Minden döntőt az oroszok nyertek

Budapest, 2017. május 20. A győztes orosz csapat tagjai a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokság csapatversenyének eredményhirdetésén a Papp László Budapest Sportarénában 2017. május 20-án. Balról-jobbra: Arina Averina, Alekszandra Szoldatova, Dina Averina, Diana Menzsinszkaja, Olga Szadomszkaja, Elizaveta Bogackova, Krisztina Teljanikova és Kszenija Markova. MTI Fotó: Kovács Tamás

A győztes orosz csapat tagjai a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokság csapatversenyének eredményhirdetésén. Balról-jobbra: Arina Averina, Alekszandra Szoldatova, Gyina Averina, Diana Menzsinszkaja, Olga Szadomszkaja, Elizaveta Bogackova, Krisztina Teljanikova és Kszenija Markova. MTI Fotó: Kovács Tamás

A kombinált csapatverseny után a vasárnapi szerenkénti döntőket is az oroszok nyerték és a junior együttes kéziszercsapatok mezőnyében is ők végeztek az élen a Papp László Budapest Sportarénában rendezett ritmikus gimnasztika Európa-bajnokságon.

A szerenkénti döntőkben a mezőny egyetlen felnőtt világbajnokának, az egyéni csapatversenyben kétszeres aranyérmes Alekszandra Szoldatovának meglepetésre egyetlen elsőség sem jutott. Karikával és szalaggal Gyina Averina, labdával és buzogánnyal pedig ikertestvére, Arina bizonyult a legjobbnak.

Az eredményhirdetés előtt Arina Averina elmondta, nagyon elégedett a teljesítményével, minden szerrel tudása legjobbját nyújtotta.
„Önmagában az is óriási teljesítmény, hogy Európa-bajnok lettem, nagyon büszke vagyok arra, amit most elértem. A buzogányarany kicsit meg is lepett, mert az utolsó pillanatban tudtam meg, hogy indulok ezzel a szerrel” – nyilatkozta.

Hozzátette, az ikertestvérével nem egymás ellen versenyeznek, sőt mindig támogatják egymást. „Ebben a sportágban elsősorban saját magunk ellenfelei vagyunk” – mondta Arina Averina.

Budapest, 2017. május 21. A későbbi első helyezett orosz Arina Averina labdagyakorlata a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokság szerenkénti döntőjében a Papp László Budapest Sportarénában 2017. május 21-én. MTI Fotó: Kovács Tamás

A későbbi első helyezett orosz Arina Averina labdagyakorlata a szerenkénti döntőben. MTI Fotó: Kovács Tamás

Az oroszok egyéniben három ezüstérmet is szereztek.

A kontinensbajnokságot lezáró látványos gála után Georges Guelzec, az Európai Torna Szövetség (UEG) elnöke pozitívan értékelt. „A Magyar Torna Szövetség és a helyi szervezőbizottság igen magas szinten szervezte meg az Európa-bajnokságot. Ilyen csodálatos versenyt rendezni egy ilyen nagyszerű helyszínen nem kis teljesítmény, mindenkitől kizárólag pozitív véleményeket hallottunk. Ezzel nagyon elégedett vagyok” – közölte a sportvezető.

Budapest, 2017. május 20. Az orosz Dina Averina szalaggyakorlata a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokság csapatversenyében a Papp László Budapest Sportarénában 2017. május 20-án. Az orosz csapat az 1. helyen végzett. MTI Fotó: Kovács Tamás

Gyina Averina szalaggyakorlata a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokság csapatversenyében. MTI Fotó: Kovács Tamás

3. Nevjana Vladinova (Bulgária) 16,975

Budapest, 2017. május 20. Váray Míra buzogánygyakorlata a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokságon a Papp László Budapest Sportarénában 2017. május 20-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

Váray Míra buzogánygyakorlata a 33. Ritmikus Gimnasztika Európa-bajnokságon. MTI Fotó: Kovács Tamás

Nyolcadikok lettek a magyarok a kombinált csapatversenyben

A teamversenynek is nevezett kombinált csapatversenyt Oroszország nyerte a fehéroroszok és a bolgárok előtt. Ennek az új kategóriának az eredményét a junior együttes kéziszercsapat és a felnőtt egyéni tornászok által bemutatott nyolc (szerenként 2-2) gyakorlat pontszámainak összegéből számolják ki. A mezőnyt 25 egység alkotta.

Pénteki jó szereplésüknek köszönhetően a magyarok szombaton a 18 óra után kezdődő hatodik csoportban kaptak helyet. A rajt egy óvás miatt körülbelül tíz percet csúszott, de ez nem zavarta meg Váray Mírát, aki csupán apróbb hibákat vétett buzogánnyal és 16,200 ponttal a 13. helyen végzett.

Elmondta,  hogy őt is meglepte a pontszáma, mert volt két kisebb bizonytalansága, amit talán nem mindenki vett észre.

„Nagyon sok energiát adtam bele, lehet, hogy egy kicsit vissza kellett volna fognom magamat. Összességében elégedett vagyok a gyakorlattal és az egész szereplésemmel” – nyilatkozta Váray Míra, aki ezt is elmondta, a célja az volt, hogy mindent beleadjon, és ezzel megköszönje a közönségnek a szurkolást.

Kis Alexandra, aki buzogánnyal a 11. helyen végzett a selejtezőben, illetve az összetettbeli 15. helyezésével kvótát szerzett a spanyolországi Valladolidban sorra kerülő jövő évi egyéni Európa-bajnokságra.

„Elképesztő érzés volt a szőnyegre lépni, nagyon boldog és felszabadult voltam” – jegyezte meg Kis, aki buzogánygyakorlata közben nagyon jól érezte magát, s a gyakorlat olyan volt, amilyet tervezett, de ilyen magas pontszámra nem gondolt előzetesen. A szalaggal vétett rontásokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy ez élete első felnőtt Eb-je, az összetett eredménybe pedig a leggyengébb pont nem számít bele, ezért összességében elégedett.

Pigniczki Fanni szalaggal jobban teljesített, mint csapattársa, és 14,400 ponttal a 17. helyen zárt.

Az Ákoshegyi Eszter, Borda Korinna, Földi Cintia, Juhász Anna, Várkonyi Dea összeállítású junior együttes kéziszercsapat ismét előadta gyakorlatát, amelyben a péntekihez hasonlóan megint volt egy ejtés, de ezúttal jóval több pontot (15,750) ért.

„A közönség hatalmas erőt adott, szerintem ezért is sikerült jobban a második bemutatásunk. Sajnos volt egy ejtésünk, de összességében sokkal erősebbnek éreztem, mint tegnap” – nyilatkozta Juhász Anna csapatkapitány. Együttesük végül csak két hellyel maradt le a nyolcas fináléról, ami kiváló eredménynek számít.

Deutsch-Lazsányi Erika, a magyar szövetség (MRGSZ) technikai bizottságának vezetője úgy fogalmazott, már pénteken is aláírta volna a nyolcadik helyet a kombinált csapatversenyben, ezért nagyon boldog, hogy végül összejött ez az előkelő pozíció.

„A szalaggyakorlatra kicsit még ráfekszünk, illetve a technikai pontszámokon kell javítanunk, de látom, hogy min kell dolgoznunk. A lányoknak ez a szereplés olyan löket lesz, hogy biztosan partnerek lesznek. Csak pozitív visszajelzések jönnek, ebben a sportágban ritkán érezni ilyet, de eddig csak elismerő szavakat kaptunk” – mondta.