Márton Anna olimpiai bajnokot vert kardvívásban

Shares

vív_Márton Anna, 440

Igaz, hogy csak egy hellyel, és természetesen két különböző világkupán, de női kardcsapatunk mégiscsak megelőzte a férfit: a hölgyek Athénban a negyedik, az urak Padovában az ötödik helyen zártak. Sajnos egyéniben sem jött össze az érem, de Márton Anna (képünkön) személyében négy és fél év után újra volt női kardvívónk a legjobb nyolcban világkupán.

A még nem egészen 20 esztendős junior világbajnok Márton Anna  a nyolcadik helyen végzett Athénban úgy, hogy a nyolcaddöntőben legyőzte a londoni olimpiai bajnok dél-koreai Kim Dzsi Jeont, akitől legutóbb a New York-i Grand Prix-n kikapott! A Magyar Vívó Szövetség beszámolója szerint most is az ázsiai húzott el 10–5-re. Csakhogy ettől kezdve Márton Anna percei következtek. Előbb zsinórban adott öt tust, majd kapott egyet, aztán megint adott ötöt, azaz 15–11-re nyert! A negyeddöntőben az ukrán Olha Harlan következett, a tavalyi világbajnok, a világranglista-vezető, ám versenyzőnknek ellene sem szállt inába a bátorsága. 12–9-re és 13–11-re is vezetett, itt viszont elfogyott az erő, 13–15 lett a vége, Márton Anna nyolcadik lett – a későbbi győztestől kapott ki –, és életében először szerepelt felnőtt világkupa döntőjében. Kijár neki a nagy gratuláció!

Márton Anna: Boldogság hiányérzettel

„Jól ment a vívás, nem voltak meg azok a hullámvölgyek, melyek miatt eddig nem jutottam el idáig. A koreai ellen 5–10-nél is hittem a győzelemben, azt mondtam magamban, hogy ha legutóbb egy argentin is legyőzte Kimet, akkor ez nekem is kutya kötelességem. Sikerült, és ennek nagyon örülök. Ha az ember nem nyer meg egy versenyt, akkor vereséggel ér véget az a számára, ami sose jó. Így egy kis hiányérzet van bennem, de természetesen boldog vagyok! Haladunk tovább, és örülök, hogy ezúttal mesterem, Gárdos Gábor is elégedett, és viszonylag nyugodtan nézhette végig a versenyt” – nyilatkozta Márton Anna.

Válogatottunkból még Mikulik Júlia verekedte be magát a legjobb harminckettőbe, de csak a 31. helyre. (Ám jegyezzük meg, hogy a viadalon 173 induló volt.) A csapatversenyben viszont együttesünk Márton Anna, Várhelyi Anna, Várhelyi Kata, Péntek Brigitta összeállításban jóval előrébb végzett, a negyedik helyet szerezte meg. A görögök 45–28-as, majd a lengyelek 45–38-as legyőzése után a nyolc között 45–34-re nyert a franciák ellen, az elődöntőben 45–31-re kikapott az oroszoktól, a bronzmeccsen pedig 45–40-re az Egyesült Államok együttesétől. A verseny előtt a világranglistán mindössze 14. helyen álló csapatuk azonban a négy között már csak eget rengető szenzációval nyerhetett volna mérkőzést.

Szilágyi Áront kínai kardozó győzte le

A tavaly vb-bronzérmes, és az olimpiai bajnok Szilágyi Áronnal felálló férfiegyüttesünktől Padovában többet vártunk, de ezúttal be kellett érnie az ötödik hellyel. A Szilágyi, Gémesi Csanád, Iliász Nikolász, Szatmári András összeállítású négyesfogatnak a tizenhat között Ukrajna nem okozott gondot (45–31), a nyolc között Németország annál inkább, ebből 45–43-as vereség lett, így csak az 5–8. helyért vívhattak tovább a mieink. A folytatásban mindenesetre a románokat 45–44-re, az Egyesült Államok csapatát pedig 45–39-re sikerült legyőzniük.

Egyéniben Szilágyi már a 64 között elvérzett, egy kínai pengeforgató győzte le 15–11-re, s a végelszámolásnál csak a 33. helyre sorolt be a 191 fős mamutmezőnyben. Sajnos nem nagyon ment a társainak sem, a legjobb magyar eredmény az Eb-bronzérmes Gémesi Csanád 23. helye; s bizony nem ehhez vagyunk szokva. A 32 között Gémesi, Szatmári és Iliász is koreai riválistól kapott ki.

(MVSZ, mno.hu)