Miért játszanak profik a Vasas Akadémia női kosarasai között?

Shares

Milyen esélye lehet például női kosárlabdában egy olyan klubnak, amely következetesen nem is gondol (nem is gondolhat, pénz hiányában) arra, hogy külföldi játékost szerepeltessen. Ahol hétről hétre csak magyarokat küldhetnek pályára az NB I-es pontvadászatban? Egy ilyen csapat található az élvonalban, ez pedig a BEAC Újbuda.

Balogh Judit. Fotó: NS-archív

 

Felkerekedtem hát az elmúlt szombaton korban második unokámmal, a kilencedik évében járó Danikával – a 10 éves Mónika betegség miatt nem jöhetett -, hogy megnézzük a BEAC és a Vasas Akadémia erőpróbáját. A Gabányi László csarnok kitűnő világítású pálya, ahol a MAFC férfiak rendre 1000-1200 néző előtt játszanak. Az egyetemistáknak be kell érniük 100-150 drukkerrel, mert hogy ők jelenleg az utolsó helyen szerénykednek.

Aki szereti a kosárlabdát, az persze itt is jól érzi magát. Arra is hamar rá lehet jönni, hogy a nagy átverés itt sem hiányzik. Naivitásom bizonyságául ugyanis arra számítottam, hogy az Akadémia színeiben a BEAC-hoz hasonló, lelkes fiatalok szerepelnek majd, akik vagy tanulnak, vagy dolgoznak, de mindenképpen amatőrök. Amikor kezembe vettem a meccs előtt a jegyzőkönyv másolatát, mindjárt elbizonytalanodtam, hiszen a Vasas Akadémia neveit böngészve azonnal többen is gyanúsak lettek.

A sejtés már az első percekben bebizonyosodott, az „Akadémiában” ugyanis nem kevesebb, mint három külföldi is kergette a labdát. Bár meggyőződésem, hogy a színes bőrű Kalut Amerikában aligha draftolnák komolyabb erőt képviselő klubok, ám itt a Vasas akadémistái között vezéregyéniség tudott lenni.  Mellette a délszláv Karakasevics és valószínűleg horvát Heljic is megtette a magáét. Közülük legalább ketten mindig a pályán voltak. Az első kettőnek döntő érdemei voltak a 24 pontos (88-64) vendégsiker megszületésében.

A négyszer 10 perc során ráadásul a profikkal megtűzdelt akadémisták edzője, Földi Attila olyan szólókat adott le, amelyekkel a gyengébb napot kifogó Shane Tusuppal is felvehetné a versenyt.

A kérdés a látottak alapján nem kerülhető meg: mit ér ez a siker a tizenegyes mezőny 9. helyén szerénykedő Vasas számára? Nem jobb lenne-e, ha a három profi helyett ott is színtiszta magyar csapat lépne pályára. Inkább vesznek egy-két-három zsoldost és akkor csak bennmaradnak az élvonalban. Ez esetben viszont felesleges az Akadémia szerepeltetése a csapat nevében, hiszen a 88 pontból egy híján a felét (43 pontot) ez a három „vendégjátékos” hozta össze. Ha ők hárman nem játszanak, mi lehetett volna az eredmény?

A kérdés természetesen megválaszolatlan marad, hiszen a Vasas Akadémiánál gazdagabb egyesületek csak több és drágább játékosban gondolkodnak.  A vezetőedző, Balogh Judit pedig hétről hétre helyzetben van, amikor az eredményt meg kéne magyaráznia. Ez alkalommal például igen szemléletesen Trabanthoz hasonlította a csapatát. Vágya pedig az, hogy ne átlagos, hanem különleges Trabanttal versenyezhessen az övénél csak komolyabb márkákat indító ellenfelekkel szemben.

Szerencsére Danika még nem tudja, miért is jó, ha „Kormi néni” és a többiek pattogtatják a labdát a Vasasban és máshol is. Ő jól érezte magát, s amikor hazamentünk, még a jegyzőkönyvet is eltette emlékbe. Neki ez volt az első kosármeccse, amit élőben láthatott…

(jochapress.hu)