pontosan mire gondolt?

– Nem látok komoly szakmai problémát, öttusázóink jó edzőkkel dolgoznak, viszont meg kell tanulniuk egy olyan versenyzői stílust, amivel kiegyensúlyozottak és még magabiztosabbak lehetnek. Nem akarom, hogy a nagy teher miatt ne tudjanak teljesíteni…

– Ez volt a gond Rióban?

– Szerintem igen. Nem tudták megoldani a kritikus helyzeteket, ezért szerepeltek gyengén. Vannak pszichológusok, akik dolgoznak a versenyzőkkel, velük is felveszem a kapcsolatot, hogy minél célirányosabban foglalkozzanak a versenyzőkkel.

Marosi Ádám lovon, Londonban, 440

Marosi Ádám eddigi legsikeresebb versenyén, a 2012-es, londoni olimpián. Fotó: JochaPress.hu

– Van összefüggés aközött, hogy ittas vezetésen kapták Marosi Ádámot, majd nem indult a Los Angeles-i világkupaversenyen?

– Ádámnak volt egy arcüregműtéte, és ezért később, csak decemberben kezdte a felkészülést. Ez az oka annak, hogy csak a második világkupán állhat majd rajthoz.

– Rajthoz állhat?

– Van egy hivatalos eljárás, aminek az eredményét meg kell ismernünk, addig nincs értelme szankcionálni.

– Lesz számára visszaút?
– Nem tervezi, hogy holnap abbahagyja a versenyzést, természetesen vele is számolunk a jövőben.

– Verseny verseny hátán, van olyan vállalása, amit számon lehet kérni?

– Megmondom őszintén, nem helyezésekben gondolkodom. Ha azt látom, hogy a versenyzők teljesítik a kéréseimet a világversenyeken, akkor elégedett leszek. Ez lehet, hogy a győzelemre, lehet, hogy a huszadik helyhez lesz elég. Nem akarok terhet rakni a versenyzőkre! A tavalyi vb-n Kovács Sarolta győzött, Kasza Róbert Eb-ezüstöt nyert. Szeretném, ha a magyar öttusa­sport tradíciói­hoz méltóan szerepelnénk.

Fábián László_öttusa_JP

Szöul olimpiai bajnoka, Fábián László is segíti Martinek Jánost. Fotó: JochaPress.hu

– Számít a korábbi csapattársai tanácsaira?

– Még ennél is jobban? Fábián László és Mizsér Attila is benne van a sportágban. Fábián a MOB sportigazgatója, szakmailag felügyeli többek között az öttusát is. Mizsér Attila a Budapest2024 olimpiai pályázat projektigazgatója volt, ő sajnos most jobban ráér… Az elnökségi ülések tiszteletbeli tagja, eddig is rendszeresen kikértük a véleményét.

(mno.hu)