Meghalt Nicky Hayden

HaydenSzerdán biciklis edzése közben gázolta el egy autó Nicky Haydent, a korábbi MotoGP-világbajnokot. Csípő- és combcsonttörést szenvedett, illetve súlyos fejsérüléseket, melyek agykárosodást okozhattak.

Kómába esett, a cesenai kórház orvosai nem merték megműteni, azonnal rettentően borúlátóan nyilatkoztak az állapotával kapcsolatban. Hétfő délután aztán kiadták a közleményt: Hayden nem élte túl.

Az amerikai gyorsasági motorsport elmúlt 20 évének legnagyobb tehetsége ment el mindössze 35 évesen. A hazai Superbike-sorozatban 17 évesen indult először, 18 volt, amikor futamot, 21, amikor bajnokságot nyert.

Nem a klasszikus úton, az európai ranglétrát végigjárva érkezett a MotoGP-be 2003-ban, nem indult sem 125, sem 250 köbcentis futamon sem. Ennek ellenére élvezte a Honda támogatását, és 2003-ban azonnal a Repsol Hondánál kezdhetett.

Lépésről lépésre fejlődött, első két évében két-két dobogó jött össze neki, 2005-ben lendült bele, amikor kedvenc GP-pályáján, az amerikai Laguna Secában megszerezte első győzelmét. Valentino Rossit és az akkori legjobb amerikai verte meg, ráadásul nagyon.

2006-ban így is kissé váratlan volt, hogy nem szupertehetségnek tartott csapattársa, a spanyol Dani Pedrosa, hanem ő tudott versenyben lenni Valentino Rossival a bajnokságért. Drámai utolsó körben győzött Assenben – Edwards ellen -, Laguna Secát pedig simán nyerte, és mivel Rossi Yamahája többször becsődölt, egész évben vezette a pontversenyt.

Az olasz csak az utolsó előtti futamon tudta megelőzni, ám a mindent eldöntő, valencia szezonzárón bukott, csak a középmezőnyben végzett, így Hayden harmadikként célba érve világbajnok lett. Amerikai azóta nem nyert vb-t a MotoGP-ben.

Forrás: index.hu – Fotó: Saeed Khan/AFP