Márton Anita éremesélyesként utazik Londonba

Shares
Márton Anita

Márton Anita és Zsivoczky-Farkas Györgyi

Az olimpiai bronzérmes Márton Anitától várható a legjobb szereplés a pénteken kezdődő londoni atlétikai világbajnokságon, amelyen 16 tagú magyar csapat vesz részt, soraiban öt utánpótláskorú versenyzővel.

Spiriev Attila, a magyar szövetség sportigazgatója az MTI-nek elmondta, nem helyezésekben akarja meghatározni a célokat, mindenkinek a saját tudásához képest kell jól szerepelnie.

„Természetesen szeretnénk, ha Márton Anita érmet nyerne, s ha minél többen jutnának be a 16-ba, a 12-be, vagy a legjobb nyolcba” – mondta Spiriev Attila, jelezve, hogy 2003 óta nem volt példa ekkora létszámú csapatra, pedig akkor még kevésbé voltak szigorúak a kijutási feltételek.

Női súlylökésben Márton Anita 19,63 méteres eredményével a harmadik a nevezési listán, de idei teljesítményét tekintve is dobogóesélyes. A békéscsabai színekben versenyző dobó az elmúlt években fantasztikus sorozatot produkált: 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m – országos csúcs), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m – ocs), s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m – ocs). Tavaly ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m – ocs) és a szabadtéri Eb-n is (18,72 m), majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m – ocs), idén pedig újabb fedett Eb-aranyat szerzett. Ezúttal a súlylökés mellett diszkoszvetésben is indul.

A békéscsabai AC atlétája a világbajnokságon nagyon szeretné végre átlépni a 20 méteres álomhatárt, mely szinte biztos dobogós helyezést jelentene. Persze, amennyiben egyéni legjobbját sikerülne kihoznia magából, de mégsem érné el a vágyott húszast, akkor sem keseredne el, hisz’ az azt jelentené, nem volt benne több.

A londoni mezőnyt erősebbnek tartja az olimpiainál, mert ebben az évben több a 19 méter fölött teljesítő rivális – tekintett előre az izgalmi állapotot majd csak a verseny előtti napokban elérő Márton Anita.

Márton Anita mellett a kalapácsvető Halász Bence áll a legjobb helyen a ranglistán, 76,84 méterrel negyedik. A sportigazgató szerint azonban a junior világbajnoktól nem szabad azt várni, hogy már most, 19 évesen harcban legyen a legjobbakkal. A londoni olimpiai bajnok, s hónapok óta sérüléssel bajlódó Pars Krisztián esetében pedig az a kérdés, mit „enged a teste”.

Az idén 110 m gáton két országos csúcsot is elért Baji Balázs tizedik a nevezési listán, a 2004-es ötkarikás ezüstérmes Kővágó Zoltán pedig a 12. – mindkettőjüknek van esélye a nyolcas döntőre.

„A két hétpróbázónk, Krizsán Xénia és Zsivoczky-Farkas Györgyi felkészülése nem volt zökkenőmentes, de mindketten jó formában vannak, így a 12 közé kerülés reális” – fogalmazott Spiriev Attila, aki szerint a gyalogló Madarász Viktória esetében sem elképzelhetetlen ilyen eredmény.

Zsivoczky-Farkas Györgyi

Zsivoczky-Farkas Györgyi

Ahogy máskor sem, úgy ezúttal sem konkrét helyezésben gondolkodik a londoni atlétikai világbajnokság előtt a hétpróbázó Zsivoczky-Farkas Györgyi, aki az M4 Sport kamerái előtt felfedte, miknek is köszönhető, hogy az utóbbi években egyre markánsabb eredményeket ér el.

Az atléta londoni játékok óta felfelé ívelő pályát fut, egyre jobb és jobb eredményeket ért el a a VB-ken és az EB-ken, nem egyszer egyéni csúccsal. Mindennek betetőzéseként Rióban a nyolcadik helyen végzett.

Az előrelépés egyik okaként azt emelte ki, hogy 2012 óta már nem kell beülnie az iskolapadba. Na, nem azért, mert bármi gondja is lett volna a tanulással, de a gerince nem viselte jól a sok ülést, és ez nagyban befolyásolta a megfelelő edzésmunka elvégzését is. Azóta sokkal több ideje jutott megtalálni a számára megfelelő optimális utat.

De legalább ilyen fontos, hogy férje-edzője Zsivoczky Attila teljesen személyére tudja szabni a felkészítését, mert nem sorolja magát azok táborába, akik bármilyen körülményhez könnyen alkalmazkodnak. Neki az apró részletek is nagyon fontosak, csak így tud megfelelő állapotba kerülni.
A kommunikáció a kulcs – állítják mindketten a magánélet és a felkészítés összehangolásáról. Egyikük sem bújik főnöki szerepkörbe, igyekszenek a legjobb ötletet választani, ami a legideálisabb a versenyzőnek.

Elszánt és céltudatos, kívánni sem lehetne jobb tanítványt – jellemezte feleségét a tréner. Zsivoczky-Farkas Györgyi ahogy máskor sem, a VB előtt sem gondolkodik konkrét helyezésben. Technikailag előrébb tudott lépni, célként pedig egyéni csúcsa megjavítását tűzte ki.

Hozzátette: a mostani vb-csapat tulajdonképpen 2020-as, 2024-es, sőt 2028-as projekt olimpiai szempontból, hiszen a fiatal tehetségek most bizonyítási lehetőséget kapnak, de esetükben már a vb-kvalifikáció is szép eredmény.

A londoni atlétikai világbajnokságra utazó magyar csapat:
Baji Balázs (110 m gát), Gyurátz Réka (kalapács), Gyürkés Viktória (3000 m akadály), Halász Bence (kalapács), Helebrandt Máté (50 km gyaloglás), Kerekes Gréta (100 m gát), Kovács Barbara (20 km gyaloglás), Kozák Luca (100 m gát), Kővágó Zoltán (diszkosz), Krizsán Xénia (hétpróba), Madarász Viktória (20 km gyaloglás), Márton Anita (súly, diszkosz), Pars Krisztián (kalapács), Récsei Rita (20 km gyaloglás), Rivasz-Tóth Norbert (gerely), Zsivoczky-Farkas Györgyi (hétpróba)

Forrás: MASZ/M4 Sport/MTI