Miért kaptak rendes verést Szkopjéban a veszprémiek?

kezi_Vardar, 440, SterbikSterbik Árpádnak is komoly része volt a Vardar sikerében (Fotó: rkvardar.com.mk)

Többféleképpen is el lehet intézni a Veszprém szombat esti, elég markáns kisiklását. Az egyszerűbb megoldás kétségkívül az, hogy nem érdekes, megvan az első hely. A másik változat – amely igyekszik némi tanulságokat is levonni – igényesebb és a jövőt is szolgálhatná. Kovács Péter, a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) és az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) szakbizottságainak tagja segített a jochapress.hu-nak az elemzésben.

– Mit gondol, miért jöhetett létre ez a meglehetős „méteres” zakó Szkopjéban?

„Ennek a kétségkívül rendes verésnek több oka is lehet, ami részmagyarázatokat ugyan adhat, de semmiképpen sem csökkentheti a vereséggel járó jelentős presztizsveszteséget, amely lelki nyomokat is hagy a játékosokban. Mentegetni persze mindig lehet a történteket. Így például arra is lehet hivatkozni, hogy előző nap egy másik SEHA Liga mérkőzést is vállalt a Veszprém, de ez így kicsit sántít, hiszen az eredmény mindennél többet mond az ellenfél játékerejéről: 46-17. Ami azt jelenti, hogy a fizikai igénybevétel kevesebb volt, mint egy átlagos edzésen.”

– Azért más vonzata is lehet egy ilyen gyengécske edzőmérkőzésnek?

„A nagyobb gondot azt jelentheti, hogy a langyos 60 perc nyomot hagy a játékosokban, akik azután szinte „belealusszák” magukat ebbe az alaphelyzetbe és másnap ott folytatják, ahol abbahagyták. Nem véletlenül vezetett pillanatok alatt 5-0-ra, majd 8-1-re a Vardar, az Ortega-legénység csak ezután kezdett éledezni.”

– Sőt. Ezt követően a meccs végéig tartotta a gárda az egyensúlyt, hiszen végül éppen hét góllal vesztett a Veszprém…

kezi_Faludi Mihály, 440, Hegedüs GáborFaludi Mihály a mini-sportmúzeumában (Fotó: Hegedüs Gábor)

„Egykori klub-, majd válogatottbeli edzőmnek, Faludi Mihálynak volt egy nagy mondása: „Amikor a bíró belefúj a sípjába, a meccs már abban a pillanatban el is dőlt!” Itt arra célzott, hogy csak akkor nyerhetsz, ha mindent megtettél a felkészülés során és tökéletesen rá is hangolódtál az előtted álló 60 percre. Menet közben ugyanis már nem lehet az említett előfeltételek hiányát toldozgatni. Márpedig a Veszprémben ez alkalommal egyetlen játékos sem nyújtott kiemelkedőt,  miközben az ellenfél minden játékosának mozdulatain is látszott, hogy rettenetesen elszántak és nagyon akarják ezt a győzelmet. Ami nekik hatalmas lelki pluszt adhat a folytatásra, a veszprémiek pedig most nyalogathatják a sebeiket.”

– Ortega három irányítóval is próbálkozott, egyik sem mutatott említésre méltót. Ezt előrebocsátva kérdezem: Lékai Máté elég játéklehetőséget kap mesterétől?

„Máté az egyik legjobb magyar játékos, de ez alkalommal ő is átlag alatt produkált. Más kérdés, hogy szerintem az ő képességeivel több játéklehetőséget kellene kapnia, mert ezek a néhány perces „feltolások” a luxus kategóriájába tartoznak. Így nem bontakozhat ki a világ legjobb játékosa sem.”

– Túl a tegnapi vereségen, mi a véleménye a SEHA Ligáról általában?

„Itt valamiféle átverés van, az biztos, legalábbis a megelőző, nagyhangú ígéretekhez viszonyítva. Azért a 2-3 jobb meccsért meggyőződésem, hogy felesleges a hazai távolságokhoz képest többszörösen fárasztó utazások sorát vállalni. Ráadásul a veszprémiek meccseinek nagy többségén elég volt 10-15 perc játék, és már vége is volt a meccsnek. Az anyagi részét nem ismerem a dolgoknak, de ha van is bármennyi euró haszon, szerintem a mérleg nyelve mindenképpen negatívban marad! Ezek a SEHA-meccsek meg sem közelítik a Bundesliga heti kétszeri élet-halál harcainak igénybevételét, tehát nem szolgálják azt a szintű felkészülést! Ebből a tényből kellene kiindulni, amikor egy magyar klub egy ilyen kalandsorozatba belevág.”