Négy között a házigazda Pécs, búcsúzott a címvédő és az alapszakaszgyőztes is

Sopron_ZTEA Sopron és a Győr után este a házigazda Pécs és a címvédő DVTK-t legyőző Cegléd jutott be az elődöntőbe pénteken a női kosárlabda Magyar Kupában.

A kora délutáni nyitányon a bajnok Sopron a ZTE-vel csapott össze, miután az NB I alapszakaszában otthon 31, idegenben pedig 19 ponttal bizonyult jobbnak a zalaiaknál. A félidőben már 12 ponttal vezető Sopron – amely 2015-ben hatodszor hódította el az MK-t – főként a 14 pontos Dubei Debórának, illetve az egyaránt 12 pontos amerikai Yvonne Turnernek és Cayla George-nak köszönhette sikerét. A bajnoki alapszakasz hetedik helyén végzett ZTE tavaly is a nyolc között búcsúzott a kupában.

Nagyobb csatát ígért az alapszakszgyőztes Szekszárd és az NB I csoportkörében harmadik Győr összecsapása, a két csapat a bajnoki idény során idegenben verte meg egymást. A Zeljko Djokic irányította tolnaiaknak azért is akadt elszámolnivalójuk riválisukkal, mert tavaly éppen a Rába-partiaktól kaptak ki a kupa negyeddöntőjében. A pécsi találkozó ismét a 21 pontos Simon Zsófia vezette győriek kedve szerint alakult, mivel végig vezetve nyertek, a Szekszárd sorsát a harmadik negyedben összehozott öt pont pecsételte meg. Az utolsó negyedet húszpontos előnnyel kezdő Győr a szombati első elődöntőben a Sopronnal csap össze.

Völgyi Péter, a Győr vezetőedzője: „Az Euroliga után nehezen találtuk a saját ritmusunkat, ezért is örülök annak, hogy ma a védekezést két negyeden át jól meg tudtuk oldani. Készülünk a Sopron ellen, a két euroligás csapat elődöntője biztos remek meccs lesz!”

A nyitónap harmadik mérkőzésén a 2014-ben kupagyőztes PEAC és az MK-szereplést épphogy kivívó Vasas találkozott, amely az egyetlen „újonc” volt a tavalyi nyolcas mezőnyhöz képest. A jóval esélyesebb pécsiek repülőrajtot vettek (11-0), és a folytatásban is ők diktálták a tempót, a fővárosi csapat egyszer tudott csak hat pontra felzárkózni (28-22). A 49-24-ről induló második félidőre már nem maradtak izgalmak, a Lauber Dezső Sportcsarnok közönsége igazi örömkosárlabdát láthatott a hazai kedvencektől, akik 30, majd 40 ponttal elhúztak, s végül 48 ponttal nyertek. A meccs legjobbja a pécsiek litván légiósa, Egle Siksniute lett 21 ponttal.

Az utolsó negyeddöntőben a címvédő DVTK és az Európa Kupa nyolcaddöntőjéig jutott Cegléd csapott össze. A bajnokságban a két gárda egyaránt 13/7-es győzelmi mérleggel zárt, egymás ellen pedig mindkétszer a Cegléd bizonyult jobbnak, amely szabadnapos volt az utolsó fordulóban, így három hetet készülhetett a Magyar Kupára.
Az első játékrész a várt izgalmakat hozta, ám a folytatásban egyre inkább érvényesült az amerikai Tierra Ruffin-Pratt vezette miskolciak fölénye, akik hétpontos előnnyel vonulhattak el a nagyszünetre (38-31). A Cegléd a 27. percben, 48-46-nál átvette a vezetést – a szerb Maja Skoric ekkor már 20 pontnál tartott -, és minimális előnnyel kezdte a zárónegyedet (53-52). Ebben fej fej mellett haladtak a csapatok, az utolsó perc 68-65-ös ceglédi vezetésről indult, és mivel a Diósgyőr már csak egy büntetőből szépített, címvédő létére már a negyeddöntőben búcsúzott a kupától.

A Killik László Magyar Kupa győztese 3 millió, a második 1,5 millió, a harmadik pedig 900 ezer forintot kap. A kupa névadója, a tavaly 89 évesen elhunyt mesteredző csaknem húsz évig volt a női válogatott szövetségi kapitánya, a nemzeti csapat ezalatt háromszor nyert bronzérmet Európa-bajnokságon, és negyedik lett az 1980-as moszkvai olimpián.