Ne küldjük irattárba Török Bódog nevét!

Shares
Török Bódog

Török Bódog (Fotó: JochaPress.hu)

Ha már névadóként egy kicsit visszakerült a kézilabdás köztudatba Török Bódog neve, amolyan emlékezet frissítésként jegyezzünk meg néhány, személyével kapcsolatos tényt. Török Bódog nevét ugyanis egyesek módszeresen az irattárba szeretnék küldeni, pedig a 2012-ben 89. évében meghalt kapitány valóban világszínvonalon alkotott maradandót.

A népszerű Bogyi bácsi ugyanis sérülés miatt hamar befejezett játékos pályafutását követően már a húszas évei végén az edzőségre adta magát. Mindent erre a vonalra tett fel, számára ez a munka valóban hivatást jelentett. 1955-ben, 32 évesen kapta a megbízást a magyar női kézilabda válogatott felkészítésére-irányítására. Az akkori viszonyokra jellemző, hogy első, hivatalos szereplésére nem utazhatott el az NDK-ba, „adminisztratív” okok miatt. Magyarul: még a baráti országba sem engedték ki, így a rádió közvetítéséből tudta meg, hogy csapata győzelemmel debütált.

Hogy mennyire nem volt a mindenkori hatalom embere, az még a Wikipédiában is nyomon követhető. Ott ugyanis tizennégy évi kapitányságáról írnak, holott ő 1955 és 1978 között, tehát 23 esztendeig állt a nemzeti együttes élén, ami egyedülálló teljesítmény.

Bogyi bácsi az első, kispályás vb-n, 1957-ben mindjárt második helyig vezette legjobbjainkat, majd az 1961-es 5. helyet követően 1965-ben, a híressé lett dortmundi Westfalenhalléban Jugoszlávia legyőzésével világbajnokságot is nyertek. Ez mindmáig a magyar kézilabdázás egyetlen Vb-aranyérme!

Hogy nem kicsúszott eredményről volt szó, azt a későbbi évek történései is igazolták. A másik kiugró siker az olimpiák műsorán először 1976-ban, Montrealban szerepelt női tornán kiharcolt harmadik hely.

A jochapress.hu a szövetség korábbi elnökével, Vetési Ivánnal évekig hadakozott Török Bódog személyével kapcsolatosan, akinek mindmáig nem sikerült még egy egyszerű emléktáblát sem kapnia házára, amely kőhajításnyira fekszik a volt Népstadiontól. Ezért is dupla öröm számomra, hogy a szövetség vezetése 2015-ben – remélem, az elismerés első lépcsőjeként – Török Bódog nevét bevitte a Magyar Kupa névadói közé.

Ha valaki, ő tényleg megérdemli, hogy ilyen formában is emlékezzen rá a magyar sportközvélemény.

(jochapress.hu / Jocha Károly)