Nem Vranjes bukott meg, hanem akik megvették!

Shares

Túljutván a kisebb tragédia első gyásznapjain, sikerült néhány „okosságot” is összeolvasnom a Veszprém BL-csődjéről – mintha a Szeged is nem hasonlóan nagyot bukott volna.?. Persze leginkább a pénzről esik szó, meg filozófiáról és egyebekről. Talán vannak még hasonlóan fontos dolgok is, amelyek viszont véletlenül sem kerülnek célkeresztbe. (Fotó: JochaPress.hu)

 Olvasom például, hogy „egy másfajta filozófiát képviselő edző bukott meg egy régi filozófiához összevásárolt kerettel”. Szerény személyem viszont úgy gondolja, nem Ljubomir Vranjes bukott meg, hanem azok a magukat szakembernek vélő milliárdosok, akik őt minden áron megvették. Komoly, sokmilliós (sokszázmilliós?) kivásárlási összeg lefizetését követően írtak alá 2020-ig – mindenféle bankgaranciákkal ,megerősített! – érvényes szerződést. Félénken megkérdezem: tisztázták előre az alkuszok, mit is akar Vranjes kezdeni ezzel a kiöregedőben lévő játékosállománnyal?  Ha megkérdezték, ha nem, tudniuk kellett volna, hogy kire licitálnak! Vranjes a svéd válogatottban sok éven át egészen kitűnő játékot produkált, majd edzői pályafutása eddigi évei során mindig jól teljesített. A Flensburg nem sokra taksált gárdájával pedig megnyerte azt a kölni négyes döntőt, amelynek és elődjének, a BEK-nek –  elhódításán a Veszprém lassan két évtizede fáradozik – mindeddig hiába.

 Szóval Vranjes edzői filozófiája a szakemberek előtt ismert kellett legyen és minden bizonnyal a veszprémi főnökökkel volt, többfordulós tárgyalás során sem rejtette a fő vonalakat véka alá. A „főnökség” bizonyára minden áron meg akarta őt szerezni, Vranjes pedig bolond lett volna, ha nem írja alá a kiemelt fizetést garantáló megállapodást, amihez még újabb milliókat hozott a magyar válogatott szövetségi kapitányi megbízatása is. Ne legyünk naivak, a pénz mindenkit „megmozgat”. Nagy László sem véletlenül jött haza Barcelonából, minek előtte kerek három esztendeig csak azt számolgatta – a magyar válogatottbeli szerepléseit kínosan kerülve! -, hogy hol jár jobban: a spanyol vagy a magyar állampolgársággal? Azután kiderült: a Veszprém sokkal-sokkal többet ígért, „Lacikának” pedig mindjárt evidencia lett a magyar válogatottság. Három évnyi, önkéntes távolmaradást követően…

 A Veszprém jelenlegi játékosállományában korábban többször is benne volt a BL-beli végső győzelem lehetősége, de be kellene látni, ez a gárda a Kielce elleni fináléban volt a csúcson. Ám akkor is közbejött egy rövidzárlat és a kilenc gólos előny sem volt elég. Erre mi történt? Továbbra is folytak a toldozgatások, a sok pénzbe kerülő bevásárlások, miközben az erősen harmincas kulcsjátékosok még újabb szerződéshosszabbításokkal betonozták be magukat. Teljesen mindegy, mennyi pénzért, de azt senki nem gondolhatta komolyan, hogy ha a Kielce ellen nem ment, majd legközelebb menni fog. Az importált, csomagban érkezett, úgynevezett spanyol iskola is megbukott, most pedig a nyíltan más akaró Vranjesnek sem sikerült csodát tennie.

 Mi lehet a kibontakozás, hiszen Vranjes 2020-ig marad. Feltehetően a nyáron számos játékostól megválik, fiatalabbakkal erősít – ezek közül csak egy a francia Mahé, nyilván jönnek mások is. De ezzel együtt még a 2018/19-es szezonban sem lehet egyértelműen arra számítani, hogy az „új” Veszprém végre csúcsra ér.

 Nekem egyébként sokkal jobban tetszik az ugyancsak emlegetett francia bajnokság és annak élcsapatai, ahol tényleg komolyan mennek a dolgok. Talán nem mindenki tudja, hogy a francia válogatott az 1988-as, szöuli olimpiát megelőzően háromszor is megmérkőzött a magyarokkal és akkor még szenzációszámba ment, hogy egy meccset meg is nyertek. A sportág történetében akkor először győzött francia válogatott a magyarok ellen!

 A folytatást már mindenki ismerheti: hét évvel később, 1995 májusában, Reykjavikban a világbajnoki döntőt Franciaország nyerte! (Jómagam a helyszínen tapsolhattam az új kézilabdás nagyhatalom klasszisainak!) Ráadásul azóta is a világ legszűkebb élvonalában vannak, leginkább az első helyen. Ez nem történhet másként, csak úgy, hogy ott következetes utánpótlás nevelés is folyik.

 Mi pedig sok év óta nagy ígérgetésben élünk és várjuk a felnövekvő, válogatott szintű játékosokat, akik majd csökkentik a külföldiek invázióját. Hogy legfinomabban szólva is nem egészen jó a helyzet, azt nem csak a vendégjátékosok számának növekedése jelzi, hanem az az apróság is, ahogyan például az egyik legeredményesebb magyar szakembernek, Hajdu Jánosnak elvették a kedvét a női utánpótlás válogatott vezetésétől. Erről és a miértekről persze szintén nem esik szó, de a tények ettől még tények maradnak…

 Mi lehet a haszon a Veszprém „kizuhanásából”? Talán az is, hogy Vranjes kicsivel többet tud majd foglalkozni a rá bízott magyar válogatottal is, amely igen nehéz erőpróbák előtt áll, ami a júniusi, szlovénok elleni kettős vb-selejtezőt illeti. Ilyés Ferenc (36) rutinjára nyilván igényt tart, ezért hívta be. Külföldi, de magyar állampolgárságú játékosokat – Sulic, Ilics – viszont nem látni a meghirdetett keretben! Itt már csak az lehet a kérdés: akkor miért lettek magyar állampolgárok? Mert hogy ők is hozzá tehetnének egy esetleges sikerhez, az nem kérdés…

 Most mást nem tehetünk, előre kell tekintenünk. A szlovénok ellen Veszprémben lesz a visszavágó.

Hátha ott tudunk majd egy kicsit vigasztalódni?

(jochapress / Jocha Károly)