Melbourne, Montreal és Atlanta hőseit köszöntötték

Shares
Borkai Zsolt, a MOB elnöke. Fotó: Szalmás Péter/MOB

Borkai Zsolt, a MOB elnöke. Fotó: Szalmás Péter/MOB

A húsz, negyven és hatvan évvel ezelőtt rendezett olimpián szerepelt sportolókat köszöntötte szerda esti hagyományőrző ünnepségén a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) Ott volt Schmitt Pál, a MOB örökös tiszteletbeli elnöke is.. 

MOB161130_10_Borkai, Schmitt, 440 Borkai Zsolt és Schmitt Pál (Fotók: JochaPress.hu)

Borkai Zsolt, a MOB elnöke beszédében hangoztatta: ez alkalommal azokra a hősökre emlékeznek, akik az 1956-os melbourne-i, az 1976-os montreali és az 1996-os atlantai játékokon sikeresen szerepeltek, és hírnevet, ismertséget szereztek maguknak, illetve dicsőséget Magyarországnak.

MOB161130_5_Köteles Erzsébet, 440Köteles Erzsébet egy kisebbfajta élménybeszámolót tartott

„Szeretném megköszönni nektek azt a fantasztikus teljesítményt, amellyel akkor elkápráztattátok a magyar szurkolókat” – fogalmazott Borkai, majd utalta arra, hogy a három olimpiát más és más érában rendezték meg. Mint elmondta, a melbourne-i ötkarikás játékokra a forradalom árnyékában, a montrealira a kommunista időszakban, az atlantaira pedig akkor került sor, amikor már csaknem 200, egészen pontosan 197 ország indult.

a FőMOB161130_3_Benedek Ferenc, 440Ő a Főnök, a 90 éves Benedek Ferenc

Az elnök felidézte a három olimpia magyar szempontból emlékezetes pillanatait: 1956-ból a tornász Keleti Ágnes négy aranyérmét, a véres küzdelembe torkollott magyar-szovjet vízilabda-mérkőzést, 1976-ból Magyar Zoltán lólengésben aratott diadalát, a gerelyhajító Németh Miklós fantasztikus világcsúcsát, 1996-ból pedig Egerszegi Krisztina 200 méter háton elért második címvédését és Czene Attila egyes pályán aratott győzelmét.

MOB161130_15_Keleti Ágnes, 440 Keleti Ágnes januárban már 96 éves lesz

„Magyarország büszke lehet sportolói eredményeire, s ugyanakkor ti is büszkék lehettek arra, hogy egykor a világ élvonalába tartoztatok” – jelentette ki az elnök.

MOB161130_16_Bolvári Antal, 440A 84 éves Bolvári Antal kitűnő egészségnek örvend

A MOB első embere kiemelte: a magyar sikerekhez jelentősen hozzájárult a családok segítsége, valamint az, hogy a sportolók tudtak egymásért küzdeni. Beszédét azzal zárta, jó érzés, hogy az ilyen rendezvényeken azok az egykori csapattársak is újra láthatják egymást, akik egyébként ritkán találkoznak.

A melbourne-i nehézségekről Köteles Erzsébet, az aranyérmet nyerő női kéziszercsapat tagja mesélt. „A kinti magyarok nagy lelkesedéssel fogadtak minket, felajánlották a segítségüket. December hetedikén volt a mi versenyünk, de aznap reggelre eltűnt Tass Olga kéziszere. A csapatvezetőnk, Vali néni ezt szóról szóra elmondta a zsűrinek, ami elfogadta, megcsinálhattuk a gyakorlatot. Ráadásul háromszor is, mivel a viadal védnöke késve érkezett meg, és mindenképpen meg akarta nézni a gyakorlatunkat. Így is lett, és végül minket hirdettek ki győztesként.”

MOB161130_1_Varga, Tuncsik, 440 A legeredményesebb magyar birkózó, Varga János a cselgáncs első olimpiai érmét szerző Tuncsik Józseffel

Időrendben haladva ezután következett az 1976-os montreali játékokról szóló megemlékezés, amelyre az olimpiai bajnok tornász, Magyar Zoltán emlékezett vissza.

Magyar Zoltán, 440, lovon,Magyar Zoltán elegáns előadásmódja egyedülálló volt

„Nagyon sok esélyes volt az olimpiámon, de nehezen indult, nem jöttek az aranyak sokáig – így Magyar Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a Magyar Torna Szövetség elnöke. – A sportvezetők mondták a szerenkénti döntő előtt, hogy remélik, én megtöröm a jeget. Mondanom sem kell, mekkora nyomást tett ez rám. De végül sikerült, aztán jöttek a többiek is. Sokaknak pechük volt, többen az aranyérem és a dobogó közelében voltak, de épphogy lemaradtak róla, nem sikerült jól nekik a formaidőzítés.”

MOB161130_13_röplabda válogatott, 440Akik eljöttek az 1976-os női röplabda válogatottból

Kovács István emlékeztetett arra, hogy sokan az 1896-os játékok centenáriuma miatt athéni olimpiát szerettek volna, ehelyett a tengerentúlra kellett utazniuk. Ez azonban nem volt problémamentes, mivel a robbantás kissé beárnyékolta az eseményeket, magyar sérült azonban nem volt. Az ötkarikás bajnok hozzátette: barátságok szövődtek Atlantában, győzelme mai napig meghatározó számára a mindennapokban is.

MOB161130_11_Kőbán Rita, 440Kőbán Rita 1995-ben szinte a nulláról indult, 1996-ban, Atlantában mégis bajnok lett!

Dombi Tibor, a ’96-os olimpián résztvevő labdarúgó-válogatott középpályása kihangsúlyozta: 1972 után nekik sikerült először kvalifikálni az ötkarikás játékokra, ami a selejtező-sorozat minden mérkőzése előtt elhangzott az öltözőben, emiatt nagyon izgultak a találkozók előtt. De ahogy tartja a mondás, teher alatt nő a pálma, így Dombiék kijutottak Atlantában, ami – ahogy fogalmazott – jutalom volt a számukra.

MOB161130_6_Molnár Imre, 440xMolnár Imre összetettben jobb tornász volt, mint Magyar Zoltán

A megemlékezésen ott volt az 1996-os olimpiai válogatott több tagja, az aranyérmes kajakos, Kőbán Rita, Martinek János olimpiai bajnok öttusázó, az ugyancsak győztes Kovács Kokó István, valamint az Atlantában bronzérmes, 2000-ben aranyérmes úszó, Kovács Ágnes is.

MOB161130_12_1996, labdarúgó válögatott, 440Az Atlantában 16. helyezett magyar labdarúgó válogatott

(MOB/MTI)